Polikistik over tedavisi nasıl yapılır?

Polikistik over sendromu, üreme çağındaki kadınlarda sık görülen bir hastalıktır ve tüylenme, adet düzensizliği gibi sorunlara yol açabilmektedir. Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda küçük ve çok sayıda yumurtaların oluşması sonucu meydana gelmektedir ve doğurganlığı kötü olarak etkilemektedir. Aynı zamanda kanda androjen seviyesinin artmasına da neden olarak ciltte sivilcelenme, yağlanma ve saç dökülmesi sorunlarına zemin hazırlamaktadır.

Polikistik over sendromunun tanısı ultrasonografi ilehas konulmaktadır ve teşhis sırasında yumurtalıklarda hastalığın var olması halinde çok sayıda küçük küçük yumurtalara saptanmaktadır. Polikistik over sendromu günümüz tıp teknolojisi sayesinde ilerleyen teknoloji ve yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Polikistik over sendromu tedavisi öncesi hastadan detaylı bir bilgi alınmaktadır ve tedavi aşamasında ilk yapılması gereken ideal kiloda kalmak ve sağlıklı bir şekilde beslenmektir. Polikistik over sendromu genellikle fazla kilolu olan kişilerde görülmektedir ve öncelikle fazla kiloların atılması adına polikistik over sendromu diyeti önerilmektedir. İdeal kiloya inilmesi, insülin direncinin azaltılması ve hastalığın seyrinin azaltılması yönünde önemli bir adımdır.

Polikistik over sendromu tedavisinde tekrar gebe kalmak isteyen hastalarda yumurtlamayı uyaran ilaçlar ve hormon iğneleri kullanılmaktadır. Yol açtığı tüylenme, adet düzensizliği gibi sorunlar için de doğum kontrol hapları kullanılmalıdır. Saç dökülmesi problemine karşılık da vitamin takviyeleri, saç ekimi teknikleri ve doğal içerikli şampuanlardan yararlanılmaktadır.

Polikistik over sendromu tedavisinde son dönemlerde cerrahi tedavi yerine daha çok ilaç tedavisi tercih edilmektedir. Cerrahi tedavi, ilaç tedavisine yanıt vermeyen ileri seviye hastalara uygulanmaktadır.  Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis polikistik over sendromu sorununda da önemli bir yer tutmakta olup erken tedavi edilmesi halinde başka hastalıkların oluşması önlenmiş olmaktadır.

Bu yazımızda polikistik over sendromu tedavisi nasıl yapılır, polikistik over tedavisi ne kadar sürer, polikistik over tamamen yok olur mu ve polikistik over evlenince geçer mi sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Polikistik over tedavisi ne kadar sürer?

Polikistik over sendromu tedavisi 6 ay süren uzun bir tedavidir. Polikistik over sendromuna sebep olanlar arasında insülin direnci de yer aldığı için insülin direncini düşüren birtakım ilaçlar da tedavi sırasında kullanılmaktadır ve uzun bir zamanı alabilmektedir.

Polikistik over tamamen yok olur mu?

Polikistik over sendromu kadınlarda daha çok doğurganlık ve hamilelik sürecine etki eden bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda adet düzensizliği, aşırı tüylenme ve bunun yanında birçok hastalığa da sebebiyet verebilmektedir. Polikistik over sendromu tamamen ortadan kalkmaz ancak uygulanacak olan bazı tedavi yöntemleri ile ilerleyişi durdurulabilmektedir.

Polikistik over evlenince geçer mi?

Polikistik over sendromu adet düzensizliği, kıllanma, kiloda artış belirtileri ile kendini göstermektedir ve her bir belirti için uygun tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikli olarak tedavide sağlıklı beslenme ve ideal kiloda kalmak yer almaktadır. Polikistik over sendromu kronik bir hastalıktır ve evlenince ya da evlenmeden geçmesi mümkün değildir, tedavi yöntemleri hastalığın seyrinin ilerlemesinin önüne geçilmesi adınadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar