Mide fıtığı (hiatal herni) nedir?

Fıtık; organları çepeçevre saran dokuların bir boşluk bularak dışa doğru çıkması ve yerinden kayması ile karakterize olan bir hastalıktır. Fıtık oluşumu ile kişilerin yaşamları bu durumdan oldukça etkilenmektedir ve oluştuğu bölgede deri altında şişlik ve ağrı oluşturmaktadır. Günümüzde fıtığın pek çok çeşidi ve türü vardır, ayrı ayrı bölgelerde oluşumu mümkündür. En sık rastlanılan fıtık çeşitleri; bel, boyun ve karın fıtıklarıdır. Fıtıklar oluştuğu alanda gün geçtikçe yani tedavisi geciktiği zaman başka hastalıklara zemin hazırlayabilir. Fıtıklar; çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir ve fıtık nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Uzun süre ayakta kalmak
 • Ağır yük kaldırmak
 • Kronik öksürük
 • Ameliyatlara bağlı kas kesileri
 • Karın içinde sıvı birikimi
 • Hızlı kilo almak
 • Gebelik
 • Ikınma

Çeşit çeşit fıtık olduğu için belirtiler de oluştuğu bölgeye özgü gelişmektedir ve genel fıtık belirtileri; ağrı, güçsüzlük, his kaybı, şişliktir. Fıtık gelişen hastalar tedavi yöntemleri hakkında araştırma yaparlar ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Fıtık tedavi yöntemleri gelişen tıp teknolojileri sayesinde gelişmiş ve ileri düzeylere taşınmıştır. Egzersiz, fizik tedavi, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi fıtık tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Cerrahi tedavi; çoğunlukla ileri düzey fıtıklarda devreye girmektedir, akut olarak devam eden fıtıklarda ilaç tedavisi, egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Fıtık çeşitleri arasında yer alan mide fıtığı; daha çok 50 yaşın üzerindeki kişilerde meydana gelmektedir, mideyi yemek borusuna bağlayan kasların erimesi sonucu midenin sarkması ile ortaya çıkmaktadır. Bu kasların erimeye ve zayıflamaya yatkın olması hastalığın ilk sebeplerindendir. Diyafram kası zayıf olan kişilerin mide fıtığı geçirmesi mümkün bir durum olmakla beraber bu durumu tetikleyici birçok sebep vardır. Süregelen bir kabızlık problemi, obezite, düzensiz beslenme, sigara kullanımı, sinir- stres ve genetik yatkınlık diyafram kasının zayıf kalmasında rol oynamaktadır.

Bu yazımızda mide fıtığı nedir, mide fıtığı nerede olur, mide fıtığı belirtileri nelerdir, mide fıtığı neden olur, mide fıtığı tedavisi nasıl yapılır ve mide fıtığına hangi bölüm bakar sorularını detaylı olarak cevaplandıracağız.

Mide fıtığı nerede olur?

Mide fıtığı, adından da anlaşılacağı üzere mide ile yemek borusu arasındaki bölümde meydana gelmektedir. Mideyi yemek borusuna bağlayan kasın zayıflaması ile kendini göstermektedir. Bazı tetikleyici durumların varlığında mide fıtığı denilen durum meydana gelmektedir.

Mide fıtığı belirtileri nelerdir?

Mide fıtığı olan kişiler başlangıçta hastalığın semptomlarını bariz şekilde yaşamazlar çünkü başlangıçta varlığını hissettirmez. Sonraları aktivite ve harekete bağlı olarak mesela eğilip kalkma, tuvalete oturma ve ağır kaldırma gibi durumlar sonrası göğüs kemiği alanında ekşime ve yanma gibi belirtileri göstermektedir. Mide fıtığı her hastalıkta olduğu gibi başlangıçta akut daha sonra kronik yani ilerlemiş olarak devam etmektedir. İlk ortaya çıktığı zamanlarda belirtiler çok yoğun değilken ilerlemesi halinde ciddi sıkıntılara da yol açabilmektedir.

Mide fıtığı neden olur?

Mide fıtığına sebebiyet veren durum ve durumlar pek bilinmemektedir. Mide fıtığı mide ile yemek borusu arasındaki kasların erimesi ve güçsüz kalması sonucu midenin yemek borusuna doğru kayması ile karakterize olan bir hastalık çeşididir. Mide fıtığına sebep olan bazı faktörler vardır ve bunlar nedenleri arasında sayılabilir. Sürekli kabız olmak, obezite, yaşlanma, sigara kullanımı, ağır kaldırmak, sinir ve stres mide fıtığı için gerekli zemini hazırlamaktadır.

Mide fıtığı tedavisi nasıl yapılır?

Mide fıtığının tedavisini aslında kişiler kendileri oluşturmalıdır. Mide sağlığını korumaları ve asitli, kahve ve tereyağı gibi yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Mide fıtığı tedavisi reflü ve gastrit hastalıklarının tedavisi ile benzerlik göstermektedir ve ilaç tedavisi uygulanmaz. İleri düzey mide fıtıklarında, teşhis ve muayene sonrası uzman doktorlar eşliğinde cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Cerrahi müdahale sırasında hastalarda daha çok laparoskopik yöntem kullanılmaktadır. Kişilerin mide sağlığı adına yapmaları gereken midelerine zarar verecek yiyeceklerden uzak durmak ve düzenli beslenmektir.

Mide fıtığına hangi bölüm bakar?

Mide fıtığı sorunu yaşayan kişiler hangi bölüme başvuracaklarını merak etmektedir. Mide fıtığı sorunu yaşayan kişiler genel cerrahi servislerine müracaat etmeli ve kendilerini uzman hekimlerin ellerine bırakmalıdırlar.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar