Hamilelikte Genital Siğiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Siğiller hpv adı verilen bir çeşit virüsün sebebiyet verdiği, deri üzerinde kabarcık şeklinde meydana geldiği bir rahatsızlıktır. Siğiller genellikle el, ayak, yüz ve genital bölgede meydana gelmektedir. Siğiller iyi huylu oluşumlardır fakat kötü huylu olabilecekleri unutulmamalıdır. Günümüzde birçok siğil çeşidi vardır ve tedavi edilmesi, dikkate alınması gereken genital siğillerdir. El, yüz ve ayaklarda oluşan siğiller kendiliğinden iyileşme gösterebilir, ancak genital siğillerde böyle bir durum söz konusu değildir. Siğiller oldukça bulaşıcı bir etkidedir yani tedavi edilmediklerinde başkalarına bulaş riski artmaktadır. Genital bölge siğillerinin tedavisinde de gecikildiğinde rahim ağzı kanseri gün yüzüne çıkabilmektedir. Siğil şikâyeti olan hastalar cerrahi tedavi yerine iyileşmeyi, bitkisel tedavilerde aramakta ve buna yönelik araştırmalar yapmaktadır. Siğil tedavisi bitkisel yöntemlerle iyileşme sağlayacak nitelikte bir hastalık olmayıp cerrahi tedavi gerektirmektedir. Genital siğiller rahatlıkla cinsel yolla bir başkasına bulaşabilir. Günümüz tıp teknolojisi ile gelişmiş birden fazla siğil tedavisi yöntemi mevcuttur. Lazer yöntemi ve cerrahi yöntemler olmak üzere iki şekilde siğil tedavisi uygulanmaktadır. Lazer yöntemi cerrahi tedaviden daha çok tercih edilmektedir çünkü kısa sürede iyileşme olanağı sunmaktadır. Genital siğiller tedavi edilmediğinde insanın yaşamında ciddi derecede izler bırakmaktadır. Hamilelerde genital siğil varlığı istenmeyen bir durumdur. Normal şartlarda genital siğiller yavaş ilerlerken hamilelerde hızla artmaktadır.

Bu yazımızda hamilelikte genital siğil hakkında bilinmesi gerekenlerden, hamilelikte genital siğillerin artma sebeplerinden, genital siğillerin doğumu etkileyip etkilemeyeceğinden, genital siğillerin bebeğe geçip geçmeyeceğinden ve genital siğil olan gebelerin nasıl doğum yapması gerektiğinden ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

Hamilelikte genital siğiller neden artar?

Hamilelikte genital siğiller hem sayı hem de boyut olarak hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bunun altında yatan bazı sebepler vardır. Bunlar:

 • Gebelikte meydana gelen vajinal akıntılar siğillere ortam hazırlayabilir.
 • Yüksek östrojen miktarı
 • Bağışıklık sisteminin belirli miktarda azalması

Gebelikte oluşan vajinal akıntılar hijyen açısından risk oluşturabilir. Hızlı büyüme gösterdikleri için dış genital organda kanama meydana getirebilir. Ayrıca büyümeleri doğumu zorlaştıracak seviyeye getirebilir.

Genital siğil doğumu engeller mi?

Genital siğiller gebelikte normal zamandan daha hızlı olarak gelişmektedir ve ilerledikçe doğum kanalını kapatmaktadır. Doğum kanalının kapanması durumunda anne adayları normal doğum ile bebeğini dünyaya getirememektedir. Hpv ile enfekte olan gebeler genellikle sezaryen ile doğum yapmaktadır.

Genital siğil bebeğe geçer mi?

Hamilelikte genital siğillerin varlığı gebeye ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Bebek anne karnında iken genital siğillerin bulaşması gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat normal doğum sırasında annede hala var olan genital siğiller bebeğe geçebilir. Hamilelikte hpv ile enfekte olan kişiler normal doğum değil sezaryen doğumu tercih etmektedirler. Bu nedenle gebelikte düzenli olarak kontroller yapılmalı ve smear testi uygulanmalıdır.

Genital siğili olan kadınlar nasıl doğum yapmalı?

Genital siğil olan hamileler hala HPV virüsü ile enfekte ise normal doğum yapması önerilen bir durum değildir. Genital siğil tedavisi yapılan gebeler normal doğum yapabilir fakat geçmeyen bir durum varsa sezaryen doğum yapması en olanaklı yöntemdir.

Hamilelik sırasında genital siğil tedavisi yapılabilir mi?

Hamilelik sırasında genital siğil tedavisi lazer yöntemiyle yapılmaktadır. Ameliyatsız bir yöntem olup anestezi riski taşımaz ve gebeye kısa sürede iyileşme sağlamaktadır. Lazer yöntemi cerrahi tedavi yöntemleri arasına girmediği için gebeler herhangi bir yan etki ile karşılaşmamaktadır.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ