Kasık fıtığı tedavisi nasıl yapılır?

Kasık fıtığı adından da anlaşılacağı üzere kasıkta görülen karın duvarında bir yırtık oluşması sonrası karın içi dokuların cilt üzerinde şişlik oluşturması ile ortaya çıkmaktadır. Kasık fıtığı ve diğer fıtık türleri yenidoğan dönemden tutun ileri yaşlara kadar görülebilmektedir ve hem erkek hem de kadınlarda ortaya çıkabilmektedir. Kasık fıtığı, karın içi organların herhangi birinin cilt altından sızarak şişlik oluşturmasıdır. Kasık fıtığı, kişinin hapşırması, öksürmesi, ıkınması sonrası ağrı oluşturabilir ve normal zamandan daha belirgin hale gelmektedir fakat yatar pozisyonda iken fıtık kendini gizlemektedir.

Bu yazımızda kasık fıtığı tedavisi nasıl yapılır, kasık fıtığı kendiliğinden geçer mi, kasık fıtığı tedavi edilmezse ne olur ve kasık fıtığı ameliyatsız tedavi edilir mi sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Kasık fıtığı belirtileri arasında kasıkta görülen şişlik ve kabartılar sayılabilmektedir. Görülen bu belirtilerin yanında fıtık bölgesinde yanma, ağrı gibi belirtiler de görülmektedir. Hastanın ağır kaldırması, ağır hareketlerde bulunması sonrası bu ağrı daha da artabilmektedir. Kasık fıtığı ve diğer tüm fıtık türleri hayatı tehdit edecek türde olabilecek boyuta kadar gelebilmektedir ve bu duruma da fıtık boğulması denilmektedir. Fıtık boğulması durumunda fıtık oluşumu sıkışmış bir halde olduğu için sıkışan fıtıklar karın içi organları da sıkıştırarak kangrene, delinmeye ve karın içi organların iltihaplanmasına sebebiyet vermektedir.

Tüm kasık türleri erken teşhis ve erken tedavi gerektirmektedir, ilerlediği taktirde istenilmeyen olumsuz durumlar meydana gelebilmektedir. Kasık fıtığı tedavisi sadece cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır ve herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmamaktadır. Kasık fıtığı ameliyatında amaç; fıtığın karın içine yerleştirilmesi, kese oluşumunun ortadan kaldırılması, yırtık olan boşluğun doldurulması ve bir daha tekrar etmemesi için karın duvarındaki defektin kapatılmasıdır.

Kasık fıtığı ameliyatlarında çoğunlukla genel anestezi kullanılmaktadır fakat fıtık küçük ise lokal anestezi de kullanılabilmektedir. Kasık fıtığı ameliyatı açık ya da kapalı ameliyat olarak iki şekilde uygulanmaktadır. Kapalı ameliyat yönteminde üç adet minik kesiler yapılarak ucunda kamera bulunan çubuklar yardımıyla dışarı sarkan organlar karın içine alınır ve mesh adı verilen yamalarla fıtığın tekrar etmesi önlenmektedir. Açık ameliyat yönteminde ise işlem bölgesi üzerinde 5-6 cm bir kesi ile girilir ve kapalı ameliyatta olduğu gibi burada da aynı işlemler uygulanmaktadır.

Kasık fıtığı kendiliğinden geçer mi?

Kasık fıtığının oluşması sonrası kendiliğinden yok olması mümkün olan bir durum değildir. Kasık fıtığının tek tedavi yöntemi cerrahi yöntemdir ve bu tedaviye uygun ilaç tedavisi bulunmamaktadır.

Kasık fıtığı tedavi edilmezse ne olur?

Kasık fıtığı tedavi edilmezse ve fıtık oluşumu git gide ilerlerse delinmeye, kangrene ve karın içi organların iltihaplanmasına yol açabilmektedir. Kasık fıtığı belirtileri görüldüğü anda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve erken tedavi edilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Kasık fıtığı ameliyatsız tedavi edilir mi?

Kasık fıtığı oluşumu görülen hastalarda çoğunlukla cerrahi yöntem tercih edilmektedir. Fakat ileri yaşta ve ameliyat edilemeyecek olan hastalar için ameliyatsız bir yöntem olan kasık bağı uygulaması yapılmaktadır. Kasık bağı uygulaması bacakların hareket kabiliyetini kısıtlayarak fıtığın tekrar dışarı çıkmasını engellemektedir. Fıtığın kasık bağının kenarından çıkması durumu gerçekleşirse fıtık boğulması gerçekleşir ve bu durumda başka hastalıklara zemin hazırlayabilmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar