Cinsel ilişki, mastürbasyon veya genital bölgeye alınan fiziksel bir darbe ile yırtılabilen kızlık zarı, evliliklerde kadınlar için ciddi bir sorun haline gelebilmektedir. Kızlık zarı onarımı bu problemlerin çözümü için düşünülen cerrahi bir yöntemdir. Kızlık zarı dikimi başarılı sonuçlar verebilmesi için alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından hastane ortamında gerçekleştirilmelidir. Bu yazımızda kızlık zarının kalıcı olarak onarılarak cinsel ilişkiye hazır hale gelmesini amaçlayan kalıcı kızlık zarı dikimi ve evlenmeden kaç gün önce kalıcı kızlık zarı dikimi yapılması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Kızlık zarının ne olduğu ve kızlık zarı çeşitleri hakkında bilgi almak için kızlık zarı nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kızlık zarı, vajinanın ağzındaki küçük ve ince dokulu zar tabakasıdır. Kızlık zarının dokusu ve genişliği kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kızlık zarı cinsel ilişki dışında nadiren bozulmaktadır. Dolayısıyla genellikle cinsel yaşamın başlangıcı ile birlikte ortadan kalkar.

Kızlık zarı, açık toplum yapısına sahip ülkeler ve kültürler için bir anlam ifade etmese de, kapalı toplum yapısına sahip ülkelerde sorun teşkil edebilir. Bu nedenle bu bölgelerde kızlık zarı dikimi sayısının fazla olduğunu net bir şekilde görebiliriz.

Zaman zaman regl dönemlerinde ped yerine tampon kullanmayı tercih eden kişiler de kızlık zarlarını kaybedebilirler ve bunu o dönem içerisinde anlamayabilirler. Bu zarın tam anlamı ile ne işe yaradığı bilinmemektedir. Bazı uzmanlar bakteri veya yabancı cisimleri vajinanızdan uzak tutmakla ilgili olabileceğini düşünüyor.

Kızlık zarı tipleri değişkenlik gösterebilir. Kimi kadında bu zar fazlaca esnektir ve ilk cinsel ilişkide bozulmaz. Hatta her ilişki anında bölgede yaşanan sürtünmeden kaynaklı olarak acı verebilir. Bunun yanı sıra bazı kadınlarda ise esnekliği azdır ve ilk ilişkide ortadan kalkar. Bozulma biçimleri dahi farklılık gösterir. Bazılarında kanama fazla olurken bazılarında çok az kanama gerçekleşir.  İlişki dışında kızlık zarının bozulduğu durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bisiklet sürmek,
 • Jimnastik,
 • Ata binmek,
 • Tırmanma,
 • Güçlü egzersiz,
 • Mastürbasyon,
 • Tampon yerleştirme,
 • Pelvik muayene veya Pap testi yaptırmak.

Ancak bu etkinliklerin yapılması hemen kızlık zarının bozulacağı anlamına gelmiyor. Yalnızca ilişki dışında bozulma nedenlerini gösteriyor.

Kızlık zarı dikimi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar kalıcı dikim ve geçici dikimdir. Geçici dikim, kişinin evleneceği tarihe yakın bir zaman diliminde yaptırdığı ve kısa süre sonra kendiliğinden bozulacağı bir operasyon türüdür.

Kalıcı kızlık zarı dikimi nedir?

Kalıcı kızlık zarı onarımı lokal anestezi altında ağrı, acı duymadan yapılan, yapay bir kızlık zarı oluşturularak vajina duvarına ile birleştirilmesi ve ilişki sırasında kanama gerçekleşmesi hedeflenen cerrahi yöntemdir. Kalıcı kızlık zarı dikimi diğer kızlık zarı dikim metotlarına göre daha yüksek başarı oranına sahiptir. Kalıcı kızlık zarı dikimi ile operasyondan sonra ister bir ister beş yıl sonra ilk ilişkide kanama yaşanması hedeflenir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ne zaman yapılır?

Kızlık zarı dikimi metotlarından biri olan kalıcı kızlık zarı onarımı, evlilik sonrası cinsel ilişkinin yaşanacağı zaman otuz günden fazla zamanda gerçekleşecek ise tercih edilen cerrahi bir yöntemdir. Daha kısa sürede gerçekleşecek evlilikler için geçici kızlık zarı onarımı yapılabilmektedir. Geçici kızlık zarı dikiminin ne olduğu hakkında bilgi için geçici kızlık zarı nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu sonrasında enfeksiyon riskinden dolayı hijyen kurallarına dikkat edilmeli, varsa reçete edilen ilaçlar düzenli kullanılmalı, havuz ve denize girilmemelidir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılır mı?

Kalıcı Kızlık Zarı DikimiKızlık zarı dikimi yaptıranlar tarafından en çok sorulan sorulardan biri kalıcı kızlık zarı dikiminin yapıldığı anlaşılır mı olmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi yapılıp, ilişki gerçekleştikten sonra yapılacak gebelik takibi, doğum, ultrason, mr, kan tetkikleri gibi durumlarda kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılmaz. Cinsel ilişki gerçekleşmeden yapılacak kızlık zarı muayenesi ile bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından anlaşılması mümkündür.

Himenoplasti, halk arasında kızlık zarı olarak bilinen bölgenin dikilerek yenilenmesine olanak tanıyan cerrahi operasyondur. Hymen olarak bilinen bölgeden gelen operasyon ismi hem kalıcı hem de geçici olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.

Hymen, bekaret ile ilişkilendirilen toplumlarda oldukça önemlidir. Bu nedenle genellikle bu yerlerde operasyon ilgi görmektedir. Evlilik tarihi yakınsa geçici, yakın değilse kalıcı kızlık zarı operasyonu yapılmaktadır.

Kızlık zarı muayenesi yapılaması sonrasında uzman doktor tarafından 10 ila 15 dakika içerisinde yapılmaktadır. Jinekologlar tarafından yapılan bu muayene sonunda kızlık zarı yırtılıp, yırtılmadığı hastaya bildirilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi lokal anestezi ile yapılmaktadır. Dolayısıyla kişinin ameliyat sırasında herhangi bir acı hissetmesi söz konusu değildir. Bölgenin uyuşturulması sonrasında ortalama 20 dakikalık süre içerisinde tüm cerrahi operasyon sona erdirilir. Flep yöntemi adı da verilen bir teknik ile zarın bozulması sonrasında kaybolması ile vajina dokusu kaldırılarak operasyon yapılır. Böylece kızlık zarı için yeterli doku oluşturmak için ilk adım atılmış olur. Vajina taban duvarı ile bağlantılı kızlık zarı oluşturularak tüm cerrahi müdahale tamamlanmış olur.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında 4 ila 6 hafta arasında iyileşme süreci vardır. Bu süre sonunda yeni kızlık zarı tamamen oluşmuş olur.

Kalıcı kızlık zarı dikimi kesin sonuç verir mi?

Kalıcı kızlık zarı ameliyatına yönelik araştırma yapan birçok kişi operasyonun yüzde 100 başarılı olup olmadığı konusunda soru işaretlerini de silmek istiyor. Flep yöntemi ile yapılan işlemler başarılıdır. Ancak bu noktada doğru operatör doktor ile çalışmanız sizi başarıya daha çok yaklaştıracaktır. Cerrahi müdahale sonrasında evliliğin ilk gecesinde başarılı cinsellik yaşanması durumunda kanama istenilen gibi gerçekleşecektir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası cinsel ilişki ne zaman olmalı?

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında cinsellik sorusundan önce mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Bu noktada ameliyat sonrasında gerçekleştirmek zorunda olduğunuz muayeneleri aksatmamalısınız. Operasyon sonrasında 4 ila 6 haftalık süreçte ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez.  Bu süreçten sonra istediğiniz zaman cinsellik yaşayabilirsiniz.

Kalıcı kızlık zarı dikimi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında iyileşme genellikle kişiden kişiye değişmektedir. Hastaların tamamen iyileşmeleri birkaç haftayı bulabilmektedir. Ancak bunu daha net öğrenmek için doktorunuzun muayenesini takip etmelisiniz. Jinekolog tarafından yapılacak kontrol adet sonrası döneme denk getirilerek yapılır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hastaların kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Ameliyatın hemen sonrasında dikiş yerlerinin kuru ve temiz tutulması gerekmektedir. Bu sayede hızlı iyileşme süreci yaşanır. Adet döneminde pedlerin kısa sürede değiştirilmesi oldukça önemlidir. Kabızlık yaşanması durumunda mutlaka doktora başvurmalısınız. Bir ay boyunca spor yapılmaması da önemlidir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi, kişinin uzun süre herhangi bir cinsel aktivitesinin olmayacağı dönem içerisinde yapılmalıdır. Aksi takdirde ilk ilişkide yeniden bozularak eski haline dönmesi söz konusu olabilir.

Son dönemlerde gelişen teknoloji ile birlikte mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarı dikimi gerçekleştirilmektedir. Zarın yırtılmış olan kenarları tutturularak yapılan bu yöntemde, tedaviye özel iplik ve teknik kullanılmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde oluşum doktor tarafından yeniden tasarlanarak bölgede var olmaya devam ediyor. Bu operasyonda ipliklerin kalitesi ve buna bağlı olarak dikiş tekniği de büyük önem taşımaktadır. Teknoloji ile birlikte gelişen mikrocerrahi tekniğinin, daha önce kullanılan flep yöntemine göre daha etkili ve başarılı olduğu bilinmektedir.

Eğer dikim sırasında vajinanın genişlediği tespit edilmişse bu sorun da daraltma yöntemi ile çözüme kavuşturulur.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kalıcı kızlık zarı dikim fiyatları operasyonu yaptıracağınız kuruma göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca uzman kadın hastalıkları uzmanı kendi muayenehanesinde de bu işlemi kısa süre içerisinde gerçekleştirerek, gün içerisinde normal yaşantınıza dönmenizi sağlayabilir.

Kızlık zarı dikimi yapan hastaneler tarafından yapılacak operasyona ve uygulanan anestezi türüne göre kızlık zarı dikimi fiyatları değişebilmektedir. İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman hekimler ile hastane ortamında, yüksek başarı oranı ile kızlık zarı dikimi imkânı sunmaktayız. Kalıcı kızlık zarı, kalıcı kızlık zarı onarımı, kalıcı kızlık zarı dikim yöntemleri hakkında merak ettiklerinizi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde öğrenebilirsiniz. Sorularınız için telefon numaralarımız ve WhatsApp destek hattından yardım alabilirsiniz.

Kızlık zarı, uzman doktor tarafından yapılan ve hastaların tercihlerine göre uzun dönemli (kalıcı) ve kısa süreli olmak üzere iki yöntemi olan bir uygulamadır.

Kızlık zarı genellikle kapalı ve yarı açık toplumlarda oldukça önemli bir değer olarak görülür. Dolayısıyla evlilik öncesi yaşanan cinsel birlikteliklerde ortadan kalkan bu faktör doktorlar tarafından geri getirilebilmektedir. Bekaretin önemli bir halkası olarak görülen kızlık zarında dikim sonrasında kişi kendisini hem psikolojik hem de fizyolojik olarak rahat hissedebilir.

Kızlık zarı dikiminde kişiler uzun dönemli bir dikimi tercih ederlerse bu bir sonraki cinsel birliktelikleri ne zaman gerçekleşirse o zaman ortadan kalkar. Ancak kısa dönemli yani geçici yaptırılırsa bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Dolayısıyla bu noktada kişilerin tercihleri oldukça önemlidir.

Kızlık zarı dikim işlemi gerçekleştiren kişiler tedavi sonrasında doktor tarafından verilen tavsiyelere harfiyen uymalıdır. Bu sayede uygulama daha iyi sonuç verebilir.

Kızlık zarı dikiminde ilişki sayısı önemli mi?

Kızlık zarı dikimi yaptırmak isteyen birçok kişinin aklındaki en önemli soru ilişki sayısıdır. Ancak doktorlar bu konunun herhangi bir öneminin olmadığını özellikle vurguluyorlar. Çünkü kızlık zarı ilk ilişkilerde bozulduktan sonra ancak tıbbi olarak düzeltilebilecek bir durumdur. Dolayısıyla yerine gelmesi veya yerinin kaybolması gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer kızlık zarınızı diktirmek istiyorsanız bunu aklınızda bu soru olmadan da rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Kızlık zarı dikiminde vajina daralır mı?

Kızlık zarı dikimi normal şartlarda vajina daraltma işlemi ile farklıdır. Ancak her ikisinin de aynı anda yapıldığı bir yol haritalandırılmaktadır. Dolayısıyla kızlık zarı dikimi yaptıran bir kişi vajinasının da daraltılmasını istiyorsa bunu mutlaka doktora belirtmelidir. Uzman hekim her ikisini de rahatlıkla yaparak, hastayı her iki sorundan da rahatlıkla kurtarabilir.

Kızlık zarı dikimi tehlikeli mi?

Kızlık zarı dikimi genelde tehlikesiz bir operasyondur. Oldukça da kısa sürer. 15 ila 20 dakika aralığında süren bu işlemler sonunda kalıcı ya da geçici kızlık zarı eskisi gibi yerine gelir. Kişiler genellikle kızlık zarı dikiminin ileri dönemlerde gebelik için etkili olup olmayacağı konusunda kafa karışıklığı yaşamaktadır. Yapılan işlemler sonrasında eğer doktorun tavsiyeleri dinlenirse herhangi bir sorun olmadan tüm süreç kolayca atlatılır ve iyileşme son derece hızlı bir biçimde gerçekleşir. Bu da rahimdeki diğer etkenlerin zarar görmesinin önüne geçer.

Kızlık zarı dikiminde şart var mı?

Kızlık zarı dikiminde aranan tek şart kişinin kendi rızasını beyan edebileceği yaşta olmasıdır. Bu da yasalara göre 18 yaştır. Bu yaşın altında olup da kızlık zarı dikimi için gelen kişilere müdahale yapılmamaktadır. Bunun yanı sıra birçok kişi kızlık zarı dikiminin kayıtlara geçtiğini ve bunun ulaşılabilir olduğunu düşünmektedir. Doktor hasta gizliliği çerçevesinde böyle bir durum asla söz konusu olamaz. Kişiler bu konuda rahatlıkla destek alabilirler.

Kızlık zarı dikimi, rahmin girişinde yer alan ve genellikle cinsellik sonrasında ortadan kalkan yapının yeniden oluşturulmasıdır. Kızlık zarı kapalı toplumlarda oldukça önemlidir. Dolayısıyla ülkemizde de evlenme çağında olup, kısa bir süre sonra dünya evine girecek olan kişiler kızlık zarı dikimi için operasyon talep etmektedirler.

Kızlık zarı dikimi iki farklı şekilde yapılır. Tekniğin belirlenmesi kişinin durumu ile alakalıdır. Eğer kişi yakın bir süre zarfında evlenecekse geçici kızlık zarı dikimi yapılır. Ancak kısa sürede evlilik gibi bir durum söz konusu değilse de kalıcı kızlık zarı dikimi rahatlıkla yapılabilir. Kişilerin aklında kızlık zarı ile ilgili birçok soru oluşuyor. Özellikle sürecin acılı olup olmadığı çok fazla soruluyor.

Kızlık zarı dikimi acılı bir operasyon mu?

Kızlık zarı dikiminin acılı olduğunu düşünenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Bu nedenle doğru bilgilendirilmeleri oldukça önemlidir. Kızlık zarı dikimi lokal anestezi altında yapılmaktadır. Dolayısıyla kişi operasyon sırasında bölgeden herhangi bir acı hissetmeden tüm işlem gerçekleşir. Ancak buna karşılık çok az da olsa bazı kişiler operasyon sonrasında anestezinin etkisi geçtikten sonra hafif de olsa ağrı oluştuğu gözlemlenmiştir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ne kadar dayanır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi bir sonraki ilişkiye kadar dayanır. Yapılan teknikte kendiliğinden bozulması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak elbette bazı komplikasyonların oluşması halinde bozulma gözlenebilir ancak bu durumda doktorunuz duruma hızlı bir şekilde müdahale edebilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ne kadar sürer?

Kalıcı kızlık zarı dikimi kısa süre içerisinde yapılabilen operasyonlar arasında yer alır. Genel olarak 20 ila 30 dakika arasında tüm işlem tamamlanır. Kişi buna ek olarak vajina daraltma işlemi yaptıracaksa her iki işlemin toplamı 40 dakikaya kadar uzayabilmektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası dikişler ne zaman düşer?

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında doktorunuz bölgede oluşturduğu yeni zarı dikerek kaynamasını sağlar. Bu dikişler kaldığı süre zarfında kişi kendisine ve vajina bölgesine çok iyi bakmalıdır. 7’nci günden 10’uncu güne kadar dikişlerin ilk erimesi gerçekleşir ve bu dönemde hafif bir kaşıntı bölgeyi rahatsız edebilir. 2 ila 3 hafta sonra ise dikişler tamamen erir ve kişinin zarı tam manası ile işlevsel hale gelir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası ne zaman ilişkiye girilir?

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında hemen ilişkiye girmeyi düşünmek hata olur. Kaldı ki doktorunuz da bu konuda sizi uyaracaktır. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında yaklaşık olarak 1 ila 3 ay içerisinde cinsel ilişkiye girilmemesi gerekiyor. Doktorunuza belirli aralıklarla kontrole mutlaka gidin. Bu kontroller size hem net fikirler verecek hem de cinsel ilişkiye girebilme zamanınızı öğrenmenizde ışık tutacaktır. Bunun yanı sıra dikim sonrasında bakımı da ihmal etmeyin.

.

Kalıcı kızlık zarı dikimi nedir?

Kalıcı kızlık zarı onarımı lokal anestezi altında ağrı, acı duymadan yapılan, yapay bir kızlık zarı oluşturularak vajina duvarına ile birleştirilmesi ve ilişki sırasında kanama gerçekleşmesi hedeflenen cerrahi yöntemdir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi yaptıranlar tarafından en çok sorulan sorulardan biri kalıcı kızlık zarı dikiminin yapıldığı anlaşılır mı olmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi yapılıp, ilişki gerçekleştikten sonra yapılacak gebelik takibi, doğum, ultrason, mr, kan tetkikleri gibi durumlarda kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılmaz.

Kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi lokal anestezi ile yapılmaktadır. Dolayısıyla kişinin ameliyat sırasında herhangi bir acı hissetmesi söz konusu değildir. Bölgenin uyuşturulması sonrasında ortalama 20 dakikalık süre içerisinde tüm cerrahi operasyon sona erdirilir

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  İçindekiler gizle