İnfrared koagülasyon ile hemoroid tedavisi nedir?

Çoğunlukla basur olarak nitelendirilen hemoroid hastalığı; makat damarlarının dışa doğru genişlemesi ile karakterizedir. Kendini gösterdiğinde oldukça can yakıcı olabilen ve kişinin yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Hemoroid 4 evrede gelişen ve tedavi edilmediği takdirde zar zor önüne geçilen bir hastalıktır. Dışkılama sırasında zorlanma, tuvalette uzun zaman geçirme ve uzun süren ishal durumları hemoroid hastalığının gelişmesine olanak ve zemin hazırlar. Hemoroid dış hemoroid ve iç hemoroid olmak üzere iki şekilde gelişir ve belirtileri hastaya ızdırap derecesinde acılar yaşatabilir. Hemoroid sorunu gebelikte de ortaya çıkabilen bir durumdur ve rahim büyümesi ile damarlar üzerinde baskı artmakta ve bu gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Gebelikte hemoroid sorununun önüne geçilmesi için bol sıvı alımı ve posalı yiyeceklerin tüketimi çok önemlidir. Ayrıca dışkılama sırasında tuvalette uzun zaman geçirmemeye özen gösterilmelidir. Hemoroid tedavisi ilk zamanlarında seyrediyorsa medikal tedavi ile tedavi edilebilir fakat ilerlemiş yani kronikleşmiş ise cerrahi tedavi gerekir. Lazer yöntemi de hemoroid tedavisi adına uygulanan bir yöntem olup hastalar için avantajlı bir uygulamadır. Hemoroid tedavisi adına uygulanan bir diğer yöntem infrared koagülasyon yöntemidir. Bant ligasyonu işlemine benzer bir yöntem olup sarkan hemoroid yapılarının yakılmasını amaçlamaktadır. İnfrared koagülasyon yöntemi evre 1 ve 2 hemoroidlerde uygulanabilen bir yöntem olup lazer yöntemi gibi kısa sürede iyileşme imkânı vermektedir.

Bu yazımızda infrared koagülasyon ile hemoroid tedavisi nedir, infrared koagülasyon ile hemoroid tedavisi nasıl yapılır, infrared koagülasyon ile hemoroid tedavisi avantajları nelerdir, infrared koagülasyon ile hemoroid tedavisi iyileşme süreci ne kadar sürer ve infrared koagülasyon ile hemoroid tedavisi fiyatları ne kadar sorularına detaylı cevaplar getireceğiz.

İnfrared koagülasyon ile hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

İnfrared koagülasyon, lazer yöntemi olarak da bilinir ve lokal anestezi eşliğinde yapılmaktadır. Kırmızı ışık adı verilen farklı dalga boyuna sahip lazer ışınları ile hemoroid memesi söndürülmeye ve yok edilmeye çalışılır. İnfrared koagülasyon tedavisi ameliyatsız tedavi yöntemleri arasına girmektedir. Her hemoroid memesine 1.5 saniye süreyle lazer ışını verilmektedir ve kısa sürede normal yaşama dönülme imkanı bulunmaktadır.

İnfrared koagülasyon ile hemoroid tedavisi avantajları nelerdir?

İnfrared koagülasyon operasyonu avantajları bulunan bir operasyondur ve hastalara lazer yönteminin sunduğu avantajların aynısını sunmaktadır. Hastaya işlem sırasında ağrı hissettirmez. Yüksek dereceli ısı kullanılmadığı için çürüme olayı görülmez. Gebelerde ve kalp pili olanlarda rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir ve evre 1 ve 2 hemoroidlerde kullanıma uygundur.

İnfrared koagülasyon ile hemoroid tedavisi iyileşme süreci ne kadar sürer?

İnfrared koagülasyon operasyonu sonrası hasta kısa sürede normal yaşamına adım atmaktadır. Lazer yöntemi olarak da bilindiği için iyileşme süreci oldukça kısadır.

İnfrared koagülasyon ile hemoroid tedavisi fiyatları ne kadar?

İnfrared koagülasyon ile hemoroid tedavisi fiyatları hastanın tıbbi durumu ve uygulanacağı hastane göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Hemoroid tedavisi, ameliyatsız hemoroid tedavisi, lazerle hemoroid tedavisi, hemoroid ameliyatı fiyatları ve infrared koagülasyon tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için hastanemiz genel cerrahi servisi ile irtibata geçebilir, çok daha fazlası için whatsapp bilgi hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.