Fıtık çeşitleri nelerdir? Fıtık nerede oluşur?

Tıp dilinde herni olarak tanımlandırılan fıtık; ağır yük kaldırmak, fiziksel güç gerektiren mesleklerde çalışmak, kronik öksürük, ıkınmak, gebelik ve hızlı bir şekilde gelişen kilo değişimleri sonrası ortaya çıkan kas ve dokular arasında olan boşluklara iç organların yerleşmesi ile karakterize olan bir hastalık çeşididir. Fıtık oluşumundan şikâyetçi olan hastalar için düzenli egzersiz, aşırı ıkınmadan kaçınmak, sigara kullanımının sona erdirilmesi, öksürük durumu varsa ileri seviyelere taşınmadan tedavi olunması gibi durumlar önerilebilir. Günümüzde birçok fıtık çeşidi bulunmaktadır ve her birinin ortadan kaldırılması yani tedavisi mümkündür. Mevcut olan fıtık çeşitleri şunlardır:

Fıtık çeşitlerinin arasında çok rastlanılan ve daha çok görülen fıtıklar; bel, karın ve boyun fıtıklarıdır. Fıtık şikayeti yaşayan kişilerde hastalığın ortaya çıkış belirtisi her hastada aynı olmaz ve fıtık belirtileri geliştiği bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Karın bölgesi fıtıklarında, ağrı ve cilt altında şişlik gibi semptomlar belirmektedir. Boyun ve bel bölgesi fıtıklarında ise ekstremitelerde yani kol ve bacaklarda güç kaybı, ağrı ve his kaybı gibi semptomlar ortaya çıkmaktadır. Fıtık oluşumu hem kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkilemektedir hem de sağlığını tehlikeye sokmaktadır. Fıtık oluşumu, zaman kaybedilmeden uzman bir hekim tarafından tedavi edilmelidir.

Bu yazımızda fıtık çeşitleri nelerdir? Fıtık nerede oluşur, fıtık tedavi yöntemleri nelerdir, fıtık ameliyatsız tedavi edilir mi, fıtık tedavi edilmezse ne olur ve fıtık kendiliğinden iyileşir mi sorularına ayrıntılı cevaplar vereceğiz.

Fıtık tedavi yöntemleri nelerdir?

Fıtık tedavisine ne kadar erken başlanırsa o kadar erken sonuç alınabilir. Fıtık tedavisinde geç kalmak fıtığın seyrini ilerletir ve tedavi şansı gittikçe düşmektedir. Günümüzde tıp teknolojisi ile fıtık tedavisi adına bir çok yöntem geliştirilmiştir ve fıtık tedavi yöntemleri; egzersiz, fizik tedavi, ilaç tedavisi ve ilerleyen fıtıklarda uygulanan cerrahi tedavidir.

Fıtık ameliyatsız tedavi edilir mi?

Fıtık probleminde cerrahi yöntemler son çare olarak kullanılmaktadır. Fıtık çeşitlerine uygun tedavi planı yapılmakta ve uygun tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Risk oluşturmayacak, daha yeni oluşumu gerçekleşmiş olan fıtıklarda cerrahi tedavi gerekmez ve ilaç tedavisi, egzersiz ve fizik tedavi uygulamaları ile tedavi sağlanabilir.

Fıtık tedavi edilmezse ne olur?

Her hastalık çeşidinde olduğu gibi fıtık problemi de tedavi gerektiren bir hastalıktır. Fıtık tedavisinde zamanında müdahale hem hastalığın ilerlemesinin önüne geçmekte hem de hastaların sağlıklarına kavuşmasına olanak sağlamaktadır. Fıtık tedavi edilmez ihmal edilirse fıtık boğulması adı verilen durum gelişir ve fıtık normalden daha büyük bir hale gelebilmektedir. Tedavi edilmeyen fıtıklarda erken tedavi ile yapılacak operasyon bölgesi küçük iken ilerlemiş ve büyümüş olan fıtıklarda operasyon bölgesi genişler, girişim büyük olmaktadır. Fıtık, alanında uzman doktorlar eşliğinde her hastalık çeşidinde olduğu gibi erken teşhis ve tedavi gerektiren bir problemdir.

Fıtık kendiliğinden iyileşir mi?

Fıtık oluşumu kendiliğinden iyileşebilen bir durum değildir. Fıtık çeşidine göre uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması ile iyileşmesi mümkündür.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar