Fıtık, çok çeşitli noktalarda görülen ve kişilerin ciddi anlamda rahatsızlanmasına neden olan bir hastalıktır. Fiziksel bir rahatsızlık olması açısından tedavisi de genellikle cerrahi operasyon şeklinde gerçekleşmektedir.

Fıtık tedavisi tipik olarak, fıtığa neden olan kas veya dokudaki yırtık veya zayıflığı onarmak için ameliyatın kullanılmasını gündeme getirir. Elbette ameliyat konusu gündeme gelirken fıtığın boyutu ve yeri de bu noktada oldukça önemlidir. Çok nadir de olsa fıtık ilaçlarla veya diğer cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilir, ancak en yaygın tedavi çoğunlukla cerrahidir.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Fıtık Çeşitleri

Hamilelik sırasında gelişebilecek birçok fıtık türü bulunmaktadır. Hamilelik döneminde genellikle bağırsak ve çevresinin oluşturduğu fıtık türleri görülmektedir. Bu türleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Göbek Fıtığı: Bağırsağın bir kısmının göbeğe yakın karın duvarından dışarı çıkmasıyla oluşur.

Kasık Fıtığı: Göbek fıtığında olduğu gibi bağırsağın bir kısmının alt karın bölgesinde bulunan kasık kanalından dışarı çıkmasıyla oluşur.

Uyluk Fıtığı: Bağırsağın bir kısmının üst uylukta bulunan femoral kanaldan dışarı çıkmasıyla oluşur

Fıtıkların hamilelik sırasında tedavisinin yapılması fiziksel şartlar nedeniyle mümkün değildir. Bazen oluşan bu fıtıklar hamilelik sonrasında kendiliğinden iyileşerek herhangi bir tedaviye de gerek bıraktırmazlar.

Hamilelikte Göbek Fıtığı

Göbek fıtığı, bağırsağın küçük bir kısmının göbek deliğinin yakınında karın duvarından dışarı çıkmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum her yaşta ortaya çıkabilir, ancak daha çok hamile kadınlarda görülür. Hamilelik sırasında, uterus büyüyen fetüse uyum sağlamak için genişledikçe karın duvarı gerilir ve zayıflar. Karın bölgesindeki bu artan basınç, karın kaslarında bir ayrışmaya neden olabilir, bu da bağırsağın küçük bir kısmının karın duvarını iterek göbek fıtığına neden olmasına izin verir.

Hamilelikte Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı, bağırsağın bir kısmının karın duvarındaki zayıf bir noktadan kasık bölgesindeki kasık kanalına çıkmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum erkeklerde daha sık görülür, ancak hamile kadınlarda da görülebilir.

Hamilelik sırasında, uterus büyüyen fetüse uyum sağlamak için genişledikçe karın duvarı gerilir ve zayıflar. Karın bölgesindeki bu artan basınç, karın kaslarında bir ayrışmaya neden olabilir, bu da bağırsağın küçük bir kısmının karın duvarını iterek kasık fıtığına neden olmasına izin verir. Hamilelik sırasında kasık fıtığının belirtileri kasık bölgesinde gözle görülür bir şişkinlik, karın bölgesinde rahatsızlık veya ağrı ve basınç veya dolgunluk hissini içerebilir.

Hamilelikte Bel Fıtığı

Hamilelik esnasında aşırı kilo alımının oluşturduğu sorunlardan birisi olarak görülen bel fıtığı, halihazırda o bölgede var olan fıtık keselerinin artmasına neden olur. Hamlelik sırasında aşırı salgılanan progestoron hormonu da eklemlerde oluşturduğu yumuşama nedeniyle bel fıtığının görülmesine yol açabilir.

Hamilelikte bel fıtığının görülmesi kadının rahat hareket edememesine neden olur. Oturur kalkarken belinin sürekli olarak ağrıması gibi sonuçları görülür.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar