Göbek fıtığı, karın bölgesinde yer alan kas ağının açıklığından faydalanarak gelişen bir rahatsızlıktır. Göbek fıtıkları oldukça yaygın olarak görülürler ve genel olarak da zararsız olmaları ile ünlüdür.

Göbek fıtığı denilince pek bilinmeyen bir bilgi de bebeklerde sık görülmesidir. Bebeklerin kasları ilk doğduklarında çok fazla gelişmemiş olduğu için göbek fıtığının gelişimi gözlenir. Özellikle bebekler ağladığında göbek bölgesinde fıtığın çıkıntısı net bir şekilde belli olur. Çocuklarda gelişen göbek fıtığı yaklaşık iki yaşına kadar kapanma eğilimindedir ve genellikle de ortadan kendiliğinden kalkar. Ancak bu konuda herhangi bir gelişme olmaması durumunda mutlaka uzman doktora başvurmalısınız.

Göbek Fıtığı Hakkında En Çok Merak Edilenler

Göbek fıtığı olanlarda kusma, dışkılamada zorlanma, göbekte şişkin bölgenin oluşması söz konusu olabilir. Göbek fıtıkları genellikle zararsızdır. Çocuklardaki göbek fıtıkları kendiliğinden geçer. Germe, kaldırma veya öksürme sırasında genellikle büyüyen göbek deliğinin içinde veya yakınında şişkinlik oluşur. Kusma ile birlikte keskin karın ağrısı bu boğulmuş bir fıtık belirtisi olabilir ve acil tıbbi yardım almayı gerektirebilir.

Göbek fıtığı nasıl anlaşılır?

Göbek fıtığı konusunda doktor tarafından fiziksel muayene ile genellikle tespit edilir. Uzman hekim karın üzerine uygulayacağı hafif baskı ile fıtığın tam yerini teşhis edebilir. Daha fazla ortaya çıkartmak için hastadan öksürmesini de isteyebilir. Buna ek olarak bilgisayarlı tomografi görüntüsü de tam netleştirmek için istenebilir. Varsa farklı komplikasyonlar kendisini bu noktada belli edecektir.

Göbek fıtığı nasıl geçer?

Göbek fıtığı bebeklerde görülüyorsa iki yaşına kadar kendiliğinde geçme eğilimi vardır. Bu nedenle bu yaştaki bebeklere çoğunlukla tedavi uygulanmaz. Göbek fıtığında alternatif olarak geçen ancak herhangi bir etkisi bulunmayan tedavilere de sapmak da doğru değil. Göbek fıtığı için en etkili tedavi yöntemi ameliyattır. Bunun dışında herhangi bir yol ve yöntem de yoktur.

Ameliyat yapılışı ise, göbek deliğinin etrafına atılan küçük kesi ile gerçekleşir. Fıtıklaşmış doku uzman doktor tarafından geri yerine döndürülür ve zayıf olan karın duvarı yapılan müdahalelerle sağlamlaştırılır. Bunun için genellikle özel olarak geliştirilmiş ağ kullanılır.

Göbek fıtığına hangi bölüm bakar?

Göbek fıtığı tedavisi için birçok hasta hangi bölüme gideceğini bilemiyor. Çocuklarda görülen göbek fıtıkları için çocuk cerrahisine, yetişkinlerde görülenler için ise genel cerrahiye gidilir. Bunun dışında herhangi bir bölüm göbek fıtığı ile ilgilenmez.

Göbek fıtığı ameliyat olmazsa ne olur?

Göbek fıtığı genel olarak tehlikeli olarak görülmez. Ancak zaman içerisinde bazen istenmeyen sonuçlar da elde edilebilir. Bu nedenle göbek fıtığınız varsa ameliyat olmanız genellikle tavsiye edilir. Bazı göbek fıtıkları kan akışını durdurur ve ilgili organı boğma riskine neden olabilir. Buna literatürde fıtığın boğumu isimi verilir. Dolayısıyla gereksiz bir risk almak istemiyorsanız mutlaka göbek fıtığı için ameliyat olmalısınız.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar