Göbek fıtığı ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Göbek fıtığı; bağırsak ve yağ dokularının göbek bölgesinden dışarı doğru çıkması ile karakterize olan bir hastalıktır.  Bebeklerde sıklıkla görülmektedir ve onlar için zararsız bir durumdur. İlk 2 yaş içerisinde bebeklerde görülen göbek fıtıkları kendiliğinden kapanmaktadır ve kapanmaması halinde 4 yaşından sonra cerrahi müdahale ile tedavi gerektirmektedir.

Göbek fıtığı sadece çocuklarda değil yetişkin insanlarda da oluşmaktadır ve çoğunlukla tedavi cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır, kendiliğinden iyileşme gibi bir durum söz konusu değildir. Göbek fıtığı kendini bazı semptomlarla belli etmektedir ve çocuklarda ayrı yetişkinlerde ayrı olarak belirti vermektedir. Bebeklerde göbek fıtığı bebeklerin ağlaması sırasında dışa doğru çıkıntı oluşturur. Yetişkinlerde durum daha farklı olmakla beraber göbek fıtığı, göbek bölgesinde ağrılı bir şişlik oluşturmaktadır. Göbek fıtığı kişinin günlük yaşantısını zorlaştıracak düzeyde olabilmektedir ve kişinin yürümesini, günlük aktivitelerini yapmasını engelleyebilmektedir. Göbek fıtığı çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir fakat en çok karın kaslarının olduğu alana fazla baskı yapılmasından dolayı oluşmaktadır.

Göbek fıtığı tedavisi öncesi detaylı bir muayene yapılmaktadır ve gerekli tetkikler de istenmektedir. Göbek fıtığında erken teşhis ve tedavi diğer hastalıklarda olduğu gibi çok önemlidir. Göbek fıtığı tedavisinde kullanılan cerrahi yöntem yama tekniğidir. Fıtığın konumuna ve boyutuna bağlı olarak laparoskopik veya açık ameliyat yönteminin uygulanacağı belirlenmektedir.

Göbek fıtığı cerrahi tedavisi alanında uzman doktorlarla uygulanmaktadır. Bu yöntemde fıtık oluşan bölge ameliyat türü belirlendikten sonra yama işlemi ile üzeri kapanmaktadır. Operasyon sonrası işlem bölgesinde hafif şişlikler meydana gelebilir ve bu oluşan şişlikler 2 hafta içerisinde düzelmektedir. Ayrıca işlem bölgesinde ufak ufak morluklar görülmektedir ve 3 hafta içinde onlar da iyileşmektedir.

Göbek fıtığı ameliyatı sonrası hasta bakımı nasıl olmalıdır?

Göbek fıtığı ameliyatı sonrası hasta bakımı oldukça önemli bir husustur. Operasyon sonrası kişinin kendine dikkat etmesi iyileşme sürecine olumlu yönde yansıyacaktır. İşlemden sonraki ilk 48 saat içinde bol sıvı alımı şarttır. Ayrıca kişiler operasyon bölgesinin temizliğine dikkat etmeli ve oturup kalkarken ani hareketten kaçınmalıdırlar.

Fıtık ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Fıtık ameliyatı sonra kişiler günlük aktivitelerine dikkat etmeli ve ağır kaldırmaktan kaçınmalıdır. Kilo almamaya özen göstermeli ve fazla kiloları varsa diyet programları yaparak uygulamaya geçirmeleri gerekmektedir. Kişiler bol bol istirahat etmelidir ayrıca verilen ilaçları zamanında ve dozunda kullanmalıdırlar. Göbek fıtığı ameliyatı sonrası beklenmedik, anormal bir durumun varlığında vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman hekim kadrosu ile hijyenik hastane şartlarında göbek fıtığı tedavisi imkanı sunmaktayız. Göbek fıtığı, göbek fıtığı tedavisi ve göbek fıtığı tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi genel cerrahi servisimizde bulabilirsiniz. Göbek fıtığı hakkında sorularınız için telefon numaramız ve canlı destekten yardım alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar