Dünya çapında milyonları etkileyen yaygın bir durum olan hemoroid, rahatsızlığa ve ağrıya neden olabilir. Ülkemizde de binlerce kişinin bu rahatsızlığı yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda önem derecesi yüksek rahatsızlıklar arasında sayılabilir. Hemoroid tedavisi çeşitli yollarla yapılabilir. Bu bağlamda ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler olarak iki ana kategoriye ayırabilir.

Ameliyatsız yöntemlerde kişiler kendilerine uygun olacak diyeti uygulayarak sonuca ulaşmaya çalışır. Bu noktada hasta yaşam şeklini değiştirerek daha rahat dışkılayabileceği ve herhangi bir rahatsızlığa yol açmayacak besinleri tercih etmek durumunda kalabilir. Ayrıca bol sıvı tüketilmesi de sorunu ciddi anlamda geriletebilir. Buna ek olarak otuma banyosu, bitkisel yöntemler de doktor kontrolünde uygulanabilir.

Ameliyatlı yönteme gelirsek, hemoroidektomi en sık uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır. Hemoroidektomi, hemoroidal dokunun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Lastik bant ligasyonu ise ikinci yöntemdir. Lastik bant ligasyonu, genellikle iç hemoroid için kullanılan cerrahi olmayan bir tekniktir. Bunların yanı sıra skleroterapi ve hemoroidal arter ligasyonu gibi çeşitli yöntemler de kullanılmaktadır.

Hemoroid En Hızlı Nasıl Geçer?

Hemoroid ile ilgili en hızlı iyileşme yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Oturma Banyoları: Günde birkaç kez 10-15 dakikalık ılık oturma banyoları yapmak, iltihaplanmayı azaltarak ve etkilenen bölgeyi yatıştırarak anında rahatlama sağlayabilir.

Buz Paketleri: Doğrudan hemoroidal bölgeye soğuk kompres veya buz torbası uygulamak, bölgeyi uyuşturmaya, iltihaplanmayı azaltmaya ve geçici bir rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir.

Su ve Lifli Gıda Tüketimi: Bol sıvı tüketmek ve lif açısından zengin bir diyet tüketmek dışkıyı yumuşatabilir, bağırsak hareketlerini daha rahat hale getirebilir ve hemoroit üzerindeki baskıyı azaltabilir.

Ağrı Kesiciler: Reçeteli veya reçetesiz olarak satılan ağrı kesiciler, hemoroid ile ilişkili ağrı ve iltihabı yönetmeye yardımcı olabilir.

Dışarı Çıkan Hemoroid Nasıl Geçer?

Dışarı çıkan hemoroid genellikle kişileri korkutsa da bu durum zamanla kendiliğinden geçme eğilimi içerisindedir. Ancak bunun için de kişinin önlem alması ve birtakım yiyeceklerden uzak durması gerekiyor. Özellikle herhangi bir acı çekmemesi için baharatlı ve acı yemekleri tercih etmemesi, lifli gıdalara yönelmesi dışarı çıkan hemoroid için oldukça önemlidir. Buna ek olarak sıcak oturma banyolarının yapılması da hemoroid için oldukça önemlidir. Tüm bunların yanı sıra doktora başvurmak ve tedavi için fikir almak gerekebilir.

Basur Kremle Geçer mi?

Basur kremle geçer mi? birçok kişinin cevabını aradığı bir sorudur. Bazı kremler basurun daha az acı vermesini sağlayarak uyuşmasını sağlayabilir. Özellikle lidokain veya hidrokortizon gibi bileşenleri olan kremler bu anlamda işe yaramaktadır. Ayrıca bazı kremler basuru nemlendirerek daha fazla rahatlamasını sağlar. Ancak basurunuzu kremle geçirmek için doktorunuzun talimatlarına kesinlikle uymalısınız. Öncelikle uzman hekime danışmalı ve hangi kremi kullanabileceğinizi sormalısınız. Bazı hastalarda kremler herhangi bir etki yapmayabilir. Bu durumda doktorunuz farklı tedavi yöntemlerini size önerebilir.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.