Femoral fıtık (femoral herni) nedir?

Femoral herni adı ile bütünleşen femoral fıtık; kadınlarda daha sık rastlanılan, kasık alt bölgesinde bacaktaki ana atardamar bölgesinin iç kısmında şişlik ile karakterize olan bir hastalık türüdür. Femoral fıtıkların boğulma riski olduğu gibi tekrarlama riski de mevcuttur. Fıtık çeşitlerinden olan femoral fıtık; temel olarak fiziki muayene ile anlaşılmaktadır. Fiziki muayenede femoral fıtık oluşumunu gösteren tek belirti hedef bölgede meydana gelen şişliktir. Femoral fıtık olan hastada şişlik ile beraber şiddetli ağrılar da gözlenmektedir. Femoral fıtık tanısında fiziki muayeneye ek olarak ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi da gerekli görülmektedir. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi femoral fıtıklar da zamanında tedavi edilmelidir. Femoral fıtık oluşumunda fıtık olan bölgede şiddetli ağrı, şişlik, ödem, kızarıklık ve hassasiyet semptomları görülmektedir. Femoral fıtıklar kasık fıtığı çeşitleri arasında yer almaktadır ve diğer kasık fıtığı çeşitleri ile aynı bölgeden çıktıkları için teşhisi kolay olmamaktadır. Fıtık ameliyatı kapalı ameliyat ile gerçekleştiriliyorsa yani yama işlemi uygulanıyorsa femoral fıtık oluşumu gözlenmemektedir fakat açık ameliyat ile yapılıyorsa femoral fıtık oluşumu gözlenebilir.

Bu yazımızda femoral fıtık nedir, femoral fıtık nerede olur, femoral fıtık nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir, Femoral fıtık neden olur? Femoral fıtığın sebepleri nelerdir, femoral fıtık tedavisi nasıl yapılır ve femoral fıtığa hangi bölüm bakar sorularına cevaplar vereceğiz.

Femoral fıtık nerede olur?

Femoral fıtık; kasık bölgesinin en alt kısmında görülen bacaklara kan götürüp getiren damarların geçtiği deliklerde meydana gelen bir hastalıktır. Femoral fıtıklar diğer tüm kasık fıtıkları arasında nadir olarak görülen fıtık çeşididir.

Femoral fıtık nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir?

Fıtıkların en belirgin belirtileri hedef bölgede oluşan şişliklerdir. Femoral fıtık; hedef bölgede şişlik, hassasiyet, şiddetli ağrı ve ödem gibi semptomları öne sürmektedir. Femoral fıtık teşhisi öncelikle doktor tarafından yapılan fiziki muayenede belirlenmektedir. Yapılan muayenede şüphe duyulan bir durum varsa emin olunması adına ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografiye de gerek duyulabilir.

Femoral fıtık neden olur? Sebepleri nelerdir?

Femoral fıtık oluşumuna çeşitli durumlar sebebiyet verebilmektedir fakat çoğunlukla neden olan durumlar gebelik ve fiziksel zorlanmadır.

Femoral fıtık tedavisi nasıl yapılır?

Femoral fıtık tedavisi açık ameliyat ve laparoskopik ameliyat olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır. Cerrahi işlem uygulanan fıtıklar genel anestezi kullanılarak gerçekleştirilir. Fıtık tedavisinde açık ameliyat yapılması kesi yerinin geç iyileşmesi ve kesinin daha büyük olması anlamına gelmektedir. Laparoskopik işlem ise operasyon bölgesinde küçük delikler oluşturularak kan kaybının ve iyileşme sürecinin az olmasını da beraberinde getirmektedir. Femoral fıtık tedavisi kadınlar açısından daha önemli bir operasyondur çünkü kadınlarda daha sık ortaya çıkmaktadır. Femoral fıtık tedavisi kadınlarda laparoskopik operasyonla yapılması daha çok uygun görülmektedir yani yama yöntemi denilen işlem gerçekleştirilmelidir. Her iki ameliyat çeşidinde de kesi yapılarak herni oluşan bölgedeki organlar karın içine alınır, kas ve karın zarı üzerine konularak yama işlemi denilen operasyon uygulanmış olmaktadır. Uygulanmış olan yama işlemi sayesinde fıtığın nüksetme olasılığının önüne geçilmiş olur.

Femoral fıtığa hangi bölüm bakar?

Femoral fıtık sorunu yaşayan kişiler hangi bölüme başvuracakları konusunda önceden bir takım araştırmalar yapmaktadır. Femoral fıtık oluşumunu inceleyen bölüm genel cerrahi servisleridir. Femoral fıtık teşhis ve tedavisi alanında tecrübeli ve uzman doktorlar eşliğinde yapılmakta ve hastalar operasyon sonuçlarından son derece memnun kalmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar