Bumm kürtaj, genellikle ileri haftalardaki gebeliklerin sonlandırılması için kullanılır. Bumm kürtaj, revizyon kürtaj ile benzer bir tekniği kullanır. İşlem, hastanın rahmine girebilmek için öncelikle özel bir aletle açılma işlemiyle başlar. Daha sonra, bebeğin eşi veya zarları rahim içerisinden temizlenir.

Bumm kürtaj, diğer kürtaj tipleri gibi özel bir masada yapılır. Bu yöntem, jinekoloji pratiğinde düşük sonrası revizyon kürtajının bir önlem amacıyla uygulandığı durumlarda da tercih edilebilir.

Bumm Kürtaj Nedir?

Bumm kürtaj, genellikle ileri haftalardaki gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan bir yöntemdir. Bu tekniğin benzeri revizyon kürtaj ile yapılmaktadır. 10 hafta üstü gebeliklerin genetik anomalilikleri tespit edilmesi durumunda, gebelik bumm kürtaj tekniği ile sonlandırılabilir.

Bumm kürtaj, doğumdan sonra bebeğin eşinin bir kısmının ya da bebeğin eşinin zarlarının rahim içerisinden temizlenmesi amacıyla gerçekleştirilir. Bu işlem, büyük metal küret denilen aletlerle yapılır. Özellikle ileri haftalardaki gebeliklerde tercih edilir ve genetik incelemeler için kullanılabilir.

Bumm Kürtaj Neden Yapılır?

Bumm kürtaj, revizyone kürtaj ile benzer bir tekniğidir. Bumm kürtaj genellikle ileri haftadaki gebeliklerin sonlandırılması için uygulanmakta olup 10 hafta üstü gebeliklerin genetik anomalilikleri tespit edilmesi durumunda gebelik bumm kürtaj tekniği ile sonlandırılabilmektedir. Bu yöntem, daha ileri aşamadaki gebeliklerde kullanılan bir seçenektir ve genellikle özel durumlar için tercih edilir.

Bumm Kürtaj Kimler için Uygundur?

Bumm kürtaj, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması veya genellikle anne sağlığı açısından riskli olan gebeliklerin sonlandırılması amacıyla yapılmaktadır. Ancak, her gebelikte kürtaj yapılması uygun olmayabilir. Sağlık durumu uygun olan kadınlar için kürtaj işlemi uygundur

Bumm Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj, rahim içinde istenmeyen dokuların temizlenmesi amacıyla yapılan bir tıbbi müdahaledir. İşlem, jinekolog tarafından gerçekleştirilir ve genellikle sedasyon anestezisi altında yapılır.

Kişi 6 saat aç olmalıdır. Jinekolojik masaya alınır ve vajina steril solüsyonlarla temizlenir. Rahim ağzı tenekulum adı verilen bir aletle tutularak sabitlenir. Rahim ağzı hegar bujileri ile açılır. Eskiden metal kaşık benzeri aletlerle yapılan kürtaj günümüzde daha güvenli olan ucu delik plastik kanüllerle yapılır. Plastik kanülün ucuna enjektör ya da vakum aleti takılarak rahim içi istenmeyen dokular temizlenir. Bu yöntemle kanama, enfeksiyon ve rahim delinmesi riski azalmıştır. Rahim içi ultrason ile kontrol edilir ve işlem sonlandırılır. Hasta 1-2 saat dinlendirilir ve kanama açısından gözlenir.

Bumm Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Bumm kürtaj genel olarak 10 ila 15 dakika arasında sürmektedir. Elbette bazı komplikasyonlar nedeniyle bu süre uzayabilir.

Bumm Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bumm kürtaj sonrasında doktorunuzun verdiği ilaçları zamanında ve düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Özellikle enfeksiyon riskini azaltmak için reçete edilen antibiyotikleri aksatmadan almalısınız. Kürtaj işleminden sonra en az 2 saat boyunca yemek yememeye özen gösterin. Ayrıca anestezi etkilerinin geçmesini beklemek önemlidir. Kürtaj sonrasında yüksek enfeksiyon riski nedeniyle cinsel ilişkiye girmemeniz önerilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Nuri Demirkaya
  Oluşturma Tarihi : 04.03.2024
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.