Vajina estetiği, özellikle batı toplumlarında son dönemlerde sıklıkla yaptırılan bir operasyon türüdür. Kadınlar yalnızca görünen kısımlarının değil, aynı zamanda cinsel organlarının da görünümüne özen göstermektedir.

Özellikle cinsellik konusunda güvensizlik yaşayan kadınlar tarafından sıklıkla yaptırılan vajina estetiği, bu tür sorunları aşabilmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Buna ek olarak cinselliği daha güzel bir şekilde yaşayabilmek için de vajina estetiği sıklıkla kullanılmaktadır.

Vulvoplasti Nedir?

Vulvoplasti, vulvanın görünümünü değiştirmek için tasarlanmış bir kozmetik cerrahi türüdür. Vulva, labia minora ve majora, klitoris ve vajinal açıklık dahil olmak üzere kadın vücudunun dış cinsel organlarını düzenleyen operasyonlardır.

Vulvoplasti prosedürleri, vulvanın estetik görünümünü iyileştirmek, genişlemiş veya asimetrik labiadan kaynaklanan rahatsızlık veya ağrıyı azaltmak veya cinsel sağlığı ve performansı etkileyen fonksiyonel sorunları gidermek gibi çeşitli nedenlerle yapılabilir.

Vulvoplastide kullanılan çeşitli farklı teknikler vardır. Kullanılan spesifik prosedür, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve hedeflerine göre değişiklik gösterir. Bazı prosedürler arasında hassasiyeti artırmak için klitoris çevresindeki derinin boyutunu küçültmeyi içeren klitoral başlık küçültme yer alır.

Vulvoplasti Nasıl Yapılır?

Vulvoplasti tek bir yöntem ile yapılmaz. Bu noktada kişinin isteklerine göre bir yöntem belirlenir ve operasyon buna göre devam eder.

Yaygın bir teknik, estetik görünümü iyileştirmek veya rahatsızlığı azaltmak için labia minora veya majoradaki fazla dokunun çıkarılmasını içeren labioplastidir. Bu, labiadan bir doku kamasının çıkarılmasını içeren trim yöntemi veya V şeklinde bir doku parçasının çıkarılmasını ve ardından kenarların birbirine dikilmesi ile sonuçlanır.

Vulvoplastide yaygın olarak kullanılan başka bir teknik, görünürlüğü ve hassasiyeti artırmak için klitoris çevresindeki derinin boyutunun küçültülmesini içeren klitoral kaput küçültmedir.

Vulvoplasti Kimler için Uygundur?

Vulvoplasti, genişlemiş veya asimetrik labia nedeniyle fiziksel rahatsızlık veya ağrı yaşayan kadınlar için uygun olabilir. Bazı durumlarda, genişlemiş dudaklar cinsel aktivite sırasında sürtünmeye, tahrişe veya rahatsızlığa neden olarak yakınlığın tadını çıkarmayı zorlaştırabilir.

Vulvoplasti, cinsel anlamda kendine güvenmeyen veya cinsel organlarının görünümünden memnun olmayan kadınlar için de uygun olabilir. Ancak vulvoplasti herkes için uygun olmayabilir. Bu noktada uzman hekimden yardım almanız daha sağlıklı olabilir.

Vulvoplasti Avantajları

Vulvoplastinin birincil avantajlarından biri, geliştirilmiş fiziksel konfor ve ağrıların azaltılmasıdır. Cinsel aktivite sırasında ağrı ve acı çeken kişiler bu yöntemle birlikte daha güzel bir cinsel birliktelik yaşayabilir.

Vulvoplasti ayrıca vulvanın estetik görünümünü iyileştirerek özgüvenin artmasına ve cinsel tatminin artmasına neden olabilir. Cinsel organlarının görünümü konusunda çekingen olan kadınlar, vulvoplastiden sonra kendilerini daha rahat hissederler. Buna ek olarak cinsel performans da olumlu yönde etkilenebilir.

Vulvoplasti İyileşme Süreci

İyileşme sürecinin uzunluğu, ameliyatın boyutuna ve hastaya göre değişebilir. Bununla birlikte, genel olarak çoğu kadın, işlemden birkaç gün ila bir hafta sonra bir dereceye kadar şişlik, morarma ve rahatsızlık yaşanabilir. İyileşme sürecinde, cerrahın ameliyat sonrası talimatlarını dikkatle takip etmek önemlidir.

Başta kadınların cinsel sağlığı olmak üzere, kadınların beden imajı ve özgüveni üzerinde önemli bir etkisi olan vulva estetiği, son yıllarda popülerlik kazanan bir konudur.

Vulva, kadın cinsel organının dış kısmı olarak biliniyor. Estetik müdahalelerle bu bölgenin görünümünün iyileştirilmesi amacıyla yapılan operasyonlara vulva estetiği denir. Vulva bölgesi, her kadında farklılık gösterebilir ve doğal olarak değişiklikler yaşayabilir. Ancak, bazı kadınlar bu değişikliklerden rahatsızlık duyabilir ve estetik kaygılar yaşayabilirler. Vulva estetiği operasyonları, bu estetik kaygıları gidermek ve kadınların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak için yapılmaktadır.

Vulva estetiği operasyonları, genellikle labioplasti (dudak küçültme), labioplasti (dudak büyütme), klitoral kapüşon düzeltme gibi farklı prosedürler ile gerçekleşir. Elbette burada hastanın hangisini istediği oldukça önemlidir.

Vulva Estetiği Riskleri Nelerdir?

Vulva estetiğinde de klasik operasyon riskleri mevcuttur. Bunlar arasında enfeksiyon en fazla görülendir. Cerrahi bölgedeki hijyen kurallarına uyulmadığında veya enfeksiyon kontrolü sağlanamadığında enfeksiyon riski artabilir.

Yaraların iyileşmesinde yaşanan sorunlar da vulva estetiğini ciddi anlamda riske atmaktadır. Yara açılması, yara yeri enfeksiyonu veya yara iyileşmesinin uzun sürmesi gibi sorunlar yaşanabilir.

Vulva estetiği operasyonları sonrasında bir süre ağrı ve rahatsızlık hissi normaldir. Ancak, bazı vakalarda ağrı ve rahatsızlık daha uzun sürebilir. Bu durumda operasyonu yapan doktora başvurmanız gerekebilir.

Nadir durumlarda, vulva estetiği operasyonları sonrasında klitoral veya genital bölgede duyu kaybı yaşanabilir. Bu, cinsel uyarılma veya orgazm gibi cinsel fonksiyonlarda değişikliklere neden olabilir.

Vulva Estetiği Neden Yapılır?

Vulva estetiği genel olarak kişilerin estetik kaygıları dolayısıyla yapılır. Ancak bazı durumlarda sağlığı etkileyecek sorunları da ortadan bu yolla kaldırabilirsiniz.

Birçok kadın, vulva bölgesindeki görünümle ilgili estetik kaygılar yaşayabilir. İç ve dış dudakların şekil ve boyutu, klitoral kapüşonun görünümü gibi faktörler, kadınların kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olabilir.

Bazı kadınlar, büyük veya asimetrik iç dudaklar nedeniyle giyim rahatsızlığı yaşayabilirler. Örneğin, dar veya vücuda yapışan kıyafetler giyildiğinde iç dudakların sarkması veya belirgin olması, rahatsızlık hissi yaratabilir.

Vulva Estetiği Türleri Nelerdir?

Vulva estetiği, farklı ihtiyaçlara ve isteklere göre çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Vulva estetiğinde kullanılan yöntemler şunlardır:

Labioplasti (İç Dudak Küçültme): Labioplasti, iç dudakların (labia minora) şeklini ve boyutunu düzeltmek veya küçültmek amacıyla yapılır.

Vulvoplasti (Dış Dudak Küçültme): Vulvoplasti, dış dudakların (labia majora) görünümünü düzeltmek veya küçültmek için gerçekleştirilen operasyondur.

Klitoroplasti: Klitoroplasti, klitorisin görünümünü veya fonksiyonunu iyileştirmek için yapılan bir işlemdir.

Perineoplasti: Perineoplasti, perine bölgesinin (vajina açıklığı ile anüs arasındaki bölge) görünümünü ve yapısını düzeltmek için yapılır.

Vajinoplasti: Vajinoplasti, vajina içerisindeki dokuların sıkılaştırılması ve yeniden şekillendirilmesi için uzman hekim tarafından yapılır.

Vulva Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vulva estetiği operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gerekenler arasında:

 • Dinlenme ve iyileşme
 • Hijyen
 • İlaçların düzenli kullanımı
 • Giyim

gibi faktörler yer almaktadır.

.

Vulvoplasti Nedir?

Vulvoplasti, vulvanın görünümünü değiştirmek için tasarlanmış bir kozmetik cerrahi türüdür. Vulva, labia minora ve majora, klitoris ve vajinal açıklık dahil olmak üzere kadın vücudunun dış cinsel organlarını düzenleyen operasyonlardır.

Vulvoplasti Nasıl Yapılır?

Vulvoplasti tek bir yöntem ile yapılmaz. Bu noktada kişinin isteklerine göre bir yöntem belirlenir ve operasyon buna göre devam eder.

Vulvoplasti Kimler için Uygundur?

Vulvoplasti, genişlemiş veya asimetrik labia nedeniyle fiziksel rahatsızlık veya ağrı yaşayan kadınlar için uygun olabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Vajinal Estetik Ameliyatlar

  Vajinal estetik ameliyatlar, kadınlarda cinsel bölgede bulunan, doğuştan var olan, normal doğum nedeniyle oluşan yada yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan dış görünüş sorunlarının giderilmesine, vajen kanalında oluşan genişlemelerin tedavi edilmesine yönelik ameliyatlardır. Genital bölgede ortaya çıkan bu gibi sorunlar kadınlarda idrar kaçırma gibi sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Vajinal estetik operasyonları genital bölgede ortaya çıkan yapısal bozuklukların düzeltilmesinin yanında, bu bölgede oluşan idrar kaçırma gibi problemlerin de tedavilerini içermektedir.  Bu operasyonlar sonrasında özgüven geri kazanılır, cinsel ilişki sırasında alınan haz artar. Başarılı bir vajinal estetik operasyonu sonucu problemler ortadan kaldırılarak, hastanın dar pantolon veya bikini gibi kıyafetleri rahatça giyebilmesi sağlanır.

  Tüm vajinal estetik operasyonları ameliyat riskleri açısından oldukça güvenlidir. Verdiği sonuçlar açısından ise hem hastalar hem de hekimler için oldukça yüz güldürücüdür. Başarı oranı en yüksek operasyonlardan olan Vajinal Estetik Operasyonları sonrasında, sonuçtan memnun kalmayan hasta sayısı yok denecek kadar azdır. En sık gerçekleştirdiğimiz genital estetik operasyonlar ise şunlardır ;

  • Labioplasti (Küçük dudakların şekil bozuklarının giderilmesi)
  • Klitoropeksi (klitorisin küçültülmesi)
  • Vajina daraltma
  • Kızlık zarı dikimi

  Labioplasti

  Dışarıdan görülen ve iç dudaklar olarak adlandırılan küçük dudaklar bazen doğuştan, bazen doğum sonrasında, bazen ise yaş ilerlemesine bağlı olarak şeklini kaybedebilmekte, büyüyerek sarkabilmektedir. Bu durum hastayı hem görüntü hem de his olarak rahatsız edebilir. Ayrıca dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetleri giyerken bu dudaklar dışarıdan belli olabilmekte, bu da hastayı rahatsız edebilmektedir. Labioplasti ile büyüyen ve şekli bozulan bu dudaklara doğal şekli verilmekte, hastada şikayete yol açan etkenler ortadan kaldırılmaktadır.

  genital estetik
  vajinal estetik

  Klitoropeksi

  Bazı kadınlarda klitoris üzerinde bulunan deri gereğinden daha kalın olabilmektedir. Bu derinin kalın olması klitorisin büyük görünmesine ve şekil bozukluğu oluşmasına neden olabilmektedir. Klitoropeksi bu kalın derinin alınarak klitorisin doğal formuna getirilmesini sağlayan operasyondur. Bu operasyon sayesinde cinsel ilişki esnasında alınan haz artar, dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetler giyildiğinde oluşan kötü görüntü ortadan kaldırılır.

  Vajina Daraltma

  Kadın cinsel organında bulunan kaslar hamilelik, normal doğum, ilerleyen yaş, kilo alımı, sigara kullanımı veya hormonal bozukluklar nedeniyle gevşeyebilmekte ve şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu durum ayrıca idrar kaçırmaya da sebebiyet verebilir. Kadının hem sosyal hayatını hem de özgüvenini etkileyen bu durum 15-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanan, hastanın operasyon esnasında ve sonrasında herhangi bir acı hissetmediği Vajina Daraltma Operasyonu ile ortadan kaldırılabilmektedir. Operasyonun ardından hasta hemen sosyal hayatına dönebilmektedir.

  vajinoplasti
  genital estetik ameliyatı

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı onarımı ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi uzun süreli onarımlar, diğeri kısa süreli onarımlardır. Uzun süreli onarımlar yakın zamanda cinsel birliktelik ihtimali olmayan hastalarda, kısa süreli onarımlar ise bir hafta içinde cinsel ilişkiye girecek olan hastalarda uygulanmaktadır.

  Uzun süreli onarımlar Flep Yöntemi olarak da bilinen yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemde vajina alt duvarından çıkarılan doku parçasının vajina yan duvarına dikilir. Böylece cinsel birliktelik esnasında bu doku yırtılarak kızlık zarı yırtılmasına benzer bir durum ve kanama oluşturmaktadır. Kısa süreli onarımda ise vajina içine atılan dikişler ile vajina ağzı daraltılmakta ve böylece cinsel birliktelik esnasında kanama ortaya çıkması sağlanmaktadır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Hasta aynı gün hastaneden çıkar. Dikişler kendiliğinden erir. Operasyonun ardından 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

  Hastalar bu operasyonun ardından bir iki saat sonra hastaneden ayrılabilir.  Ertesi gün sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Dikişler kendiliğinden 2-3 haftada düşer.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmem mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Bu işlem hastanın arzusuna göre lokal anestezi veya genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

  • Genetik
  • Çok sayıda normal doğum
  • Zor doğumlar
  • Doğum dikişlerinin enfeksiyon kapması veya açılması
  • İri bebek doğurma
  • İlerleyen yaş

  İşlem 30-45 dakika arasında sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Nuri Demirkaya
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 10.10.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.