Fıtık, tüm dünyada kişilerin yaşam kalitelerini düşüren önemli bir rahatsızlıktır. Fıtıklar kasık, göbek deliği ve üst uyluk dahil olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilir.

Fıtıkların bazıları çok belirgin sorunlara yol açmazken kimisi de hayat kalitesini ciddi anlamda düşürebilir. Öyle ki oluşan fıtıklardan bazıları kusma, ağrı, mide bulantısı gibi sorunları insanların karşısına getirmektedir.

Fıtık tedavisi seçenekleri basit yaşam tarzı değişikliklerinden cerrahi müdahaleye kadar değişebilir ve tedavi seçimi büyük ölçüde kişinin durumuna ve tıbbi geçmişine bağlıdır.

Kesi Yeri Fıtığı Nedir?

Kesi yeri fıtığı, bir organın veya yağ dokusunun, cerrahi bir insizyonun yakınındaki zayıflamış bir kas veya doku bölgesini ittiği bir durumdur. Genellikle ameliyatlar sonrasında ortaya çıkmaktadır. Operasyon sırasında zayıflayan kas dokusu arasından fıtık dokusu çıkış yaparak kişiyi ciddi anlamda ortaya çıkar.

Kesi yeri fıtıkları ağrılı olabilir ve karında rahatsızlık ve şişmeye neden olabilir. Semptomlar karında bir yumru, kaldırırken veya iterken ağrı, mide bulantısı ve kusmayı içerebilir. Fıtık yeterince büyükse karın bölgesinde şişkinliğe neden olabilir.

Kesi Yeri Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Yaygın semptomlar, kesi alanında bir şişkinlik, özellikle kaldırma veya ıkınma sırasında bölgede ağrı veya rahatsızlık, bölgede dolgunluk veya basınç hissi ve fıtık bölgesinde kızarıklık ve şişme gibi belirtiler vardır. Bazı durumlarda, fıtık boğulabilir, yani dokuya giden kan akışı kesilir. Boğulma belirtileri şiddetli ağrı, mide bulantısı ve kusma şeklinde sonuçları olabilir.

Kesi Yeri Fıtığı Neden Olur?

Kesi yeri fıtığının ortaya çıkmasının birkaç nedeni vardır. Birincisi, ameliyattan sonra karın içindeki basınç artabilir, bu da zayıflamış bölgenin dışa doğru çıkıntı yapmasına neden olabilir. Bu, özellikle kesi tamamen iyileşmeden önce hasta yorucu faaliyetlerde bulunursa veya ağır nesneler kaldırırsa yaygındır.

İkincisi, kötü yara iyileşmesi veya enfeksiyon, karın kaslarının zayıflamasına neden olarak fıtık oluşma olasılığını artırabilir. Obezite, ileri yaş ve sigara kullanımı gibi faktörler de kesi fıtığı gelişme riskini artırabilir.

Son olarak, bazı cerrahi teknikler diğerlerine göre kesi yeri fıtığa daha yatkın olabilir. Örneğin, büyük bir kesi içeren veya önemli miktarda doku alınmasını gerektiren ameliyatlar karın kaslarını zayıflatarak fıtık olasılığını artırabilir.

Kesi Yeri Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kesi fıtıkları ameliyatla tedavi edilebilir. Fıtığın ciddiyetine bağlı olarak, cerrah karın duvarının zayıflamış bölgesini meshe ihtiyaç duymadan onarabilir. Fıtık ağ olmadan tamir edilemeyecek kadar büyükse, cerrah muhtemelen karın duvarını güçlendirmek için sentetik bir ağ kullanacaktır.

Bağırsak hareketleri sırasında ağır cisimler kaldırmaktan ve ıkınmaktan kaçınarak kesi fıtıkları önlenebilir. Sağlıklı, dengeli bir diyet yemek ve sağlıklı bir kiloyu korumak da kesi fıtığı gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Fıtık tedavisi yapılmadığı takdirde ciddi bir tıbbi duruma dönüşebileceğinden, kesi fıtığının herhangi bir semptomu varsa tıbbi yardım almak önemlidir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar