Göbek fıtığı patlar mı?

Göbek fıtığı; göbek deliği etrafında oluşan şişliklerdir. Bebeklerden tutun yetişkinliğe kadar her yaşta görülen göbek fıtığı, her kişide şişlik meydanda değildir ve her kişide belirti vermeyebilir. Göbek bölgesindeki yağ dokuların o alanda birikmesi ve dışarı doğru çıkıntı yapması göbek fıtığını oluşturmaktadır ve bazı hastalarda ağrı da yapabilmektedir. Göbek fıtığı sorunu yaşayan hastaların bazı korkuları ve bazı endişeleri bulunmaktadır. Göbek fıtığı patlar mı patlama yapmaz mı sorusu da bu sorunu yaşayan kişilerin endişelerinden biridir. Göbek fıtığı patlama yapmaktadır ve bu fıtık boğulması anlamına gelmektedir. Fıtık boğulması, kişide şiddetli ağrı ve iltihaplanma ortaya çıkarmaktadır. Fıtık boğulması ile beraber bağırsak parçasındaki kan akışı bozulmakta ve bağırsak parçasındaki dokular ölmeye başlamaktadır. Bağırsak dokusunun bozulması ve ölmeye başlaması da enfeksiyonlara zemin hazırlamaktadır. Enfeksiyonun meydana gelmesi sonucu tüm vücuda yayılma riski de vardır.

Göbek fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Göbek fıtığının tedavisi cerrahi tedavidir ve diğer tedavi yöntemleri ile iyileşme gösterecek bir hastalık değildir. Zamanla fıtığın ilerlemesi kişilere ciddi sorunlar teşkil etmektedir ve tedavi sürecine ne kadar erken gidilirse iyileşme süreci o kadar kısa olmaktadır. Aynı zamanda tedavi sürecinin erken başlatılması tedavinin şansını bir o kadar arttırmaktadır.

Göbek fıtığı ameliyatı açık ya da laparoskopik olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır ve tedavi yöntemi hastanın durumuna bağlı olarak belirlenmektedir. Açık ameliyat ya da laparoskopik işlemlerinde sentetik yamalardan yararlanılarak hastalığın tekrar nüksetme oranı da ortadan kaldırılmaktadır. Açık ameliyat genellikle daha küçük boyutlarda olan fıtıklarda tercih edilmektedir. Daha büyük boyutlarda olan fıtıklarda kesi daha büyük olacağı için büyük boyutlarda olan fıtıklarda laparoskopik yöntem kullanılmaktadır. Açık veya laparoskopik işlemlerinde, tül benzeri bir yama kullanılmaktadır ve adı üzerinde sanki normal bir yama tarzında işlevi bulunmaktadır, fıtığın onarılmasını sağlamaktadır. Uygulanan yama tekniği; sağlıklı dokunun gelişimini sağlar ve gerilmelere karşı dayanıklılık sunmaktadır.

Göbek fıtığı ameliyatı ne kadar sürer?

Göbek fıtığı sorunu yaşayan hastalar tarafından ameliyat süreci öncesi işlemin ne kadar süreceği merak konusudur. Göbek fıtığı ameliyatı; lokal anestezi ile yapıldığında yaklaşık olarak 2-3 saat sürmektedir.

Göbek fıtığı ağrısı nasıl geçer?

Göbek fıtığı, oluştuğu ilk zamanlarda her hastada ağrı yapmayabilir ve bir belirti göstermeyebilir. Fakat bu göbek fıtığının ağrı yapmadığı anlamına gelmez. Göbek fıtığının ağrı oluşturması ve o ağrının yok olması için tek çözüm yolu cerrahi tedavidir. Göbek fıtığı teşhis ve tedavisi bu sebepten dolayı aksatılmadan yapılmalıdır. Göbek fıtığı gün geçtikçe yayılan ve büyüme gösteren bir hastalıktır ve tedavisinin yapılması hem fıtığın yok olmasına hem de hastadaki ağrıların geçmesine olanak sağlamaktadır.

Göbek fıtığı ağrısı nerelerde hissedilir?

Göbek fıtığının spesifik belirtisi göbek çevresindeki şişlik ve dışarı doğru çıkıntı yapmasıdır. Şişen bölgenin etrafında hassasiyet ve baskı hissi hastalığın başlıca karakterize özelliklerindendir. Göbek fıtığı belirtileri ve hastanın şikayetleri fiziksel aktivite ile beraber artmaktadır. Göbek fıtığı ağrısı adından da anlaşıldığı üzere göbek deliği üzeri ve etrafında seyretmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar