Menapoz, kadınların üreme sistemleri konusunda mesaj veren önemli bir dönemdir. Genel olarak orta yaş adı verilen 45 ila 55 yaşlarında kendisini gösteren bu durum kadınlar için geçicidir.

Menopoza giren kadınların doğurganlıkları ciddi oranda azalır ve bir süre sonra tamamen ortadan kalkar. Her ay kadınların yumurtlama dönemi olan adetin bitişi olarak da düşünülebilen menopoz, bazı kişilerde ağır geçebilmektedir.

Menopoz Nedir?

Menopoz kadınlarda her ay görülen adet döneminin sona erdiğini gösteren bir işarettir. Bedenin yumurtalama dönemi olarak bilinen adet dönemini ortadan kaldıran ve böylece doğurganlığın da bitişi olarak görülen menopoz, kadınların hayatında önemli bir döneme denk gelmektedir.

Menopoz hormonal değişikliklerin sonucunda osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırabilir. Buna ek olarak, menopoz döneminde vücudun dengesini korumak için uygulayabileceğiniz yöntemler de bulunuyor. Hormon tedavisi, belirtileri hafifletmek ve osteoporoz riskini azaltmak için kullanılabilir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz belirtileri hormonal değişikliklerden kaynaklanır ve her kadında farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Genel olarak kadınlarda görülen belirtiler arasında düzensiz adet döngüleri, sıcak basmaları, gece terlemeleri, uykusuzluk, ruh hali değişiklikleri, vajinal kuruluk ve cinsel istekte azalma yer almaktadır.

Menopoz tanısı genellikle bir kadının adet döngüsünün tamamen durması üzerine konur. Ancak, doktorlar bazen hormonal değişiklikleri teyit etmek için kan testleri veya diğer tıbbi testler yapabilirler.

Menopoz Dönemleri Nelerdir?

Menopoz genel olarak üç ana dönemden oluşur. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Perimenopoz: Bu aşama, menopozun başlangıcını işaret eder ve genellikle 40’lı yaşların sonlarında veya 50’li yaşların başlarında başlar.
 • Menopoz: Menopoz, kadının son adet dönemini ve yumurtalıkların tamamen hormonal aktivitesini durdurduğu noktayı ifade eder.
 • Postmenopoz: Postmenopoz, menopoz sonrası dönemdir. Bu dönemde menopoz belirtileri genellikle azalır, ancak bazı kadınlarda hala sıcak basmaları, uykusuzluk, vajinal kuruluk gibi belirtiler devam edebilir.

Menopoz Ne Zaman Olur?

Menopozun ne zaman olacağını kesin olarak tahmin etmek zordur. Bu durum çoğunlukla 40’lı yaşların ortasında ortaya çıkar. Ancak bazı kadınlarda daha erken ya da daha geç de görülebilir. 55 yaşından sonra girilen menopoz geç olarak tarif edilir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere perimenopoz ile birlikte süreç başlamış olur. Bu dönem içerisinde adet döngüleri düzensizleşmeye başlar. Daha sonra menopoz ve post menopoz dönemleri gelir ve sonunda kişi tamamen adet döngüsü dışına çıkar. Bu da doğurganlığın bitişi olarak anlaşılabilir.

Menopoz Döneminde Hangi Tedaviler Yapılır?

Menopoz döneminde kadınları rahatlatmak ve etkileri en aza indirmek için bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlar arasında şu tedavileri sayabiliriz:

 • Hormon Tedavisi
 • Non-hormon Tedavisi
 • Vajinal Kuruluk Tedavisi
 • Osteoporoz Tedavisi
 • Yaşam Tarzında Düzenleme

Bu noktada doktorunuz size hangi tedavi yöntemlerinin uygun olduğu konusunda destek sağlayacaktır. Dolayısıyla uzman jinekolog ile görüşerek profesyonel bir destek almak gerekiyor.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar