Vajina Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilenler

Vajinal estetik günümüzde genital bölgesinin görünümünden memnun olmayan kadınlar ve doğum sonrası bölgede gerçekleşen şekil bozuklukları ve izlerden kurtulmak isteyenler tarafından merak edilen ve günümüz modern tıp imkânları ile oldukça başarılı sonuçlar alınan operasyonların genel adıdır. Genital estetik adı ile de bilinmektedir. Bu yazımızda vajinal estetik nedir, vajinal estetik operasyonları nelerdir, vajinal estetik operasyonlarının avantajları nelerdir, vajinal estetik operasyonları iyileşme süreci ne kadar sürer ve vajinal estetik hangi durumlarda yapılır sorularına cevaplar vereceğiz.

Vajinal estetik nedir?

Vajinal estetik operasyonları vajinada oluşan istenmeyen görüntüyü ortadan kaldırmak aracıyla yapılır. Oluşan istenmeyen görüntüler kişiye oldukça sıkıntı vermektedir. Kişinin cinsel yaşamını ve yaşam kalitesini büyük oranda etkilemektedir. Vajinal dudaklarda oluşan şekil bozuklukları, asimetrik durumlar ve sarkma gibi görüntü bozukluğu yaratan olaylar anında vajinal estetik gerçekleştirilir.

Vajinal estetik operasyonları nelerdir?

Labioplasti (büyük ve küçük dudaklara yapılan operasyonlar), vajinoplasti (vajina daraltma), doğum sonrası oluşan yırtılmaların onarımı, kızlık zarı dikimi ve vajina üst kısımların ve dudakların dolgunlaştırılması (klitoropeksi) vajinal estetik operasyonlarıdır. Vajinal estetik operasyonları alanında uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Vajinal estetik uygulamalarının avantajları nelerdir?

Vajinal estetik operasyonlar kişinin kendine olan güveninin artmasına yardımcı olur. Estetik görünüm eski haline dönmüş olur. Kişinin cinsel hayatında yetersiz olma durumu ortadan kalkar.

Vajinal estetik operasyonları sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Vajinal estetik operasyonlarının çeşidine göre iyileşme süreci değişiklik göstermektedir. Labioplasti (küçük dudak estetiği) operasyonunda kişi korse gibi elastik giysi arasına buz torbaları koyarak ağrıyı azaltabilir. Yaptığı soğuk uygulamayı 20 dakika uygulama, 20 dakika ara şeklinde düzenleyebilir. Kişi operasyondan 4-6 hafta sonra cinsel yaşamına geri dönebilir. Ameliyattan sonra uygulama yapılan bölgede şişlik meydana gelebilir. Oluşan şişliklerin çoğu 6 hafta içerisinde düzelmektedir. Fakat 6 ay boyunca süregelen bir şişlik oluşabilir. Vajinoplasti (vajina daraltma) operasyonunda uygulamadan sonra 1-2 hafta dinlenilmesi önerilir. İlk günlerde ağrı hissi oluşabilir. 8 hafta boyunca tampon ve cinsel ilişki yasaklanır. Son olarak monsplasti operasyonunda ise iyileşme süreci 1 hafta kadardır. Kişinin 2-6 hafta fiziksel aktiviteleri kısıtlanır.

Vajina estetiği hangi durumlarda yapılır?

Vajina estetiği operasyonları çoğunlukla cinsel organın estetik görüntüsünün düzeltilmesi amacı ile yapılır. Ayrıca cinsel ilişkide yaşanan zorluklar ve idrar kaçırma problemleri için de yapılmaktadır. Yaşlanma ve doğumlara bağlı olarak vajinal bölgede birçok sorun oluşabilir. Kişinin birçok doğum yapmış olmasından dolayı vajinanın elastikiyetini kaybetmesi sonucu, doğumsal olarak vajinadaki fiziksel anormallikler sonucu, vulvadaki yapısal anormallikler sonucu, idrar kesesi ve rektumda meydana gelen sarkmalar sonucu ve cinsel işlev bozukluğu sonucu vajinal estetik uygulamaları yapılmaktadır.

Vajina estetiği nasıl yapılır?

Genital estetik de olarak bilinen vajina estetiği; genital bölgenin çeşitli sebeplerden dolayı deforme olması sonucu başvurulan bir estetik operasyondur. Vajinanın deforme olması sorun yaşayan kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir. Hem görünüm açısından hem de cinsel hayat açısından kişiye sıkıntılar vermektedir. Vajina, çok doğum yapmış kişilerde, vajina da geçirilen travma sonucunda ve doğuştan gelen şekil bozukluklarında deforme olabilmektedir. Günümüzde uygulanan ve geliştirilmiş olan birçok genital estetik operasyonlar bulunmaktadır. Vajinoplasti, labioplasti ve klitoropeksi uygulanan operasyonlar arasındadır. Vajinal estetik operasyonlar sonrası kadınlar eski görünümlerine kavuşmaktadırlar. Operasyonlar sonrası günlük yaşamlarına kısa sürede dönebilmekte ve cinsel hayatları bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Vajina daraltma vajinoplasti, vajina iç ve dış dudak dudaklarının onarılması labioplasti ve klitoris bölgesinin sarkmasının giderilmesi klitoropeksi olarak adlandırılmaktadır. Vajinoplasti hakkında ayrıntılı bilgi almak için vajina daraltma nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Vajinal estetik operasyonlar lazer yöntemi ve cerrahi yöntem olarak uygulanmaktadır. Hastalar tarafından en çok tercih edilen yöntem lazer yöntemidir. Lazer ile genital bölgenin görünümü düzelmekte ve hastalara başarılı sonuçlar verilmektedir.

Vajina iç dudak sarkması nasıl tedavi edilir?

Vajinal dudaklar belirli sebeplere bağlı olarak sarkma göstermektedir. Kendini dış dudak sarkması ve iç dudak sarkması olarak göstermektedir. Sık sık doğum yapmış olmak, kilo vermek, düzenli yapılan cinsel ilişki durumlarında vajinal dudaklarda bir takım sarkmalar görülmektedir. Vajinada dudak sarkması, oluştuğu kişide özgüven kaybı ve olumsuz etkiler oluşturmaktadır.  Vajinal iç dudak ameliyatı labioplasti olarak adlandırılmaktadır ve genel anestezi ve bölgesel anestezi olarak uygulanmaktadır. İç dudak estetiği operasyonları deneyimli ve uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Hastaya uygulanan vajinal estetik operasyonlar tamamen kişiye özgüdür. Labioplasti hakkında ayrıntılı bilgiyi labioplasti adlı yazımızı okuyarak alabilirsiniz.

Doğumdan sonra vajinal estetik gerekir mi?

Kadınların doğum sonrası vajinasında oluşan bir takım değişimler var olmaktadır. Özellikle normal doğum sonrası vajinada deformeler oluşmaktadır. Doğum sonrası vajinada oluşan izler sonucunda kişiler özgüven kaybı yaşamamak için ve estetik görünüme geri kavuşmak için doğum sonrası genital estetik operasyonlarına başvurmaktadır. Doğum sonrası vajina daraltma işlemi kişiye birçok avantaj sağlamaktadır. Uygulanan estetik operasyonlar sonucu hastanın kendine olan güveni geri gelmekte ve cinsel yaşamı tazelenmektedir. Vajinal estetik operasyonları sonucu doğum sonrası oluşan vajinal hasar ortadan kalkmaktadır.

Vajina daraltma zararlı mı?

Vajinal estetik adına uygulanan birçok operasyon mevcuttur. Vajinası deforme olmuş kişilerin eski görünümlerine başvurmaları için yaptırdıkları operasyonlar kişiye ve kişinin yaşamına olumsuz etki vermemektedir. Vajina daraltma uygulamaları zararlıdır gibi bir kanı söz konusu değildir. Kişilere uygulanan vajinal estetik operasyonlar zarar taşımamakta ve yaşamında başarılı sonuçlar elde etmektedir. Vajina daraltma sonucu kişiler eski formuna dönmekte ve cinsel yaşamı da bu durumdan olumlu etkilenmektedir.

Vajina estetiği, son dönemlerde revaçta olan yöntemlerden birisidir. Zaman içerisinde vajina ve çevresinde meydana gelen deformasyonları gidermek için yapılan vajina estetiği cinsel yaşamın da anahtarlarından birisi haline geldi.

Vajina, zamanla çeşitli nedenlerden dolayı genişleyebilir ve formu bozulabilir. Bu da kadınların ve partnerlerinin ciddi anlamda rahatsız olmasına neden olur. Kadın ve erkek cinsel ilişki sırasında herhangi bir zevk almayabilir. Bu durumda çoğu kadın vajinasını daraltmak veya çevresinde gelişen deformasyonları düzelttirmek için çeşitli ameliyatlar geçirebilir.

Vajina estetiği konusunda birçok kişinin aklında önemli sorular bulunmaktadır. Bunların başında vajinal estetik ameliyatı sonrasında iyileşmenin ne kadar sürdüğüdür. Elbette yaptırılan işleme göre değişiklik göstermektedir. Buna göre, vajina daraltma işlemleri 1 ila 2 hafta iyileşme süreci 8 hafta cinsel ilişki yasağı ile süreci tamamlamaktadır. Monsplasti olarak bilinen pubis estetiği 1 hafta yaraların iyileşme süreci, 2 ila 6 hafta kadar spordan uzak durmayı gerektirmektedir.

Vajina estetiği ameliyatları zor mu?

Vajina estetiği ameliyatı olmak isteyenlerin aklındaki en büyük endişelerden birisi de operasyonun zor olup olmadığıdır. Çünkü birçoğumuz ameliyat veya operasyon kelimesinin bıçak altına yatmak olarak algılıyoruz. Günümüzde birçok ameliyat herhangi bir kesi olmadan sürdürülebiliyor. Dolayısıyla vajina estetiği alanında yapılan ameliyatlar için de zor demek güç. Ancak bunun yanı sıra her operasyonda olduğu gibi en nihayetinde ameliyat olduğu için oluşabilecek komplikasyonların varlığından da söz edebiliriz. En sık karşılaşılanları ise enfeksiyon, ilişkiye girerken hissedilen ağrı veya bağırsak problemleridir.

Vajina estetiği sonrasında iz kalır mı?

Artık ameliyat teknikleri ciddi anlamda gelişti. Eskisi gibi sert dikişler veya derin kesiler açılmıyor. Dolayısıyla vajina estetiğinde de ameliyat sonrasında gerçekleştirilen iyileşme sürecinde ve devamında herhangi bir iz kalmıyor. Kaldı ki bunun bir estetik operasyon olduğunu düşünürsek iz kalmaması da doğaldır. Cinsel hayatınızı etkileyecek ve partnerinizi soğutacak bir izin olmaması da önemli faktördür.

Vajina estetiği sırasında anestezi şart mı?

Vajina estetiği sırasında cerrahi bir operasyon yapıldığı için anestezi gereklidir. Aksi takdirde hem canınız yanar hem de sağlıklı bir ameliyat süreci geçirilemez. Kişiye hem genel hem de lokal anestezi uygulanabilir ya da sadece lokal anestezi yapılabilir. Genel olarak hastalarımız ameliyat korkusu yaşamıyorlarsa lokal anestezi tercih ediliyor. Elbette bu tercihte kişinin anesteziye olan duyarlılığı da hesaba katılarak hareket ediliyor.

Vajina bölgesindeki deformasyonun zararları nelerdir?

Vajina bölgesinde yaşanan deformasyonların hepsi zararlı olmasa da bazıları kişinin yaşamını etkileyecek düzeyde fiziksel hasara yol açabilir. Örneğin bazı deformasyonlar idrar kaçırma sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Dolayısıyla vajina estetiği yalnızca güzel görünüm açısından yapılmamaktadır. Buna ek olarak sizi ve partnerinizi cinsel yaşamdan soğutması da vajina deformasyonun zararları arasında sayılabilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile vajinal estetik operasyonları gerçekleştirmekteyiz. Vajinoplasti, labioplasti, klitoropeksi, kızlık zarı dikimi ve vajinal estetik fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisimizde bulabilirsiniz. Vajinal estetik operasyonları hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Vajinal Estetik Ameliyatlar

  Vajinal estetik ameliyatlar, kadınlarda cinsel bölgede bulunan, doğuştan var olan, normal doğum nedeniyle oluşan yada yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan dış görünüş sorunlarının giderilmesine, vajen kanalında oluşan genişlemelerin tedavi edilmesine yönelik ameliyatlardır. Genital bölgede ortaya çıkan bu gibi sorunlar kadınlarda idrar kaçırma gibi sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Vajinal estetik operasyonları genital bölgede ortaya çıkan yapısal bozuklukların düzeltilmesinin yanında, bu bölgede oluşan idrar kaçırma gibi problemlerin de tedavilerini içermektedir.  Bu operasyonlar sonrasında özgüven geri kazanılır, cinsel ilişki sırasında alınan haz artar. Başarılı bir vajinal estetik operasyonu sonucu problemler ortadan kaldırılarak, hastanın dar pantolon veya bikini gibi kıyafetleri rahatça giyebilmesi sağlanır.

  Tüm vajinal estetik operasyonları ameliyat riskleri açısından oldukça güvenlidir. Verdiği sonuçlar açısından ise hem hastalar hem de hekimler için oldukça yüz güldürücüdür. Başarı oranı en yüksek operasyonlardan olan Vajinal Estetik Operasyonları sonrasında, sonuçtan memnun kalmayan hasta sayısı yok denecek kadar azdır. En sık gerçekleştirdiğimiz genital estetik operasyonlar ise şunlardır ;

  • Labioplasti (Küçük dudakların şekil bozuklarının giderilmesi)
  • Klitoropeksi (klitorisin küçültülmesi)
  • Vajina daraltma
  • Kızlık zarı dikimi

  Labioplasti

  Dışarıdan görülen ve iç dudaklar olarak adlandırılan küçük dudaklar bazen doğuştan, bazen doğum sonrasında, bazen ise yaş ilerlemesine bağlı olarak şeklini kaybedebilmekte, büyüyerek sarkabilmektedir. Bu durum hastayı hem görüntü hem de his olarak rahatsız edebilir. Ayrıca dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetleri giyerken bu dudaklar dışarıdan belli olabilmekte, bu da hastayı rahatsız edebilmektedir. Labioplasti ile büyüyen ve şekli bozulan bu dudaklara doğal şekli verilmekte, hastada şikayete yol açan etkenler ortadan kaldırılmaktadır.

  genital estetik
  vajinal estetik

  Klitoropeksi

  Bazı kadınlarda klitoris üzerinde bulunan deri gereğinden daha kalın olabilmektedir. Bu derinin kalın olması klitorisin büyük görünmesine ve şekil bozukluğu oluşmasına neden olabilmektedir. Klitoropeksi bu kalın derinin alınarak klitorisin doğal formuna getirilmesini sağlayan operasyondur. Bu operasyon sayesinde cinsel ilişki esnasında alınan haz artar, dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetler giyildiğinde oluşan kötü görüntü ortadan kaldırılır.

  Vajina Daraltma

  Kadın cinsel organında bulunan kaslar hamilelik, normal doğum, ilerleyen yaş, kilo alımı, sigara kullanımı veya hormonal bozukluklar nedeniyle gevşeyebilmekte ve şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu durum ayrıca idrar kaçırmaya da sebebiyet verebilir. Kadının hem sosyal hayatını hem de özgüvenini etkileyen bu durum 15-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanan, hastanın operasyon esnasında ve sonrasında herhangi bir acı hissetmediği Vajina Daraltma Operasyonu ile ortadan kaldırılabilmektedir. Operasyonun ardından hasta hemen sosyal hayatına dönebilmektedir.

  vajinoplasti
  genital estetik ameliyatı

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı onarımı ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi uzun süreli onarımlar, diğeri kısa süreli onarımlardır. Uzun süreli onarımlar yakın zamanda cinsel birliktelik ihtimali olmayan hastalarda, kısa süreli onarımlar ise bir hafta içinde cinsel ilişkiye girecek olan hastalarda uygulanmaktadır.

  Uzun süreli onarımlar Flep Yöntemi olarak da bilinen yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemde vajina alt duvarından çıkarılan doku parçasının vajina yan duvarına dikilir. Böylece cinsel birliktelik esnasında bu doku yırtılarak kızlık zarı yırtılmasına benzer bir durum ve kanama oluşturmaktadır. Kısa süreli onarımda ise vajina içine atılan dikişler ile vajina ağzı daraltılmakta ve böylece cinsel birliktelik esnasında kanama ortaya çıkması sağlanmaktadır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Hasta aynı gün hastaneden çıkar. Dikişler kendiliğinden erir. Operasyonun ardından 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

  Hastalar bu operasyonun ardından bir iki saat sonra hastaneden ayrılabilir.  Ertesi gün sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Dikişler kendiliğinden 2-3 haftada düşer.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmem mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Bu işlem hastanın arzusuna göre lokal anestezi veya genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

  • Genetik
  • Çok sayıda normal doğum
  • Zor doğumlar
  • Doğum dikişlerinin enfeksiyon kapması veya açılması
  • İri bebek doğurma
  • İlerleyen yaş

  İşlem 30-45 dakika arasında sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  İçindekiler gizle