Fıtıklar vücudun çeşitli noktalarında ortaya çıkan ve kişiyi ciddi derecede rahatsız eden hastalıklardır. En çok bilineni bel fıtığıdır. Bunun yanı sıra boyun, göbek ve kasık bölgelerinde de fıtık sorununun gözlemlendiğini söyleyebiliriz.

Fıtık oluşumunu incelediğimizde, vücudun bir iç kısmı kasların kendisini çevreleyen doku duvarındaki bir zayıflıktan geçerek ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Fıtıklar genellikle oluşumları sırasında pek fazla belirti vermezler ve bir anda gelişirler. Çoğu zaman ileri yaş hastalığı olarak da bilinirler. Ortaya çıktıkları zaman küçük yumrular şeklinde görüldüğü de olur.

Fıtıklar açık olarak yapılan cerrahi müdahalelerle düzeltilebilmektedir. Bunun yanı sıra laparoskopik cerrahi (kapalı) de kullanılabilmektedir. Açık ameliyatta operasyonu gerçekleştiren cerrah fıtık bölgesine yakın bir kesi atar ve ardından şişkin dokuyu karın içine geri iterek tüm tedavi sürecini tamamlar. Daha sonra fıtığı oluşturan deliği tamir eden ve kesi yerini kapatır.

Göbek fıtığı kendiliğinden geçer mi?

Göbek fıtığı en bilinen türler arasında yer almaktadır. Toplum içerisinde çok az görülse de mutlaka tedavi edilerek sona erdirilmelidir. Diğer fıtık türlerinde olduğu gibi göbek fıtığında da cerrahi operasyon şarttır.

Operasyon sırasında doktoru göbek deliğinin yakınında küçük kesi açar ve buraya gelen yağlı yumruyu olması gereken yer olan bağırsak halkasının içerisine geri gönderir. Buna ek olarak oluşan zayıflığı da dikerek güçlendirir.

Göbek fıtığı tedavi edilmezse ne olur?

Göbek fıtığının diğerleri gibi mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu tedavinin alınmaması durumunda sıkışan bağırsak bölümüne kan akışı azalabilir ve bu da farklı hastalıklara davetiye çıkartabilir. Hatta daha da ilerlemesi durumunda ve kan akışının kesilmesi ile birlikte ölüm kaçınılmaz olabilir. Göbek fıtığı olanların bağırsak tıkanıklığı ve mide rahatsızlıkları yaşama olasılığı daha yüksektir. Bu rahatsızlıkları tedavi etmek için genellikle acil cerrahi operasyon gerekmektedir.

Göbek fıtığından nasıl kurtulabiliriz?

Kişilerin göbek fıtığından kurtulmalarının tek yolu cerrahidir. Yapılan ameliyat sonucunda çoğu hasta hemen aynı gün evine gönderilmekte ve burada istirahat etmesi istenmektedir. Bunun dışında herhangi bir çözüm yolu yoktur.

Göbek fıtığı tehlikeli mi?

Göbek fıtıkları tedavi edilmeleri durumunda zararsızdır. Genel olarak bebeklerde görülür ve hızla tedavi edilir. Eğer tedavi edilmez ve ilerlemesine izin verilirse oluşturacağı bası ile bağırsak problemlerine davetiye çıkartır ve kişinin ölüme kadar gidebilen yolun taşlarını döşeyebilir. Ayrıca bu özellikleri dolayısıyla diğer fıtık türlerine göre oldukça tehlikeli olduklarını söyleyebiliriz.

Göbek fıtığına ne iyi gelir?

Göbek fıtığına yalnızca ameliyat çözümdür. Bunun dışındaki her tedavi ya rahatlatıcı olacaktır ya da hastanın sağlığını tehlikeye atacaktır. Bu doğrultuda göbek fıtığınız varsa mutlaka bir uzman ile görüşmeli ve tedavi sürecini dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Yalnızca ameliyatta değil, sonrasında gerçekleşen iyileşme sürecinde de doktorunuzun dediklerine harfiyen uymanız bir daha yakalanmamanız için önemlidir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar