Polikistik over kısırlık yapar mı?

Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda çok sayıda iyi huylu ve küçük yapıda olan foliküllerin oluşumu ile karakterize bir hastalıktır. Polikistik over, adet düzensizliği, kilo artışı, vücut genelinde tüylenme, sivilce oluşumu gibi belirtilerle kendini ortaya koymaktadır ve kişinin yaşamında bu gibi belirtiler olumsuz etkilere sebebiyet verebilmektedir. Polikistik over sendromuna sahip olan kişiler hastalıkla ilgili pek çok şeyi merak etmektedir ve polikistik overin kısırlık yapıp yapmadığı da bunlardan biridir. Polikistik over sendromunun evet kısırlık yapma gibi bir durumu vardır ve yumurtlamama sorunu yaratabilmektedir. Üreme çağındaki kadınlarda ve çoğunlukla obez olan kadınlarda polikistik over sendromu kısırlık yapabilmektedir.

Polikistik over sorunu yaşayan obez kadınlarda yumurtlamama gibi bir olay gözlendiğinde gebe kalmak istiyorlarsa öncelikle kilo vermeleri önerilmektedir. Fazla kilolardan kurtulmak hem gebe kalmayı hızlandırmakta hem de gebelikte meydana gelecek olan sorunları hafifletmektedir. Polikistik over sendromunun doğurduğu sonuçlardan biri olan kısırlık; tedavi edilebilir bir hastalıktır ve öncelikle tedavideki ilk basamak ilaç tedavisidir. Hastalara verilen ilaçlar her ay düzenli olarak kullanıldığında yumurtlamayı ve yumurta gelişimini hızlandırmaktadır. İlaç tedavisinin etkili olmadığı hastalarda ise denenebilecek olan iki farklı tedavi yöntemi daha bulunmaktadır. Uygulanan yöntemlerden biri iğne ile uygulanan hormon tedavisi, ikinci tedavi ise laparoskopik diatermidir. Kısırlık sorunu yaşayan kadınlar bu tedavi şansları sayesinde gebe kalabilir ve fiziksel, ruhsal yönden rahatlamaya gidebilmektedirler.

Polikistik over adet gecikmesi yapar mı?

Polikistik over sendromu, birçok kişide adet gecikmesi, adet düzensizliği sorunlarını yaratmaktadır. Polikistik over belirtilerinden biri olan adet gecikmesi ve adet olamama mutlaka tedavi edilmelidir aksi taktirde adet olunamadığı durumda rahim iç zarı kalınlaşır ve bu da rahim iç zarı kanser riskini oldukça arttırmaktadır.

Polikistik overe ne iyi gelir?

Polikistik over sorunu yaşayan hastalar mutlaka bir doktora başvurmalıdır ve tedavi için doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Polikistik over sendromu tedavisi için ilk basamağın ilaç tedavisi olduğundan bahsetmiştik ve ilaç tedavisi ile tekrar yumurtlama sağlanabilmektedir.

Polikistik over bulaşıcı mı?

Polikistik over sendromunda kişiden kişiye bulaşma gibi bir durum söz konusu değildir. Hormonal bir hastalıktır ve genetik olarak başka nesillere aktarılabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi bir kişiden bir başka kişiye bulaşıcılık özelliği bulunmamaktadır.

Polikistik over ağrı yapar mı?

Polikistik over sendromu yaşayan kadınlar adet dönemlerini ağrılı olarak geçirirler. Adet döneminde yaşadıkları ağrı belde, alt karın bölgesinde meydana gelir ve onlar için adet dönemleri şiddetli ağrı ile geçer.

Polikistik over kilo aldırır mı?

Polikistik over sendromu belirtilerinden biri olan kilo artışı, bu sorunu yaşayan herkesin şikâyet ettiği bir olaydır. Polikistik over sendromunda kilo almak kolay fakat kilo vermek biraz zordur fakat imkansız değildir. Hastalıkla ortaya çıkan bu sorun belirli diyet programları ile ortadan kalkmakta ve kişilerin gebe kalması bununla beraber kolaylaşmaktadır.

Polikistik over cinsel ilişkiyi etkiler mi?

Polikistik over hastalığı, hormonal dengesizlik olduğu için cinsel ilişkide isteksiz olma da hormonlardan kaynaklanmaktadır. Polikistik over sendromu, cinsel isteksizlik yarattığı gibi hem de cinsel ilişki sırasında ağrı yaratmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar