Tendinit rehabilitasyonu, bedenimizde yer alan tendon yaralanmaları veya iltihaplanmalarının iyileştirilmesi amacıyla kullanılır. Rehabilitasyon süreci hasarları hızlı bir şekilde iyileştirmek ve dokunun fonksiyonunu geri kazandırmayı amaçlar.

Tendinit, tendonların iltihaplanması veya tahriş olması sonucu ortaya çıkan bir durumdur ve genellikle aşırı kullanım, travma veya yaşlanma gibi faktörlerle ilişkilendirilir.

Tendinit Nedir?

Tendinit, kasları kemiklere bağlayan ve kasların hareketini kemiklere ileten bağ dokuları olan tendonlarda gelişen bir rahatsızlıktır. Tendonun iltihaplanması veya tahriş olması durumunda ortaya çıkar.

Tendinitin ana nedeni genellikle aşırı kullanım veya tekrarlayan hareketlerdir, bu nedenle tendinit, sporcular, belli meslek grupları veya belirli aktivitelerle uğraşan kişiler arasında sık görülür. Aşırı yüklenme, tendonlara mikrotravmaların oluşmasına yol açar ve bu da iltihaplanmaya veya tahrişe neden olabilir.

Tendinit Belirtileri Nelerdir?

Tendinit kendisini pek çok şekilde gösterebilir. Bu belirtiler arasında şunları sayabiliriz:

 • Ağrı
 • Şişlik ve hassasiyet
 • Hareket kısıtlılığı
 • Sesli tendon
 • Kas zayıflığı
 • Gece ağrısı
 • Cilt renginde değişiklik

Tendinit Fizik Tedavi Rehabilitasyonu Nasıl Yapılır?

Tendinit rahatsızlığının etkili tedavi yöntemlerinden birisi de fizik tedavi rehabilitasyonudur. Bu sayede ağrı azaltılır ve hızlı bir iyileşme süreci başlar. Tedavi yalnızca bu alanda uzmanlaşmış doktor tarafından yapılabilir. İyileşme süreci de kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Tendinit Fizik Tedavi Rehabilitasyonunda Neler Yapılır?

Tendinit fizik tedavi rehabilitasyonunda uygulanan belli başlı bazı adımlar vardır. Doktor tarafından yapılan muayeneye göre tedavi süreci başlar. Fizik tedavi rehabilitasyonunda şunlar uygulanabilir:

Egzersiz Programları: Özel egzersizler, etkilenen tendonları güçlendirmek ve esnekliğini artırmak için tasarlanır.

Masaj ve Elastik Bandlar: Fizik terapisti, masaj ve elastik bandlar gibi tedavi tekniklerini kullanarak tendon üzerindeki gerilimi azaltabilir.

Ultrason Tedavisi: Bazı durumlarda, ultrason cihazları kullanılarak iltihaplı bölgeye ses dalgaları uygulanabilir.

Elektroterapi: Elektroterapi cihazları, ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve kasları rahatlatabilir.

Tendinit Fizik Tedavi Rehabilitasyonu Ne Kadar Sürer?

Tendinitin fizik tedavi rehabilitasyon süresi, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında tendinitin türü, şiddeti, hastanın yaşam tarzı, tedaviye ne kadar erken başlandığı ve hastanın vücut yapısı gibi etkenler bulunur. Ayrıca her bireyin iyileşme hızı farklıdır.

Genel olarak, tendinit rehabilitasyonu birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Hafif tendinit vakaları genellikle daha kısa sürede iyileşebilirken, daha ciddi tendinit vakaları veya kronik tendinit durumları daha uzun bir tedavi süresi gerektirebilir. Tedavinin başarısı, hastanın tedavi planına uyumu, doktor ve fizik terapistin önerilerine sadakati ve hastanın iyileşme hızına bağlıdır.

Tendinit Fizik Tedavi ile Geçer mi?

Tendinit fizik tedavi ile geçebilen bir rahatsızlıktır. Tedaviye başlama anı bile hastalığın iyileşmesinde oldukça önemlidir. Geç kalınan tedavilerde iyileşme süreci daha uzun sürebilmektedir. Bununla birlikte, bazı tendinit vakaları kronik hale gelebilir veya tedaviye dirençli olabilir. Bu tür durumlarda, doktorlar alternatif tedavi seçeneklerini veya cerrahi müdahaleyi düşünebilirler.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
  Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Uzm. Dr. Mustafa Yelkovan
  Oluşturma Tarihi : 09.10.2023
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.