Fıtık tedavisi, vücudun çeşitli noktalarında görülen, sinirlerin belirli bir alandan çıkması ile sıkışması sonucunda gelişen rahatsızlığa fıtık adı verilir. Deri altında oluşan şişkinliğin ilk belirtiler olduğunu söylemek zor değil.

Fıtık tespiti için MR (manyetik rezonans) kullanılmaktadır. Doktor tarafından değerlendirilen MR sonuçları fıtığın yerini ve büyüklüğünü tespit için önemlidir. Fıtık vücudumuzda genelde yanlış hareket yapmaktan kaynaklı belimizde çıkar. Bel fıtığına ek olarak boyun, kasık gibi fıtıklar da mevcuttur.

Fıtık tedavisi genel olarak ameliyattır. Ancak bu ameliyatların bir kısmı risk içerdiği için mutlaka bu alanda ciddi anlamda uzmanlaşmış bir doktora görünmek ve ileri teknoloji aletlerle operasyon geçirmek sizi bir adım öne taşıyabilir.

Kasık fıtığı kendiliğinden geçer mi?

Kasık fıtığı kişinin hareket alanını da kısıtlayan rahatsızlıktır. Herhangi bir ilaçla tedavisi mümkün değildir. Kendiliğinden geçmesi de muhtemel olmayan kasık fıtığının tek tedavisi de ameliyattır. Fıtık ameliyatı kasığın zayıflayan ve fıtık oluşturan tarafından giriş yapılarak bölgenin güçlendirilmesi ile sonuca ulaşır.

Kasık fıtığı tedavi edilmezse ne olur?

Kasık fıtığı çok ciddi bir rahatsızlıktır. Öyle ki mutlaka tedavi edilmesi ve bölgenin tekrar eski haline getirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde organ kaybına kadar gidebilecek sorunlara yol açar. Kasık fıtığının sıkıştırması sonucunda bazı türlerinde kabızlık, kusma ve buna ek olarak bağırsakta çürümeye kadar giden ciddi bir problemin önü açılır. Kasık fıtığının tespit edilmesi sonrasında hızlı bir şekilde aksiyon alınmalı ve ameliyat yapılmalıdır.

Kasık fıtığından nasıl kurtulabiliriz?

Kasık fıtığından kurtulmanın tek yolu ameliyattır. Bunun dışında herhangi bir ilaç tedavisi ameliyat sonrasında uygulanabilir ancak öncesinde uygulanması geçici çözüm olur. Ağrıların azaltılması için doktorunuz size ilaç verebilir ancak bu kasıt fıtığınızı iyileştirmez.

Kasık fıtığı ameliyatı açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Açık ameliyatta kasık bölgesine 5 ila 6 cm büyüklüğünde bir kesi yapılır ve buradan fıtık içeri itilir, bölge sağlamlaştırılır. Kapalı ameliyatta ise, üç adet küçük kesi atılır, buradan kamera yardımı ile içeriye girilir ve yine aynı şekilde fıtık içeriye itilir, zayıf olan alan düzeltilir ve güçlendirilir.

Kasık fıtığı tehlikeli mi?

Kasık fıtığı hayati tehlike oluşturacak kadar tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka bir uzman hekime görünmeli, gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Aksi takdirde bazı organları tehlikeye atarak hayatınızı kaybedecek noktaya kadar gelebilirsiniz.

Kasık fıtığına ne iyi gelir?

Kasık fıtığının tek çaresi ameliyattır. Bunun dışındaki herhangi bir yöntem sizi riske atacaktır. Ancak ameliyat olmadan önce ağrıları hafifletmek isterseniz bazı egzersizleri yapabilirsiniz. Örneğin havuzda üç-beş tur yürümek kasık fıtığını rahatlatabilir. Kalça indirme ve kaldırma hareketleri de kasık fıtığını önemli ölçüde rahatlatabilir. Ancak tedavi etmez. Bu hareketleri yapmadan önce doktorunuza danışmalı ve ona uygun olacak şekilde yapmalısınız.

Kasık Fıtığı Tedavisi

Kasık fıtıkları, acil müdahale gerektiren yaygın bir tıbbi durumdur. Tıp bilimindeki gelişmeler sayesinde artık yenilikçi tedavi seçenekleri mevcuttur.

Kasık fıtığı tedavisinde eskiden beri uygulanan açık yöntemlerin yanına laporoskopik teknikler de eklendiği için iyileştirme gücü artırıldı. Açık cerrahide kasık bölgesinde çıkıntılı dokuyu tekrar yerine itmek için bir kesi yapılır. Alternatif olarak, laparoskopik onarım küçük kesikler ve cerrahi aletlere kılavuzluk edecek minyatür bir kamera kullanımını içerir. Bu minimal invaziv yaklaşım genellikle ağrının azalmasına ve daha hızlı iyileşme sürelerine yol açar. Fıtığın durumuna göre açık ya da kapalı yapılmasına doktor karar vermektedir.

Yaygın bir tıbbi durum olan kasık fıtıkları artık modern tekniklerle etkin bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Cerrahlar, fıtık onarımı için açık cerrahi ve laparoskopik (kapalı) yaklaşımlar dahil olmak üzere farklı yöntemler kullanır.

Her bir hasta için en uygun tedavi seçeneğini belirlemek için yetenekli bir cerrahla konsültasyon almak çok önemlidir. Bu gelişmelerle, kasık fıtıkları etkili bir şekilde ele alınabilir ve hasta refahını arttırır.

Kasık Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Kasık fıtığı tedavi yöntemleri hem açık hem de kapalı ameliyat şeklinde yapılmaktadır. Bunun dışında herhangi bir ek tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Açık ameliyat eskiden beri bu tür rahatsızlıklarda kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Laporoskopik yöntem ise tamamen izsiz olarak bilinen ve kapalı ameliyattır. Buna ek olarak son dönemlerde

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Açık fıtık ameliyatı, fıtığa erişmek için kasıkta bir kesi yapılan geleneksel bir cerrahi yaklaşım olarak tanımlanabilir. Zayıflamış duvardan çıkan fıtık geriye itilerek duvarın güçlendirilmesi sağlanır.

Laporoskopik ameliyat ise, geleneksel yöntemlerin dışında kullanılan ve yeni geliştirilmiş tekniklerden birisidir. Küçük bir kesi ile açılan delikten içeriye gönderilen kamera yardımı ile yapılan ameliyat hastanın hızlı iyileşme süreci geçirmesini sağlamaktadır. Buna ek olarak son zamanlarda laporoskopik ameliyata yardımcı robot tekniği de geliştirilmiştir.

Kasık Fıtığının Ameliyatsız Tedavisi Mümkün mü?

Kasık fıtıklarının en yaygın ve etkili tedavisi ameliyat olmakla birlikte, bazı durumlarda değerlendirilebilecek ameliyatsız yaklaşımlar da vardır. Bu alternatifler semptomları yönetmeyi ve geçici bir rahatlama sağlamayı amaçlar, ancak fıtığın kendisini onarmazlar. Dolayısıyla kesin olarak ameliyat olmanız ve kendinizi buna göre hazırlamanız gerekmektedir. Çünkü ağrı azaltıcı yöntemler de fıtığın ilerlemesi sonucunda etkisini kaybetmeye başlar.

Ameliyatsız seçenekler, ağır kaldırmaktan kaçınmak, destekleyici giysiler veya askılar giymek ve kiloyu sağlıklı bir şekilde korumak gibi yaşam tarzı değişikliklerini içermektedir. Bununla birlikte, cerrahi olmayan yöntemlerin altta yatan sorunu çözmediğini ve fıtığın ilerlemesi veya komplikasyon riskini taşıdığını belirtmek önemlidir.

Kasık fıtığı kesin olarak tedavi edilmezse sonucunda bazı organların kaybına kadar giden bir süreci başlatabilir. Örneğin kasık fıtıkları bağırsakları besleyen bazı damarlar üzerinde baskı kurar ve sistemin bozulmasına yol açar.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar