Hemoroid ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Halk arasında yaygın olarak kullanılan adı basur olan hemoroid rektumun alt kısmında genişlemiş damar olarak kendini gösteren bir hastalıktır. Ortaya çıktığında hastanın makat bölgesinde şişlik, şişlikle birlikte şiddetli kaşınma, bölgesel ağrı ve kan oluşmaktadır. Basura neden olarak bilinen sebep süregelen kabızlık ve dışkılama sırasında yaşanan zorluklardır. Hemoroidin iç ve dış olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Basur akut olarak başlamakta ve tedavi edilmediğinde kronik hale gelene kadar devam edebilmektedir. Hemoroid mahrem bölgede meydana geldiği için insanlar tedaviyi erteleyebilmektedirler. Hastalık ileri boyutlara taşındığında tedavi ve tedavi sonrası iyileşme süreci oldukça zor hale gelmektedir. Hemoroid hakkında ayrıntılı bilgi almak için hemoroid nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda hemoroid ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir, hemoroid ameliyatı iyileşme süreci, ameliyat sonrası hasta bakımı, ameliyat sonrası tuvalet ve ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorularına cevaplar vereceğiz.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Hemoroidin iyileşme süresi ve hastanın normal yaşama dönmesi uygulanan tedaviye göre farklılık göstermektedir. Hemoroid eğer cerrahi yöntemle tedavi ediliyorsa ameliyat sonrası iyileşme süresi yedi illa 10 gün arasında değişmektedir. Lazerle hemoroid tedavisi yöntemi ile tedavide hasta normal hayatına kısa sürede dönebilmektedir. Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süreci hakkında ayrı yılı bilgi almak için hemoroid iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Beslenme

Hemoroid ameliyatı sonrası hasta beslenmesine oldukça dikkat etmelidir. Kabızlık ve dışkılama sorunu yaşatacak besinlerden uzak durulmalıdır. Ameliyat sonrası hasta tahıllı gıdalardan, meyve ve sebzelerden, baklagil ve kuruyemişlerden bol miktarda tüketerek şikâyetlerini azaltabilir ve hayatını düzene sokabilir.

Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı

Hemoroid ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise hasta bakımıdır. Önem arz eden ilk husus anal bölgenin temizliğidir. Hasta makat bölgesini oldukça temiz tutmalı ve nemli bırakmamalıdır. Temizliğe dikkat edildiği kadar beslenmeye de dikkat edilmelidir. Bol sıvı alınmalı ve lifli yiyecekler tüketilmelidir. Hasta tarafından doktor önerileri dikkate alındığında hemoroid kısa sürede iyileşme sağlar ve hastalar günlük yaşamlarına dönebilirler.

Ameliyat Sonrası Tuvalet

Hemoroid ameliyatı sonrası hasta önerilen programa uymazsa yine kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Kabız olmayı engelleyen besinlerden bol miktarda tüketildiğinde tuvalet sıkıntısı yaşanmamaktadır. Ayrıca dışkılama esnasında ağrıyı hafifletmek adına uyuşturucu kremler de kullanılabilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemoroid ameliyatı sonrası hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar şöyledir:

 • Ameliyat sonrası bol sıvı ve sindirimi kolay olan besinler tüketilmelidir.
 • Tuvalet ihtiyacı sırasında ağrıyı hafifletmek adına ağrı kesici kremler kullanılabilir.
 • İşlem yapılan bölgeye soğuk kompres uygulanabilir.
 • Hasta oluşabilecek ödem ve ağrıyı hafifletmek için ılık suya oturabilir.
 • Ameliyat sonrası hasta doktorun önerdiği programa uymalıdır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman genel cerrahlar ile hijyenik hastane şartlarında hemoroid tedavisi imkanı sunmaktayız. Hemoroid tedavisi, hemoroid tedavi yöntemleri ve hemoroid tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Hemoroid hakkında merak ettiğiniz diğer konuları genel cerrahi blog sayfamızdan, telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.