Epigastrik fıtık (göbeküstü fıtığı) nedir?

Tıpta herni adını alan fıtık; organları tutan doku ya da kasların kendine bir boşluk buldukları yerden dışarı doğru çıkıntı oluşturmasıdır. Bel ve boyun fıtıkları, disklerden oluştuğu için doğal konumunu kaybetmesi sonrası fıtık adını almaktadır. Vücudun pek çok bölgesinde fıtık sorunu meydana gelebilmekte ve ortaya çıktığında kişinin hem yaşam kalitesini hem de sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Fıtığın gözlemlenen çokça çeşidi bulunmaktadır ve en çok görülen fıtıklar; boyun, bel ve karın fıtıklarıdır. Fıtık oluşumu pek çok sebebe bakabilir yani fıtıkların oluşumunda ağır yük kaldırmak, uzun süre ayakta kalmak, hızlı kilo almak, kronik öksürük, ağır işlerde çalışmak ve gebelik durumları rol oynamaktadır. Fıtık oluşum süreci her kişide farklı olduğu için spesifik belirtileri pek yoktur. Boyun ve bel fıtıklarında genellikle ağrı, güçsüzlük ve his kaybı meydana gelmektedir, karın fıtıklarında ise ağrıya ek olarak şişlik görülmektedir. Fıtık sorunu yaşayan kişiler bir an önce yaşadıkları sorundan kurtulmak için tedavi yollarını aramaktadırlar. Fıtık tedavisi gelişen tıp teknolojileri sayesinde ilerlemiş ve birden fazla tedavi seçeneği bulunmaktadır. İlerlemiş olmayan fıtıklarda ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersizlerle fıtığı iyileştirmek mümkündür fakat ilerlemiş olan fıtıklarda cerrahi müdahale devreye girmektedir. Fıtık çeşitlerinden biri olan epigastrik fıtık; göbeküstü fıtığı olarak bilinmektedir ve göbek deliği ile göğüs kafesinin arasında meydana gelmektedir, adını da zaten buradan almaktadır. Çocuklarda ve yetişkinlerde sıkça görülen bir rahatsızlık olup çoğu zaman bir semptom gözlenmemektedir.

Bu yazımızda epigastrik fıtık (göbeküstü fıtığı) nedir, epigastrik fıtık nerede olur, epigastrik fıtık belirtileri nelerdir, epigastrik fıtık neden olur, epigastrik fıtık tedavisi nasıl yapılır ve epigastrik fıtığa hangi bölüm bakar sorularına cevaplar vereceğiz.

Epigastrik fıtık nerede olur?

Epigastrik bölge göbek deliği ile göğüs duvarı arasında kalan bölüme denilmektedir ve adını da burdan almaktadır. Epigastrik alanda çeşitli sebeplerden dolayı oluşan oluşan çıkıntılar fıtık olarak adlandırılır.

Epigastrik fıtık belirtileri nelerdir?

Epigastrik fıtık çoğu zaman bir belirti göstermeyebilir. Fıtık oluşumunda görülen yumru şeklinde olan yapı yağ kütlesinden oluşmaktadır ve bu yumru genellikle kişinin hapşırması, öksürmesi ve gülmesi sırasında gözlemlenir. Fakat bazı durumlarda fıtığın daha da büyümesi mümkün olup gösterdiği belirtiler; ağrı ve hassasiyettir.

Epigastrik fıtık neden olur?

Epigastrik fıtığa sebebiyet verebilecek durumlar; kronik öksürük, obezite, şiddetli kusma atakları, kabızlık, karın ön duvarı yaralanmaları, ağır kaldırma ve gebeliktir.

Epigastrik fıtık tedavisi nasıl yapılır?

Epigastrik fıtık tedavisi tek yöntem olan cerrahi yöntemle yapılmaktadır. Fıtığın küçük olması durumunda açık yöntem, fıtığın büyük ve kişinin kilolu olması durumunda ise laparoskopik yöntem uygun görülür. Epigastrik fıtık tedavisinde uygulanan açık yöntem ile küçük bir kesi den girilerek fıtık onarılmaktadır. İşlem sırasında lokal anestezi kullanılır ve hastalar hiçbir ağrı ve acı hissetmez. Operasyon sonrası kişiler aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir.

Epigastrik fıtığa hangi bölüm bakar?

Epigastrik fıtık sorunu yaşayan hastalar bu konu hakkında nereye başvuracaklarını bilemezler ve bu konu hakkında araştırma yapmaktadırlar. Epigastrik fıtık ile ortopedi servisleri ilgilenmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar