Kasık bölgesinde görülen ve tedavi edilmezse bağırsak sorunlarına yol açan kasık fıtığı, bölgede yer alan kas dokusundan oluşan zarı aşan yapıların kendisini belirgin bir biçimde göstermesi ile oluşur. Kasık fıtığı genellikle yağ dokusunun iç uyluğun üst kısmındaki kasıklara girdiğinde kendisini belli eder.

Kasık fıtığı kadınlardan çok erkekleri etkileyen bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığın genellikle yaş aldıkça ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ancak yapılan araştırmalar bu düşüncenin tam tersi yönünde bulgular elde etmiştir. Buna göre, yalnızca yaşlılıkta değil, gençlikte de kasık fıtığı görülme durumu söz konusu olabilir. En büyük etken yaşam tarzıdır.

Kasık Fıtığı Hakkında En Çok Merak Edilenler

Kasık fıtığı hakkında en çok merak edilen durum hareketlerin kısıtlanıp, kısıtlanmadığıdır. Kasık fıtığı dediğimiz zaman evet hareketler kısıtlanabilir. Özellikle sürekli olarak ayakta çalışıyorsak bu durum bizi ciddi anlamda zorlayabilir. Buna ek olarak bağırsak hareketleri de kasık fıtığı nedeniyle azalabilir. Bu da kişinin bağırsaklarının düzensiz çalışmasına ve sonunda bağırsağın tamamen kaybedilmesine kadar giden yolu açar.

Kasık fıtığı olduğu nasıl anlaşılır?

Kasık fıtığı vücutta geliştiğine yönelik pek çok işaret bizlere verir. İlk olarak öksürdüğünüzde kasık kemiğinizin her iki tarafında belirgin bir şişlik meydana gelir. Bu şişlik etrafında yanma ve ağrı oluşumu da ikinci önemli semptomdur. Yerden bir şeyler kaldırmak için eğildiğinizde belde değil, kasıkta ağrı hissediyorsanız ve bu zaman sonra dayanılmaz hale geliyorsa kasık fıtığının bir başka göstergesi olur.

Kasıklarda zayıflık ve sürekli olarak basınç hissetmeniz, şişlik sebebiyle bağırsak ve testis torbası etrafında ağrı ve şişlik de fıtığın geliştiğini gösterebilir.

Kasık fıtığı ağrısı nerelerde hissedilir?

Kasık fıtığında ağrı genellikle başlangıç noktası olan kasık bölgesinde hissedilir. Ancak bunun yanı sıra bel ve karın bölgesinde de ciddi ağrıların görüldüğü olur. Kasık fıtığı ağrıları genellikle öksürdükten sonra, ağır bir eşya kaldırırken ortaya çıkmaktadır.

Kasık fıtığı nelere yol açar?

Birçok kişi kasık fıtıklarının tedavi edilmemesi sonrasında nelere yol açtığı konusunda bilgi sahibi değildir. Kasık fıtıklarının en büyük zararı bağırsaklaradır. Bu bölgeye ciddi bir baskı uygulayan fıtık, kan akışını ciddi şekilde etkiler ve bir süre sonra bağırsakların düzgün bir şekilde çalışmasına mani olur. Buna ek olarak kasık fıtığının kusma, mide bulantısı ve kabızlık gibi şikayetleri de oluşturduğu gözlenmektedir.

Kasık fıtığının oluşturduğu baskı sonrasında herhangi bir tedavi uygulanmaması bağırsakların kaybedilmesine kadar giden yolu açabilir. Bu nedenle hastalar dikkatli olmalı ve kasık fıtığı tedavisi için bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Kasık fıtığı muayenesi nasıl yapılır?

Doktor öncelikle el ile muayene yapar. Bölgede kasık fıtığının şişliğini arar. Daha sonra öksürmenizi ve ayakta durmanızı isteyerek semptomların ortaya çıkmasını bekler. Ancak buna rağmen kasık fıtığı tam olarak kendisini belli etmemişse MR veya MRI gibi yöntemleri de kullanabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar