Polikistik over sendromu nedir?

Polikistik over sendromu; kadınlarda sıkça rastlanılan bir hormonal bozukluktur. Polikistik over sendromunda kişiler ya adet görememe ya da uzun süreli adet görme gibi belirtileri yaşamaktadır. Hormonal bozukluk sonucu oluşan polikistik over sendromu, yumurtalıkların androjenlerini fazla miktarda salgılaması ile ortaya çıkmaktadır. Bu durum sonrası kadınlarda kısırlık, tüylenme, sivilcelenme etkisini göstermektedir.

Bu yazımızda polikistik over sendromu nedir, polikistik over sendromu belirtileri nelerdir, polikistik over sendromu neden olur, polikistik over sendromu nasıl teşhis edilir, polikistik over sendromu zararları nelerdir ve polikistik over sendromu hamileliğe engel olur mu sorularını yanıtlayacağız.

Polikistik over belirtileri nelerdir?

Polikistik over, yumurtlama bozukluğu ve kanda androjen düzeyinin artmasına sebebiyet vermektedir. Polikistik overin en bilinen spesifik belirtisi adet görememe ve uzun süreli adet görme olarak bilinmektedir. Polikistik over sendromunun diğer belirtileri şunlardır:

 • Saç dökülmesi
 • Tüylenme
 • Sivilce
 • Kiloda artış
 • İnsilüne karşı direnç
 • Cildin kararması
 • İltihap
 • Düzensiz adet
 • Kısırlık
 • Depresyon
 • Baş ağrısı

Polikistik over neden olur?

Polikistik over sendromuna neden olan, sebebiyet veren durum genetik faktörler ve çevresel faktörlerdir. Ailesel yatkınlık da hastalığın ortaya çıkmasında da büyük bir rol oynamaktadır ve ailede polikistik over sendromu olanların bu hastalığa yakalanma olasılığını arttırmaktadır. Polikistik over semdromuna sebep olan bir diğer neden ise fazla kilodur. Fazla kilo ile oluşacak olan insilün direnci, kanda insilün değerinin yükselmesine ve androjen düzeyinin artmasına neden olmaktadır. Bununla beraber cinsiyet hormonlarının dengesi bozulmaktadır ve yumurtlama bozukluğu ortaya çıkmaktadır.

Polikistik over nasıl teşhis edilir?

Polikistik over sendromu teşhisi, klinik bulgular, radyolojik görüntüler ve hastanın öyküsü sonucu konulmaktadır. Adet görememe, uzun süreli adet görme, sesin kalınlaşması, aşırı saç dökümesi, tüylenme sorunları yaşayan kişilere ise vajinal ultrasonografi uygulanmaktadır. Polikistik over sendromu hastalığının tanısı adetin tam üçüncü gününde hastalara kan testi uygulanması ile sağlanmaktadır. Yapılan kan testi sonucunda eğer hasta bu hastalığa sahip ise FSH ve LH değerleri normal değerlerin dışında ve östrojen değeri düşük çıkmaktadır. Aynı zamanda tanı için ultrasonografi de oldukça büyük bir öneme sahiptir. Polikistik over sendromu tedavi edilebilen bir hastalıktır ve tedavinin temelinde ilaç tedavisi yatmaktadır. İlaç tedavisindeki amaç; hormon dengesinin sağlanması, yağ ve şeker metabolizması dengesinin sağlanmasıdır. Hastalık ileri düzey halini almış ise yani yumurtalama fonksiyonu bozulmuş kişilerde laparoskopik operasyon ile yumurtlama fonksiyonunun yerine getirilmesi işlemi yapılmaktadır.

Polikistik over zararları nelerdir?

Polikistik over sendromu farkedildiği halinde uzun süre tedavi edilmez ise beraberinde birçok hastalığı da getirmektedir. Karaciğer yağlanması, diyabet, metabolik sendrom, kısırlık, depresyon ve anksiyete bozukluğu, hipertansiyon ve uyku apnesi polikistik over sendromunun zararları arasında sayılabilmektedir.

Polikistik over hamileliğe engel olur mu?

Polikistik over sendromu hastalığında yumurtalar normalden büyüktür ve birçok olgunlaşmamış küçük kist şeklinde yumurta bulunmaktadır. Hormonal bozukluk olarak bilinen polikistik over hastalığına sahip kadınların hamile kalması çok düşük bir ihtimaldir. Polikistik over sahibi kadınların bazı yöntemler ve ilaçlarla sağlıklı bir şekilde hamile kalmaları mümkündür.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar