Göbek fıtığı, göbek ve çevresinde görülen yumuşak şişlik ve çıkıntı şeklinde kendisini belli eden rahatsızlığın adıdır. Göbek fıtığı her yaştan insanda görülebilir ve belirtileri ya da ortaya çıkış şekilleri birbirinden farklıdır.

Göbek fıtığı, bebeklerde genellikle ağladıklarında, öksürdüklerinde veya herhangi bir şekilde kendilerini zorladıklarında görülür. Çocuklarda ise genellikle ağrısızdır ancak onların da göbek kısımlarında bir şişkinlik olduğu görülmektedir. Yetişkin insanlarda ise karın bölgesinde hissedilen rahatsızlıklar sebebiyle ortaya çıkar.

Eğer göbek bölgenizden kaynaklanan bir acı çekiyorsanız, bu durumu istifra (çıkartma) takip ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurun. Ayrıca göbek bölgenizde hassasiyet oluştuysa, bölgede renk değişikliği ile yanma durumu gerçekleştiyse doktorunuza bunları da belirtmenizde fayda olacaktır.

Göbek fıtığı tedavisi fiyatları ne kadar?

Göbek fıtığı tedavisi fiyatları sağlık kompleksine göre değişiklik gösterir. Bu noktada en yakınınızda bulunan hastaneye giderek, tedavi alacağınız doktor ile görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Göbek Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

Göbek fıtığının farklı yaş tiplerine göre oluşmasında nedenleri bulunmaktadır. Bebeklerde oluşmasının nedenleri arasında hamilelik sırasında anne ile bebeğin bağını oluşturan kordonun karın kaslarının hemen arasından geçmesi ve dolayısıyla doğum sonrasında kaslar arasında oluşan bu açıklığın kapanması gerekir. Ancak kapanmaması durumunda bebeklerde göbek fıtığı gelişir ve bu çocuğa rahatsızlık verir. Göbek fıtıklarının bebeklerde görülmesinin ana sebeplerinden arasında prematüre doğumlar ve düşük ağırlıkla dünyaya gelmeyi sayabiliriz.

Yetişkinlerde ise göbek fıtığının gelişimi farklı şekillerde gerçekleşir. Özellikle karındaki baskının artması göbek fıtığına sebebiyet verebilir. Bu durumlar arasında ise şunları sayabiliriz:

 • Obezite
 • Birden fazla gebelik,
 • Karın boşluğunda oluşan sıvı,
 • Herhangi bir nedenden dolayı geçirilen karın ameliyatı,
 • Böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılan periton diyalizi

Göbek fıtıkları kadınlarda doğum kaynaklı görülme oranı daha sıktır. Bu açıdan bakıldığında erkeklerde daha az görülme eğilimi bulunmaktadır.

Göbek Fıtığı Tedavisi

Göbek fıtıkları eğer bebekte görülüyorsa, bir ila iki yıl içerisinde kendiliğinden geçmesi beklenir. Çocuk doktoru kontrol sırasında oluşan fıtığı geriye itebilir ancak bunu kesinlikle tek başınıza denememelisiniz.

Çocuklarda ve yetişkinlerde gelişen göbek fıtıklarında ise tedavi yöntemi olarak ameliyat kullanılmaktadır. Ameliyat sırasında göbek deliğinden küçük bir kesi ile giren operatör doktor, fıtıklaşmış dokuyu yerine ittirir ve boşluğu dolduracak tedavi uygulayarak, göbeği kapatır.

Göbek fıtığı tedavisi fiyatları hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

Göbek fıtığında tedavi fiyatları doktor ve ekibine, kullanılan malzemeye ve hastanenin sağlık politikasına göre değişiklik göstermektedir.

İstanbul Göbek Fıtığı Tedavisi

İstanbul göbek fıtığı tedavisi konusunda Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden birisidir. Hem yurt içinden hem de yurt dışından tedavi olabilmek için İstanbul’a birçok göbek fıtığı hastası gelmektedir.

Özel Hastanede Göbek Fıtığı Tedavisi

Birçok özel hastanede göbek fıtığı tedavisi verilmektedir. Yalnızca hangi hastanede tedaviyi alacağınızı seçmeniz yeterlidir.

Fıtık Tedavisi

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar