göbek fıtığı tedavisi

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Göbek Fıtığı Tedavisi

  Göbek fıtığı, göbek deliğinin iç kısmında veya dışarısında şişlik oluşması ile belirti veren, karın içinde bulunan organların göbek deliğinin inceldiği bir noktadan dışarıya doğru çıkıntı yapması sonucu oluşan hastalıktır. Bu şişlikler nohut büyüklüğünde veya portakal büyüklüğünde olabilmektedir. Gebelik döneminde oluşabileceği gibi daha sonradan da oluşabilmektedir.

  Bu hastalık bazı durumlarda kendiliğinden iyileşebildiği gibi, yama denilen cerrahi yöntemle de kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Bazı küçük fıtıklarda yama uygulamasına gerek duyulmaz. Açık yöntem veya kapalı yöntemle göbek fıtığı tedavisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Göbek fıtığının en önemli belirtisi karın deliği bölgesinde oluşan şişliktir. Bu şişlik ile birlikte baskı hissi ve ağrı da oluşabilir. Genellikle fiziksel aktivite bu şikayetleri arttırır. Fıtığın içeri doğru itilememesi, mide bulantısı, kusma ve kabızlığın ortaya çıktığı durumlarda fıtık içindeki organların sıkıştığı ve dolaşım bozukluğuna neden olduğu düşünülebilir ve bu acil bir durumdur. Bu gibi durumlarda hasta hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve ameliyat edilmelidir.

  • Doğumdan sonra göbek bağının kesildiği bölgenin tam olarak kapanmaması
  • Karın içi basıncın ani artması
  • Aşırı ıkınma
  • Aşırı kilo
  • Bel bölgesine fazla yüklenme
  • Siroz hastalığı
  • Kabızlık
  • Prostat
  • Hamilelik

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir. Bir diğer tedavi yöntemi ise laparoskopik yöntemdir. Laparoskopik yöntemde karın içi boşluğa girilmeden sadece karın kasları arasına girilecek özel kamera ve araçlar yardımıyla fıtık tedavi edilebilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ

  kaş tıp merkezi konum