Hemoroidler, makat bölgesinde görülen ve kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren hastalıklardır. Dolayısıyla bu rahatsızlığın alt rektumdaki damarların şişmesi yoluyla gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

İç ve dış olmak üzere ikiye ayrılan bu rahatsızlıkta, iç hemoroidler genellikle ağrısızdır, ancak kanama eğilimi gösterirler. Bu da ciddi anlamda rahatsızlık verir. Kişilerin en fazla acı duyduğu ve bulundukları ortamda bu rahatsızlıklarını belli ettiği hemoroid tipi ise dış olanıdır.  Dolayısıyla basur olarak da adlandırılan hemoroidler, varisli damarlara benzer şekilde anüs ve alt rektumda şişmiş şekilde bulunurlar.

Hemoroidin iyileşmesi ve hastanın daha rahat bir yaşam sürebilmesi için iyi bir beslenme sürecine ihtiyaç vardır. Dolayısıyla beslenme dediğimiz olgu aynı zamanda tedavinin de bir parçasıdır.

Hemoroidi olan hasta nasıl beslenmeli?

Hemoroidli hastaların doğru bir beslenme düzeni ile diledikleri yaşamı sürme şansı vardır. Tedavinin en önemli noktası olan bu aşamada hastalar yüksek lifli gıdalar tüketmelidirler. Yüksek lifli tam gıdalar açısından zengin sağlıklı bir diyet hemoroid veya basur semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Pek çok yiyecek lif içerir, ancak yemeye yardımcı olacak en iyi yiyecekleri seçebilmek oldukça önemlidir. Bu noktada doktorunuz size gerekli yardımı sunacaktır.

Lif oranı yüksek yiyecekler yemek, dışkıyı daha yumuşak ve daha kolay geçmesini sağlayabilir ve hemoroid tedavisine ve önlenmesine yardımcı olabilir. Bu dönemde bol sıvı tüketmek (özellikle su ve meyve suları) ve bunun yanı sıra çorba gibi yine sıvı gıdaların yenmesi oldukça önemlidir. Bu takviye diyetinizdeki liflerin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Tüketilen bin kalori başına 14 gram diyet lifi alımı önerilmektedir.

Hemoroide iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Hemoroid hastalığı ile mücadelede yenebilecek lifli gıdalar şunlardır:

Buğday Kepeği Ve Rendelenmiş Buğday: Özellikle dışkılamanın rahat bir şekilde yapılmasını sağlar ve etkileri azaltır.

Kuru Erik: Kuru erik de lif bakımından zengindir. Kuru erik tokluk hissini artırır, böylece sürekli olarak midenin dolu kalmasına da engel olur. Ayrıca kabızlığı da azaltır.

Elma: Hemoroid ile mücadelede mutlaka yer alması gereken besinlerden birisidir. Lif açısından son derece zengindir.

Armut: Armut, hemoroidli insanlara fayda sağlayabilecek lif ve diğer bileşikler açısından inanılmaz derecede yüksektir.

Arpa: Dışkıyı yumuşatma özelliğine sahip olan arpa da aynı zamanda kolon sağlığına da olumlu etki etmektedir.

Hemoroidi olanlar ne yememeli?

Hemoroidi olan hastaların uzak durması gereken besinler de mevcuttur. Bu besinler az lifli olduğu için hazmı ve dışkılamayı zorlaştırır. Hemoroid tedavisi sırasında ve sonrasında da bir süre bu yiyeceklere ara verilmelidir. Bu da hemoroidin nüksetmesine yol açar. Bunlar arasında şunları sayabiliriz:

 • Peynir
 • Cips
 • Beyaz ekmek ve simit
 • Süt, peynir ve diğer süt ürünleri
 • Et
 • Dondurulmuş yemekler ve fast food

Ayrıca yediğiniz gıdalarda tuz oranına da dikkat etmelisiniz. Tuz hastalık için son derece zararlı bir maddedir. Vücudunuzun tuz oranını dengelemek için bol su için.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.