Anal apse kendiliğinden geçer mi? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Anal apse; anal kanalın çeşitli sebeplere bağlı olarak kanal ağzının tıkanıp şişmesidir. Anal bölgenin iyi kurulanmaması, kabızlık, düzensiz dışkılama ve anal bölgede hijyensizlik sonucu anal apse sorunu ortaya çıkmaktadır. Makat apsesi olarak da adlandırılan anal apse, makatta kızarıklık, şişlik ve anal bölgede ağrı ile kendini belli etmektedir. Bu yazımızda anal apse kendiliğinden geçer mi, anal apse tedavi edilmezse ne olur, anal apse tedavi yöntemleri nelerdir gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Anal apse kendiliğinden geçer mi?

Anal apse ilk evrelerde hastaya sıkıntı vermeyebilir fakat ileri seviyelere ulaştığında anal kanalda iltihap oluştuğu an kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Anal apse şikâyeti olan kişiler hastalık mahrem yerde oluştuğu için tedavi olmaktan çekinmektedir. Bu sebeple anal apsenin kendiliğinden geçmesini bekleyen ve medikal veya cerrahi tedavi olmaksızın tedavi olmak isteyen birçok hasta bulunmaktadır. Hastalar anal apsenin tedavi yöntemlerini internet ortamında bitkisel anal apse tedavisi, ameliyatsız anal apse tedavisi, kremle anal apse tedavisi gibi çeşitleri metotlar olarak aramaktadırlar. Anal apse hastalığı uzman doktorlar tarafından steril şartlarda cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesi gereken, kendiliğinden iyileşmesi mümkün olmayan bir hastalıktır. Uygun yöntemlerle anal kanalda oluşan iltihabın cerrahi yöntemlerle boşaltılması gerekmektedir.

Anal apse tedavi edilmezse ne olur?

Anal apse uzman doktorlar tarafından uygun cerrahi yöntemlerle mutlaka tedavisinin yapılması gereken bir rahatsızlıktır. Aksi halde tedavi edilmediğinde iltihaplaşan kanallar kendine yeni kanallar oluşturabilir. Anal apse tedavisi için geç kalındığında enfeksiyonun önlenmesi ve oluşan kanalların kapatılması için zorlu bir anal fistül tedavisi süreci de yaşanmaktadır. Erken tanı ve tedavisi yapılmadığında, hastalık ilerlediğinde tedavi daha da zorlaşabilir ve hastanın iyileşme süreci gecikebilmektedir. Anal apse belirtileri görüldükten sonra vakit kaybetmeden anal apse tedavisi yapan hastanelere başvurulmalıdır.

Anal apse tedavi yöntemleri nelerdir?

Anal apse yani makat apsesinin tedavisi sadece cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Lokal anestezi uygulanarak apseleşen kanalda ufak bir kesi açılır ve ardından iltihap boşaltılmaktadır. Cerrahi tedavilerin yanında lazerle de tedavi uygulanmaktadır. Anal kanaldaki iltihabın boşalması sonrası oluşan boşluklar lazer ile kapatılarak tedavi edilmektedir. Erken tanı ve tedavi ile hastalık kısa sürede yok olmakta ve iyileşme sağlanmaktadır. Anal apse tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında ayrıntılı bilgi için anal apse tedavisi nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz. Anal apse tedavisi iyileşme süresi, anal apse ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için anal apse ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde uzman doktorlar ile steril hastane koşulları altında anal apse tedavisi imkanı sunmaktayız. Anal apse, anal apse tedavisi, anal apse tedavisi fiyatları ve diğer anorektal hastalıklarla ilgili ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi bölümünde bulabilirsiniz. Anal apse tedavisi ve anal apse tedavi süreci hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bizlere ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Anal Apse Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  ANAL APSE TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  • Makat çevresinde kızarıklık
  • Makat etrafında şişlik ve şiddetli ağrı
  • Makatta yanma
  • Makat çevresinde kaşıntı
  • İç çamaşırını kirleten kötü kokulu iltihabi akıntı
  • Üşüme – titreme
  • Ateş
  • Kalın bağırsağın iltihabi hastalıkları
  • Kronik diare – ishal
  • Crohn hastalığı
  • Makat bölgesi kanserleri
  • Bazı kan hastalıkları
  • Şişmanlık
  • Şeker hastalığı
  • Tüberküloz
  • Yabancı cisimler
  • Zayıf bağışıklık
  • Yaralanma
  • Makat bölgesi ameliyatları

  Genellikle doktor muayenesinde teşhis konulabilir. Ancak apsenin derinliği, çevre makat kaslarına olan etkisi vb. şeyleri görmek için MR veya ultrasonografiden yararlanılabilir.

  Operasyon süresinde doktorun tercihine göre lokal ve genel anestezi kullanılabilmektedir. Bu nedenle hasta işlem sırasında ağrı duymaz.

  İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürmektedir.

  Makat kaslarını etkileyecek herhangi bir kesi veya dikiş uygulaması yapılmadığı için dışkı ve gaz tutmadan sorun yaşanmaz.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  Merkezimizden Fotoğraflar