Göbek fıtığı tedavisi nasıl yapılır?

Göbek fıtığı, göbek çukuru veya etrafındaki bir bölgeden çıkıntı oluşturan bir hastalıktır. Göbek deliği normalde içeri doğru ile iken fıtık oluşumu sonrası göbek deliği dışarı doğru çıkar ve bombeleşmiş bir yapı halini almaktadır. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülen hastalar en çok hamilelik döneminde bu sıkıntıyı çekmektedir. Hamilelik döneminde göbek fıtığı oluşma sebepleri arasında göbek deliği bölgesinin kapanmaması ve karın içi basıncın artması sayılabilmektedir.

Göbek fıtığı nedenleri; aşırı ıkınma, aşırı kilo, oturup kalkma sırasında hızlı davranma, ağır yük kaldırma, kabızlık ve hamilelik döneminde yaşanan bazı sıkıntılar olarak bilinmektedir. Göbek fıtığı belirtilerinden bahsedecek olursak en tipik belirtisi göbek bölgesinden dışarı doğru çıkan bombeli bir yapıdır. Fıtık oluşan bölgede yani şişlik oluşan bölgede aynı zamanda ağrı da hissedilmektedir. Göbek fıtığı belirtileri hastanın günlük yaşantısında yaptığı aktiviteler ile daha da artabilmektedir. Bunların yanında mide bulantısı, kusma, kabızlık da göbek fıtığı belirtilerindendir.

Fıtık oluşumları kişinin günlük hayatını zorlaştıracak seviyelere kadar gelebilmektedir ve belirtilerinin görüldüğü andan itibaren fazla vakit kaybedilmeden mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Göbek fıtığı tedavisinde kasık fıtığı tedavisinde de olduğu gibi tek yöntem cerrahi yöntemdir. Göbek fıtığı ameliyatı açık ya da kapalı yöntemle yapılabilmektedir ve ameliyatın amacı, fıtık oluşumunu yok etmektir. Genel anestezi altında yapılan göbek fıtığı ameliyatı esnasında fıtıklaşan yapı karın boşluğuna itilir ve oluşan açıklık yama yöntemi ile kapatılmaktadır. Oldukça kısa süren göbek fıtığı ameliyatında sentetik yamalardan yararlanılmaktadır.

Bu yazımızda göbek fıtığı tedavisi nasıl yapılır, göbek fıtığı kendiliğinden geçer mi, göbek fıtığı tedavi edilmezse ne olur ve göbek fıtığı ameliyatsız tedavi edilir mi sorularına cevaplar vereceğiz.

Göbek fıtığı kendiliğinden geçer mi?

Göbek fıtığı oluşumu kendiliğinden geçebilecek bir durum değildir ve cerrahi tedavi gerektirmektedir. Göbek fıtığı oluşumu ilk safhalarında ufak tefek belirtiler gösterebilir ve önemli olan hastalığın seyrinin daha fazla ilerlemeden tedavi edilmesidir.

Göbek fıtığı tedavi edilmezse ne olur?

Göbek fıtığı tedavi edilmezse hastanın hayatı büyük bir tehlikenin eşiğinde olabilir ve hastaya ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir. Göbek fıtığı tedavi edilmediğinde fıtık boğulması denilen durum yaşanabilir, fıtık kanserleşebilir, hastada şiddetli başa çıkılmayan ağrılar olabilir ve fıtık daha da büyüyerek organlara zarar verebilmektedir. Fıtık oluşumunda vakit kaybetmeden tedavi yolları aranmaktadır.

Göbek fıtığı ameliyatsız tedavi edilir mi?

Göbek fıtığının tek etkili ve güvenli yolu cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavi dışındaki uygulamaların çoğu tedavide başarısız kalmaktadır ve tedaviyi zorlaştırmaktadır. Göbek fıtığı ameliyatı, oluşan fıtığı yok etmekte ve bir daha nüksetme şansını ortadan kaldırmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar