Kasık fıtığı nedir?

Her yaş grubunda meydana gelen, inguinal herni olarak da ifade edilen, karın içi organlarının cilt altında belirgin hale gelmesi ile karakterize olan bir hastalıktır. Karın duvarının zayıf olması durumunda karın içi yapıların cilt altına çıkması ile fıtık adını almaktadır. Kasık fıtığı hapşırma, öksürme, ıkınma ve zorlanma anlarında kasık bölgesinde kendini belli ederken kişinin yatar pozisyonda olduğu durumlarda kendini belli etmez. Üç farklı kasık fıtığı vardır ve bunlardan ilki direkt inguinal herni, daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkar ve direkt olarak kendini karın duvarından belli etmektedir. İkinci olarak indirekt inguinal herni, erkeklerde daha sık görülmekle beraber doğumla birlikte gelen bir sorundur. Çoğunlukla tek taraflıdır ve inguinal adı verilen kanaldan ortaya çıkmaktadır. Bir diğer fıtık çeşidi olan femoral herni ise kadınlarda daha sık rastlanılan bir sorundur ve gebelik, fiziksel zorlanma sonucunda meydana gelmektedir. Kasık fıtığı, kadınlardan çok erkeklerde daha sık rastlanılan bir durumdur çünkü erkek bebekler anne karnında iken testisleri inguinal adı verilen kanaldan geçerek doğuma yakın zamanda torbalarına inmektedir. İnguinal adı verilen bu kanalın sağlıklı bebeklerde doğumdan belirli bir süre sonra kapanması beklenir. Fakat bazı nedenlerden dolayı kanallardan biri ya da her ikisi birlikte kapanmayabilir ve böylelikle kasık fıtığı sorununa zemin hazırlanmış olur. Kronik öksürük, idrar güçlüğü, ağır kaldırma, aşırı zayıflık, karın içinde tümör varlığı kasık fıtığı oluşum nedenleri arasındadır. Bunlara ek olarak kronik akciğer hastalığı, genetik faktörler, aşırı egzersiz, prematüre doğmuş olmak ve prostat hastalığı gibi durumlar da kasık fıtığı oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Bu yazımızda kasık fıtığı nedir, kasık fıtığı nerede olur, kasık fıtığı nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir, kasık fıtığı neden olur? Sebepleri nelerdir, kasık fıtığı tedavisi nasıl yapılır ve kasık fıtığına hangi bölüm bakar sorularına cevaplar vereceğiz.

Kasık fıtığı nerede olur?

Kasık fıtığı adından da anlaşılmak üzere kasıkta oluşan şişlikle kendini göstermektedir. Kasık fıtığı karın duvarının zayıf olduğu bölgelerden karın içi yapıların çıkıntı oluşturması ile meydana gelmektedir. Ayakta iken şişlik belli olurken yatar durumda görünmemektedir. Kasık fıtığı olan her hastada şişlik meydana gelmezken sadece ağrı ile belirti vermektedir ve buna nokta fıtığı denir, sporcu ve atletik yapılı kişilerde görülmektedir.

Kasık fıtığı nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir?

Kasık fıtığı, kasık bölgesinde şişlik ve çıkıntı gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır ve bu oluşan şişlikler yumuşak yapılıdır ve içe bastırılır durumdadır. Kasık fıtığı; kasıkta gevşeme, sonrasında ağrı, ağır kaldırma esnasında basınç hissi ve acı, şişlik üzerinde yanma ve yemeklerden sonra ağrı gibi belirtileri göstermektedir.

Kasık fıtığı neden olur? Sebepleri nelerdir?

Kasık fıtığına; yaşlılık, aşırı zayıflık, ağır kaldırma, kronik öksürük, gebelik, travmalar, karın içi tümörü, kronik kabızlık ve ıkınma gibi durumlar sebebiyet verebilmektedir.

Kasık fıtığı tedavisi nasıl yapılır?

Kasık fıtığı tedavi yöntemi sadece cerrahi yollarla yapılmakta olup ilaçlı tedavisi mümkün değildir. Kasık fıtığı tedavisinde amaç; fıtığın karın içine yerleştirilmesi ve kese oluşumunun engellenmesi olup çıkış gösteren alanın kapatılmasıdır. Kasık fıtığı ameliyatı fıtığın boyutuna bağlı olarak lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir, fıtık küçük ise lokal anestezi, fıtık büyük ise genel anestezi tercih edilir. Açık veya kapalı olarak yani laparoskopik operasyonla gerçekleştirilir ve açık ameliyat olarak yapılan kasık fıtığında kasık bölgesine 5-6 cm kadar bir kesi açılır, laparoskopik operasyonlarda ise 3 adet küçük kesiler açılmaktadır, kamera yöntemi ile işlem sürdürülmektedir. Her iki yöntemde de mesh adı verilen yama, kas ve karın zarına yerleştirilerek fıtığın nüksetmesi önlenir. Her iki yöntemde amaç aynı olmasına rağmen kapalı ameliyat daha az ağrılıdır. İlerlemiş ve büyük fıtık varlığında açık ameliyat uygulanmakta olup işlem için daha uygundur. Her iki yöntem sonrası hastalar doktor tarafından önerilenlere uymalı ve iyileşme sürecine katkıda bulunmalıdır.

Kasık fıtığına hangi bölüm bakar?

Kasık fıtığı sorunu yaşayan kişiler hangi bölüme gidileceği konusunda bir bilgi sahibi değildir. Kasık fıtığı sorunu yaşayan kişiler genel cerrahi servisine gitmelidir.

Kasık fıtığı, karın bölgesi ile kasık arasında ortaya çıkan ve sonunda ciddi sağlık sorunlarına yol açan rahatsızlıktır. Kasık fıtığı tedavi edilmediği takdirde bağırsakların doğru çalışamamasına ve organ kaybına kadar giden sonuçlar doğurabilir.

Kasık fıtığı genellikle kasıkta ve bu bölgede bulunan kemiğin altında veya kasık çevresinde belirgin bir şişlik veya çıkıntı şeklinde kendini gösterir. Ağrı, hassasiyet veya rahatsızlık gibi semptomlar da eşlik edebilir.  Diğer fıtık türlerinde olduğu gibi zayıf bölgeden çıkan fıtık genellikle ani ağır kaldırma, aşırı öksürme, kilo alma, hamilelik, yaşlanma veya sürekli zorlayıcı aktiviteler gibi faktörler sonucunda meydana gelir. Çoğunlukla erkeklerde görülür. Ameliyat dışında herhangi bir tedavi yöntemi bulunmayan hastalığın herhangi bir şekilde müdahale edilmemesi halinde bağırsaklara giden damara baskı yapması ve kan akışını ciddi anlamda durdurması söz konusu olabilir.

Kasık Fıtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kasık fıtığını anlamak için uzman hekim öncelikle fiziksel muayene yapar. Bu esnada bazı bölgelere baskı uygulayarak hastanın rahatsız olup olmadığını sorar ve buna göre ilerler. Fiziksel muayenenin ardından daha net bir bilgi elde edebilmek için görüntüleme tekniklerinden faydalanır. Bu noktada özellikle Ultrason veya bilgisayarlı tomografi (BT) kullanılarak hastanın kasık bölgesinin çekimi yapılır. Çıkan sonuçları doktorunuz size yorumlar ve fıtığınızın boyutu, durumu ve ne zaman müdahale edilmesi gerektiği ile ilgili bilgi verir.

Kasık Fıtığı Nasıl Önlenir?

Kasık fıtığını önlemek oldukça önemlidir. Bu noktada alabileceğiniz birkaç önlemle sorunu henüz başlamadan çözebilirsiniz. Önlemler arasında şunlar yer alıyor:

 • Düzenli egzersiz
 • Ağırlık kaldırırken dikkat etmek
 • Kilo yönetimi
 • Tuvalet alışkanlıklarının düzenlenmesi
 • Duruş bozukluklarının düzenlenmesi

Kasık Fıtığı Komplikasyonları Nelerdir?

Kasık fıtığı mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bazı komplikasyonlar kendisini gösterir. Bunlar arasında:

 • İnguinal fıtık sıkışması (Kan akışının engellenmesi)
 • Herniya büyümesi (Kasık fıtığının büyümesi)
 • İntestinal obstrüksiyon (Fıtık torbası içerisindeki organların sıkışması)
 • Fıtık torbasında iltihaplanma
 • Kronik ağrı ve rahatsızlık

Kasık Fıtığı ve Egzersiz İlişkisi

Kasık fıtığınız varsa egzersiz konusu oldukça önemli olabilir. Bazı egzersiz hareketleri fıtık bölgesinde oluşan stresi artırabilir. Bu nedenle, kasık fıtığı olan bireylerin egzersiz programlarını doktorlarıyla görüşmeleri gerekmektedir. Doktor kasık fıtığının durumunu değerlendirerek daha net bir sonuçla egzersiz yapıp yapmayacağınıza karar verir. Yapacağınız hareketler de kısıtlı olacaktır ve bu programın dışında hareket etmemelisiniz.

Kasık fıtığı olan kişiler için önerilen egzersizler genellikle karın ve pelvik kaslarını güçlendirme üzerine ilerler. Bu bölge üzerindeki kaslar kasık civarında zayıflayan bölgeyi nispeten güçlendirir. Bu noktada plank (şınav hareketi), karın kası egzersizleri ve pelvik taban egzersizleri olabilir. Ağır kaldırma, aşırı germe veya ani hareketler kasık fıtığının oluşmasına neden olduğu için bu tür hareketlerden kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Bu bağlamda doktor kontrolü olmadan kesinlikle egzersiz yapmayın.

.

Kasık fıtığı nedir?

Üç farklı kasık fıtığı vardır ve bunlardan ilki direkt inguinal herni, daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkar ve direkt olarak kendini karın duvarından belli etmektedir. İkinci olarak indirekt inguinal herni, erkeklerde daha sık görülmekle beraber doğumla birlikte gelen bir sorundur. Çoğunlukla tek taraflıdır ve inguinal adı verilen kanaldan ortaya çıkmaktadır.

Kasık fıtığı nasıl anlaşılır?

Kasık fıtığı, kasık bölgesinde şişlik ve çıkıntı gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır ve bu oluşan şişlikler yumuşak yapılıdır ve içe bastırılır durumdadır. Kasık fıtığı; kasıkta gevşeme, sonrasında ağrı, ağır kaldırma esnasında basınç hissi ve acı, şişlik üzerinde yanma ve yemeklerden sonra ağrı gibi belirtileri göstermektedir.

Kasık Fıtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kasık fıtığını anlamak için uzman hekim öncelikle fiziksel muayene yapar. Bu esnada bazı bölgelere baskı uygulayarak hastanın rahatsız olup olmadığını sorar ve buna göre ilerler. Fiziksel muayenenin ardından daha net bir bilgi elde edebilmek için görüntüleme tekniklerinden faydalanır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar