Kasık fıtığı birçok kişi için can sıkıcı problemdir. Kaldı ki kalıcı bir şekilde tedavi edilmezse sorun çevresine zarar vermeye ve büyümeye başlar. Dolayısıyla ameliyat olmak ve sonrasında iyileşme sürecine dikkat etmek oldukça önemlidir.

Kasık fıtığı ameliyatı iyileşme süreci içerisinde mutlaka doktorunuzun verdiği tavsiyelere uymak durumundasınız. Ameliyattan sonra hastalar dinlenmeye öncelik vermeli ve iyileşmeyi optimize etmek ve komplikasyonları en aza indirmek için tıbbi tavsiyeleri özenle takip etmelidir.

Ameliyattan hemen sonra, hastalar ameliyat bölgesinde rahatsızlık, şişlik ve morarma yaşayabilir. Ağrı kesici ilaçlar ve buz paketleri bu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Yürüme gibi hafif aktiviteler kan dolaşımını desteklemek ve kan pıhtılarını önlemek için teşvik edilir. Bununla birlikte, ilk iyileşme döneminde yorucu faaliyetlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

Ameliyat sonrası yaygın bir sorun olan kabızlığı önlemek için lif ve sıvı açısından zengin, dengeli bir diyet sürdürmek önemlidir. Bölgeyi temiz ve kuru tutmak da dahil olmak üzere insizyon bakımı, enfeksiyon risklerini en aza indirmek için çok önemlidir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında hastalar yavaştan hızlıya doğru bir süreç izlerler. Öncelikle yavaş aktiviteler yapan hastalar ilerleyen dönemlerde daha hızlı bir sürece girebilirler. Bu zaman dilimi içerisinde mutlaka dikkat etmesi gereken hastaların herhangi bir ağır aktivite yapmaması önemlidir. Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında iyileşme süreci de yaklaşık olarak 6 ila 10 hafta aralığında değişmektedir. Bu zaman hem hastanın durumu hem de yaşı ile doğrudan orantılıdır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Hasta Bakımı

Kasık fıtığı sonrasında hasta bakımı oldukça önemlidir. Bu noktada öncelikle ameliyat yerinin temiz tutulması oldukça önemlidir. Enfeksiyonu önlemek için kesi bölgesini temiz ve kuru tutun. Pansuman değişiklikleri ve yara bakımı ile ilgili olarak doktorunuz tarafından sağlanan özel talimatları izleyin. Ayrıca ameliyat sonrasında doktorunuzun rutin olarak düzenleyeceği randevuları kaçırmamanız iyileşme sürecinize doğrudan katkı sağlayacaktır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan sonra dinlenmek ve iyileşmek için vücudunuza bol bol dinlendirin. Fiziksel olarak zorlayacak aktivitelerden kaçının. Ağrınız oluşursa mutlaka bunu doktorunuzla paylaşın ve reçeteli ağrı kesici kullanın. Ağrı kesici ilaçların bir yan etkisi olabilen kabızlığı önlemek için lif açısından zengin, dengeli bir diyet uygulayın. Genel iyileşmeyi desteklemek için bol sıvı tüketin.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

Kasık fıtığı ameliyatı, herhangi bir cerrahi işlem gibi genellikle güvenli ve etkili olsa da bazı komplikasyon riski taşıyabilir. Nadiren de olsa ameliyattan sonra kesi yerinde enfeksiyonlar oluşabilir. Alanı temiz ve kuru tutmak da dahil olmak üzere uygun yara bakımı riski azaltmaya yardımcı olabilir. Ameliyattan sonra bir dereceye kadar ağrı ve rahatsızlık yaygındır. Bazı durumlarda, hastalar ameliyattan sonra kronik kasık ağrısı yaşayabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar