Göbek fıtığı nedir?

Göbek fıtığı, adından da anlaşılacağı üzere göbek deliğinde meydana gelen, yağ dokusunun fazla olması ya da karın duvarı katmanlarının tam olarak birleşememesi ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Göbek FıtığıSağlıklı bireylerde normal göbek deliği yapısı içe doğru uzanırken göbek fıtığı sorunu olan kişilerde göbek deliği dışarı doğru çıkıntı şeklindedir.

Göbek fıtığı hastalarında fıtık büyüklüğü bazı hastalarda çok küçük iken bazı hastalarda ise fıtık boyutu büyük olabilmektedir. Göbek fıtığı kadınlarda hamilelik sürecinde kendini belli etmektedir ve genellikle hamilelik süreci sona erdiğinde fıtık kendi kendine yok olmaktadır ancak bu durum her kişide aynı olmamaktadır. Göbek fıtığı belirtileri arasında en yaygın olan belirti göbek deliğinde şişlik oluşumu ve beraberinde gelişen şekil bozukluğudur.

Göbek fıtığı sorunu yaşayan kişiler sosyal yaşamlarında bazı aktiviteleri yapmakta güçlük çekebilir ve ağır kaldırmaları durumunda fıtık oluşan bölgede ağrı hissedebilirler. Göbek fıtığı sorunu büyük çapta ve dayanılmaz ağrılar veriyorsa mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Bu yazımızda göbek fıtığı nedir, göbek fıtığı nerede olur, göbek fıtığı nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir, göbek fıtığı neden olur? Sebepleri nelerdir, göbek fıtığı tedavisi nasıl yapılır ve göbek fıtığına hangi bölüm bakar sorularına cevaplar vereceğiz.

Göbek fıtığı nerede olur?

Göbek fıtığı, adı üzerinde göbek deliği üzerinde ya da göbek deliğine yakın bir bölgede meydana gelmektedir ve göbek deliğinin dışarı doğru çıkıntı yapması ile kendini belli eder.

Göbek fıtığı nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir?

Göbek fıtığı sorununun yetişkinlerde en tipik belirtisi göbek deliği üzerinde anormal bir şişlik olması ve şekil bozukluğudur. Bebeklerde göbek fıtığı belirtisi ise bebeklerin ağladığında göbek deliğinin dışarı doğru çıkmasıdır. Göbek fıtığı, yetişkinlerde bazı aktivitelerin yapılmasına sınır koyabilir ve hareketler eşliğinde şiddetli ağrılara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle fıtık sorunu hangi bölgede gelişirse gelişsin küçük büyük fark etmeksizin tedavisi şart olan bir sağlık sorunudur.

Göbek fıtığı neden olur? Sebepleri nelerdir?

Bebeklerde göbek fıtığı görülme sebepleri arasında prematüre doğum, göbek kordonunun yol aldığı açıklığın tam kapanmaması, düşük doğum ağırlığı gibi nedenler yer almaktadır. Yetişkinlerde ise göbek fıtığı oluşum nedenleri; fazla kilolu olmak, karın cerrahisi geçirmiş olmak, karın boşluğunda aşırı sıvı birikimi, kalıcı ve şiddetli öksürükler, hamilelik ve çoğul gebeliktir. Aynı zamanda ağır egzersizli spor yapmak, kronik kabızlık ve ani hareketlerde bulunmak da göbek fıtığı sorununa davetiye çıkarmaktadır.

Göbek fıtığı tedavi edilmezse ne olur?

Göbek fıtığı; bağırsak veya yağ dokularının göbek çevresinde toplanarak dışarıya doğru çıkıntı yaratması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hemen hemen herkeste ortaya çıkabilecek olan bu hastalık sıklıkla bebeklerde görülmektedir ve ilk 2 yaşa kadar kendiliğinden yok olabilmektedir. Fakat 4 yaşına kadar kendiliğinden iyileşmediği sürece cerrahi müdahale gerekmektedir.

Yetişkinlerde ortaya çıkan göbek fıtıkları kendiliğinden iyileşme göstermez ve cerrahi operasyonla tedavi gerektirir. Göbek fıtığı kendini bazı semptomlarla belli etmektedir ve göbek fıtığı belirtileri şunlardır:

 • Bebeklerin ağlaması sırasında göbek deliğinin dışa doğru çıkması
 • Ağrı ve şişlik
 • İç organlarda işlev bozukluğu
 • Öksürüğü takip eden ağrı
 • Boşaltım sırasında ağrı duyulması
 • İleri seviyede kanlı büyük abdest
 • Fıtık nedeniyle hareket edememe durumu
 • Şişlik oluşan alanda baskı hissi
 • Mide bulantısı

Göbek fıtığı her zaman bir belirti göstermez ve fıtık kendine göbek boşluğunda yer bularak oraya gizlenir. Bu durumda gözle görülür bir şişlik görülmez fakat kişi ağrı hissetmektedir. Fıtıklar ilerlediği durumda boğulma denilen olay ortaya çıkmaktadır. Göbek fıtıklarında da bu durum aynı olmakla beraber mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Göbek fıtığı oluşumuna sebebiyet veren bir çok etmen vardır ve bunlar; hızlı kilo alıp vermek, şiddetli öksürük, ağır spor, ani eğilip kalkmak, sık hamilelik, karın boşluğunda sıvı birikimi, kronik kabızlık ve çoğul gebeliktir.

Göbek fıtığı zararları nelerdir?

Göbek fıtığı ilerledikçe kişiye oldukça ciddi zararlar verebilmektedir. Fıtığın ilerleyen zamanlarında kişide kabızlık, şiddetli ağrılar, kusma, gaz, bulantı ve şişlik görülmektedir. Fıtık boğulması gerçekleşirse acil olarak cerrahi müdahale uygulaması yapılmalıdır. Ayrıca sıkışan bağırsakta kan akışı kesildiğinde doku ölümü olmaktadır.

Göbek fıtığı ağrısı nerelerde hissedilir?

Göbek fıtığı, göbek bölgesinde dışarı doğru çıkıntıların oluşması ile şişliklerin görülmesidir. Göbek fıtığı ağrısı daha çok göbek çevresinde hissedilir ve buna ek olarak baskı hissi de görülmektedir.

Göbek fıtığı hangi organları etkiler?

Göbek fıtığı, göbek bölgesinde meydana geldiği için karın içindeki tüm organları etkileyebilir. Her hastalıkta olduğu gibi göbek fıtığında da erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Göbek fıtığı patlaması / boğulması nedir?

Göbek fıtığı oluşumu bağırsak ve yağ dokuları ile olmaktadır. Fıtık boğulması, fıtıkların tedavisinin yapılmadığı veya geç kalındığı durumlarda gerçekleşmektedir. Fıtık kesesine bağırsak yerine karın içi dokularının girmesi fıtık boğulması olarak bilinmektedir. Fıtık boğulması olursa şiddetli ağrı ve iltihaplanma gözlenmektedir.

Göbek fıtığı tedavisi nasıl yapılır?

Göbek fıtığı bazen küçük çaplı bazen de dayanılmaz acı verecek kadar büyük çaplı meydana gelebilmektedir. Göbek fıtığı tedavisi cerrahi yollarla sağlanır ve ilerlemiş fıtıkların kendi kendine iyileşme göstermesi beklenmez. Göbek fıtığı tedavisinde günümüzde en yaygın olarak kullanılan yöntem yama tekniğidir. Yama tekniği, hem açık ameliyat hem de laparoskopik ameliyatlar sırasında kullanılarak göbek fıtığı nüksetme oranını en aza indirmede oldukça etkili bir yöntem haline gelmektedir. Göbek fıtığı tedavisinde ameliyat türünün belirlenmesinde fıtığın boyutu, konumu ve hastanın sağlık durumu yer almaktadır. Çoğunlukla laparoskopik yani kapalı ameliyat tercih edilse de açık ameliyat yapımı da ihtiyaç olabilmektedir. Göbek fıtığı boyutları 1 cm’ den başlayarak 6-7 cm’ e varana kadar devam edebilmektedir. Genellikle laparoskopik ameliyatlar 3 cm’ den daha küçük olan fıtıklarda uygulanmaktadır. Göbek fıtığı tedavisinde uygulanan yama tekniği; tül benzeri özel bir malzeme eşliğinde fıtığın bölgede oluşturduğu açıklığın gerdirilmeden kapatılmasıdır. Göbek fıtığı tedavisi uzman doktorlar tarafından yapıldığında bölgede hassasiyet gibi bir durum söz konusu olmaz, bölgedeki sağlıklı dokuların gelişimini devam eder ve operasyon bölgesi gerilmelere karşı dayanıklı olmaktadır.

Göbek fıtığına hangi bölüm bakar?

Göbek fıtığı sorunu ile karşı karşıya kalan hastalar hangi bölüme başvuracakları konusunda araştırma yoluna giderler ve bu konu hakkında bilgi toplamaya çalışırlar. Göbek fıtığı için hastaların genel cerrahi servislerine başvurmaları gerekmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Göbek Fıtığı Tedavisi

  Göbek fıtığı, göbek deliğinin iç kısmında veya dışarısında şişlik oluşması ile belirti veren, karın içinde bulunan organların göbek deliğinin inceldiği bir noktadan dışarıya doğru çıkıntı yapması sonucu oluşan hastalıktır. Bu şişlikler nohut büyüklüğünde veya portakal büyüklüğünde olabilmektedir. Gebelik döneminde oluşabileceği gibi daha sonradan da oluşabilmektedir.

  Bu hastalık bazı durumlarda kendiliğinden iyileşebildiği gibi, yama denilen cerrahi yöntemle de kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Bazı küçük fıtıklarda yama uygulamasına gerek duyulmaz.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar