Fıtık, organların yerlerinde sabit bir şekilde kalmasını sağlayan kas ya da dokuların zayıflayarak, oluşan boşluktan dışarı çıkması anlamına gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Genel olarak bel bölgesinde görülür. Ancak bunun dışında da farklı şekilleri olmaktadır. Fıtık tedavisi de son derece zor ve meşakkatli bir işlemdir. Her türüne göre farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Fıtıkta genel olarak öncelik dinlenmeye ve oluşan ağrıların azaltılmasına yöneliktir. Bunun yanı sıra ağrıların azaltılması sırasında çeşitli ilaçlar da kullanılmaktadır. Fizik tedavi, iyileştirici egzersiz yapılması da fıtığı ciddi anlamda gerileten tedavi yöntemleri arasında bulunuyor. Son noktaya gelindiğinde ise ameliyat kaçınılmaz olabiliyor.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Kasık fıtığı en ciddi türlerden birisidir. Tedavi edilmemesi halinde bağırsaklarda kan akışını durduracak kadar ileriye gidebilir. Ancak özellikle evli çiftler kasık fıtığı ameliyatı sonrasında cinselliğin ne kadar sürede yaşanabileceğini merak ediyor. Bu noktada doktorlar öncelikli olarak hastanın iyileşme sürecine bakmaktadır. Çünkü her vücut aynı dönem içerisinde iyileşmeyebilir. Takip edilen hastaların bu süre zarfında mutlaka doktor tarafından incelenmesi ve cinsellik için onay alması gerekiyor.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası cinsellik için doktorlar çoğunlukla bir haftalık süreci işaret etse de bu durum muayene sonrasında belli olmaktadır. Hastalar ameliyat sonrasında ilk cinsel ilişkileri öncesinde sıcak banyo yapmaları da öneriliyor.

Kasık Fıtığı Cinselliği Etkiler mi?

Kasık fıtığının oluşumu ağır işler yapmaktır. Genellikle yük taşıyan ya da yanlış şekilde ağır yükleri kaldıran kişilerde görülür. Zaman zaman cinsellikte yapılan yanlışlar ve zorlamalar da kasık fıtığını tetikleyebilmektedir. Kişilerin bu noktada doğru bir cinsel ilişki yaşaması önemlidir.

Kasık fıtığı cinselliği etkiler mi? sorusuna ise cevap evet olacaktır. Çünkü cinsel aktivite sırasında yine bir zorlanma oluşacak ve fıtık bölgesi mutlaka ağrı yapacaktır. Dolayısıyla kişilerde bu türden bir fıtık varsa mutlaka doktoru ile görüşmeli ve iyileşme sürecine kadar cinselliğe ara vermelidir.

Kasık Fıtığı Cinsel İsteksizlik Yapar mı?

Kasık fıtığı cinsel hayatı olumsuz etkiler. Her cinsel ilişki girişiminde yaşanan zorlanma sebebiyle bölgede yaşanacak ağrı ilişkinin yarım kalmasını sağlar. Bunun için kasık fıtığı ister istemez cinsel isteksizlik yapar. İlişki sırasında ağrının oluşması kişinin kendisini korumaya alması anlamına gelir ve cinsel yönden isteksiz hale gelmesini sağlar. Dolayısıyla fiziksel şartlar kişilerin cinsel hayatlarını yaşamalarına engel olur.

Fıtık Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Olmalı?

Fıtık ameliyatı sonrasında cinsel ilişki kişiden kişiye göre değişir. Elbette bu duruma hangi tür fıtık olduğu konusunu da eklemek gerekiyor. Genel olarak bel fıtığında bu süre daha kısadır. Ancak doktorlar kısa süre içerisinde cinselliği uygun görmemektedir. Ancak uzman hekimler fıtık ameliyatı sonrasında cinsel ilişki için bir haftalık süre veriyorlar. Bunun yanı sıra doktorlar uygun görmedikleri durumlarda süreyi uzatabilmektedirler.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar