Labioplasti vajinal estetik uygulamaları arasında en popüler tedavilerden biri olan operasyonlardan biridir. Tıbbi gerekçeler ve estetik kaygılar ile yapılabilen labioplasti operasyonları ile ilgili bu yazımızda labioplasti nedir, labioplasti neden yapılır, labioplasti nasıl yapılır ve labioplastinin avantajları hakkında bilgiler vereceğiz.

Labioplasti nedir?

Labioplasti; vajina iç ve dış dudaklarının cerrahi olarak estetik kusurlarının giderilmesini ve fazla dokunun alınmasını amaçlayan bir operasyondur. Labioplasti ameliyatı tıbbi zorunluluklardan dolayı da yapılmaktadır.

Labioplasti neden yapılır?

Genetik olarak veya yaşlanmaya bağlı olarak vajina üzerindeki iç dudak ve dış dudakta büyüme ve sarkma meydana gelebilmektedir. Kadınlarda bu büyüme ve sarkmadan dolayı his kaybı, cinsel doyumda azalma ve bikini giyildiğinde oluşan sarkmış görüntüden dolayı labioplasti operasyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Labioplati nasıl yapılır?

Labioplasti operasyonları alanında uzman doktorlar tarafından hijyenik hastane koşullarında yapılmalıdır. Labioplasti operasyonları lokal veya genel anestezi altında, iç dudak veya dış dudaklardaki fazla dokunun alınarak şekil bozukluklarının ve sarkmaların giderilmesini amaçlayan cerrahi bir girişimdir. Labioplasti operasyonu için hastanın uygunluk durumu muayene ile belirlenmekte ve standart ameliyat prosedürleri ile gerekli tetkikler yapılarak operasyon yapılmaktadır.

Labioplasti kimlere yapılır?

LabioplastiLabioplasti; genital bölge organlarından olan iç dudakların üzerinde uygulanan, doğuştan yada sonradan meydana gelen deformasyonların giderilmesini amaçlayan bir estetik operasyondur. Genital bölge iç dudaklarda zamanla sarkma, uzama, düzensizleşme gibi durumlar gelişebilmektedir ve labioplasti operasyonu sayesinde bu gelişen istenmeyen durumlar ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca labioplasti işlemi iç dudaklardan birinin diğerinden büyük ya da farklı olması durumunda da yapılabilmektedir. Labioplasti işleminin amacı; iç dudakların dış dudaklardan dışarı çıkacak şekle gelmesi halinde ortaya çıkan bu durumu ortadan kaldırmak ve kişinin hem sosyal yaşamını hem de cinsel yaşamını düzene sokmaktır. Labioplasti operasyonunun pek çok yapılma nedeni bulunmaktadır ve bunlardan bazıları; beden algısında bozulma, özgüven kaybı, utanma, sık vajinal enfeksiyon, cinsel ilişki sırasında ağrı, menstruasyon döneminde hijyen sorunu, tahriş sorunu, kıyafet girmede sıkıntı yaşamaktır. Labioplasti işlemi yani iç dudakların küçültülmesi işlemi hastalar açısından korkutucu ve düşündürücü olabilmektedir. Aslında işlem hastaların beklediği yada sandığı gibi zarar teşkil eden bir operasyon olmayıp aksine oldukça yarar sağlayan, hastaların sıkıntılarını gidermede önemli bir yer tutan bir estetik işlemidir. Operasyon genel anestezi, lokal anestezi ve spinal anestezi altında yapılmaktadır ve hastalar hiç bir şekilde ağrı ve acı duymazlar. İşlem yaklaşık olarak 45 dakika ile 1.5 saat arası gibi bir zaman diliminde tamamlanmaktadır. Labioplasti işlemi 18 yaşını doldurmuş, iç dudaklarda sıkıntı yaşayan ve bu durum ile beraber psikolojik ve işlevsel yönden sorunlar yaşayan herkese yapılabilmektedir.

Labioplasti hangi durumlarda yapılır?

Labioplasti işleminin yapılma amacı; iç dudakların dış dudaklardan dışarı çıkacak vaziyette olmasıdır. İç dudaklarda meydana gelen deformiteler, oluşan kötü görüntüler kişinin hem sosyal hayatını hem de cinsel yaşamını olumsuz etkilemektedir. Labioplasti işlemi aynı zamanda iç dudaklarda asimetri oluşması halinde de uygulanmaktadır.

Labioplasti riskleri nelerdir?

Her cerrahi operasyonda yaşanması mümkün olduğu gibi labioplasti operasyonunda da bazı riskler yaşanabilmektedir. Labioplasti sırasında ya da sonrasında ufak çapta ve nadir de olsa bazı komplikasyonlar görülebilir. Labioplasti riskleri arasında; anestezi riski, enfeksiyon, deri altında sıvı birikmesi ve çok çok nadir olarak kanama riskini sayabiliriz.

Labioplasti avantajları nelerdir?

Labioplasti operasyonu hedef bölgede meydana gelen sorunları gidermek amacıyla uygulanan bir estetik operasyon çeşididir. Labioplasti kişilere pek çok avantaj sunmaktadır ve labioplasti avantajları şunlardır:

 • Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrılar yok olmaktadır.
 • Genital bölge estetik görünümüne kavuşmaktadır.
 • Kıyafet giymede yaşayan sorunlar ortadan kalkmaktadır.
 • Kişi kaybettiği özgüvenini geri kazanmış olur.
 • Kişi içerisinde olduğu hem psikolojik hem de fiziksel sorunları atlatmış olur.

Labioplasti hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Labioplasti operasyonları vajinasının estetik görüntüsünden memnun olmayan kadınlar arasına en çok ilgi gören operasyonlardan biridir. Labioplasti hakkında en çok sorulan sorular; labioplasti doğumdan önce yapılır mı, labioplasti sonrası dikişi belli olur mu, labioplasti sonrası tekrar sarkma yaşanır mı, labioplasti bakirelere uygulanabilir mi, labioplasti için yaş sınırı var mı gibi sorular olmaktadır. Aşağıda bu konular hakkında bilgi vereceğiz.

Labioplasti doğum öncesinde mi sonrasında mı yapılmalı: labioplati operasyonları doğum kanalını etkileyen operasyonlar olmadığından önce de sonra da yapılabilmektedir.

Labioplasti sonrası dikiş belli olur mu: alanında uzman doktor kadrosuna sahip labioplasti ameliyatı yapan hastanelerde uygulanan operasyonlarda dikiş izi belli olmamakta, labioplasti operasyonu geçirmiş olduğunuz anlaşılmamaktadır.

Labioplasti sonrası tekrar sarkma yaşanır mı: labioplasti ile fazla dokunun alındığı bölgede tekrar doku oluşası ve sarkma görülmemektedir.

Labioplasti bakirelere uygulanabilir mi: labioplasti operasyonlarında kızlık zarının durumu için endişe etmeye gerek yoktur. Kızlık zarı hakkında ayrıntılı bilgi almak için kızlık zarı nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Aktif cinsel hayatı olmayan ve bakire olan kadınlar için labioplasti operasyonları uygulanabilmektedir.

Labioplasti için yaş sınırı var mı: labioplasti ameliyatları için yaş sınırı yoktur. Yapılacak labioplasti muayenesi ile uygun görülmesi halinde her yaştan kadına labioplasti operasyonu yapılabilmektedir.

Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Genital estetik, vajinanın çeşitli sebeplerle estetik görünümünü kaybetmesi sonucu kadınların başvurduğu bir estetik operasyondur. Çokça yapılmış doğumlar, vajinanın görüntüsünden memnun olmamak, doğuştan gelen şekil bozuklukları ve sarkmaların oluşması genital bölgenin bozulmasında etken maddelerdir. Günümüzde uygulanan birçok vajinal estetik operasyonu bulunmaktadır. Vajinoplasti, labioplasti, kızlık zarı dikimi günümüzde uygulanan operasyonların arasındadır. Kişiler vajinal estetik operasyonları sonrası işlemden gayet memnun olmakta ve eski estetik görünümlerine kavuşmaktadırlar. Vajinal estetik operasyonlarından olan vajinoplasti, vajina daraltma anlamına gelir. Vajinoplastinin ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında ayrıntılı bilgi almak için vajinoplasti nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Diğer bir uygulama olan labioplasti ise büyük ve küçük dudaklara yapılan uygulamalara verilen addır. Vajinal estetik yaptırmak isteyen kişiler bu konuda çokça merak sahibidirler. Vajina estetiği hakkında merak ettiklerinizi vajina estetiği hakkında en çok merak edilenler yazımızı okuyarak alabilirsiniz.

Labioplasti ameliyatı lokal veya genel anestezi altında uygulanabilen bir estetik operasyondur. Bu operasyonu yaptıran hastalar işlem sonrası iyileşme süreci hakkında merak sahibidirler. Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci 6 hafta kadardır. Ameliyat sonrası işlem yapılan alanda şişlik oluşabilir ve iyileşme süreci sonrası bu şişlikler inmektedir. Labioplasti sonrası cinsel ilişki de bu durumdan etkilenmektedir. Ameliyattan 4-6 hafta sonra kişi cinsel yaşamına dönebilmekte ve iyileşme adına çokça yol kaydedecektir.

Labioplasti ameliyatını hangi doktor yapar?

Labioplasti ameliyatı işinin ehli ve alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Labioplasti operasyonu öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Labioplasti operasyonu öncesinde dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Labioplasti yaptıranlar, ameliyatı lokal anestezi ile olacaksa tok karnına gelmelidirler, eğer genel anestezi ile olacaksa en az 8 saat bir şey yiyip içmemelidirler. Labioplasti ameliyatı yaptıranlar, operasyon öncesi duş alarak genital bölgenin temizliğini yapmalıdırlar. Labioplasti operasyonuna gelinmeden önce hasta yanında kullandığı ilaç varsa onları da getirmelidir. Labioplasti ameliyatı olacaklar operasyon öncesi internet ortamında labioplasti olanların yorumlarına bakmaktadır. Araştırma yaparak labioplasti ameliyatı olanların yorumlarını dikkate alarak ameliyat hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Labioplasti öncesinde sorularınız var ise telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Labioplasti ameliyatı fiyatı ne kadar?

Labioplasti ameliyatı fiyatları, hastanın tıbbi durumuna ve uygulanacak olan kliniğe göre belirlenmekte ve değişmektedir. Labioplasti fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinden alabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında labioplasti imkanı sunmaktayız. Labioplasti, vajina daraltma ve diğer genital estetik uygulamaları ve labioplasti fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Labioplasti hakkında merak ettiklerinizi telefon numarmaız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Vajinal Estetik Ameliyatlar

  Vajinal estetik ameliyatlar, kadınlarda cinsel bölgede bulunan, doğuştan var olan, normal doğum nedeniyle oluşan yada yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan dış görünüş sorunlarının giderilmesine, vajen kanalında oluşan genişlemelerin tedavi edilmesine yönelik ameliyatlardır. Genital bölgede ortaya çıkan bu gibi sorunlar kadınlarda idrar kaçırma gibi sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Vajinal estetik operasyonları genital bölgede ortaya çıkan yapısal bozuklukların düzeltilmesinin yanında, bu bölgede oluşan idrar kaçırma gibi problemlerin de tedavilerini içermektedir.  Bu operasyonlar sonrasında özgüven geri kazanılır, cinsel ilişki sırasında alınan haz artar. Başarılı bir vajinal estetik operasyonu sonucu problemler ortadan kaldırılarak, hastanın dar pantolon veya bikini gibi kıyafetleri rahatça giyebilmesi sağlanır.

  Tüm vajinal estetik operasyonları ameliyat riskleri açısından oldukça güvenlidir. Verdiği sonuçlar açısından ise hem hastalar hem de hekimler için oldukça yüz güldürücüdür. Başarı oranı en yüksek operasyonlardan olan Vajinal Estetik Operasyonları sonrasında, sonuçtan memnun kalmayan hasta sayısı yok denecek kadar azdır. En sık gerçekleştirdiğimiz genital estetik operasyonlar ise şunlardır ;

  • Labioplasti (Küçük dudakların şekil bozuklarının giderilmesi)
  • Klitoropeksi (klitorisin küçültülmesi)
  • Vajina daraltma
  • Kızlık zarı dikimi

  Labioplasti

  Dışarıdan görülen ve iç dudaklar olarak adlandırılan küçük dudaklar bazen doğuştan, bazen doğum sonrasında, bazen ise yaş ilerlemesine bağlı olarak şeklini kaybedebilmekte, büyüyerek sarkabilmektedir. Bu durum hastayı hem görüntü hem de his olarak rahatsız edebilir. Ayrıca dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetleri giyerken bu dudaklar dışarıdan belli olabilmekte, bu da hastayı rahatsız edebilmektedir. Labioplasti ile büyüyen ve şekli bozulan bu dudaklara doğal şekli verilmekte, hastada şikayete yol açan etkenler ortadan kaldırılmaktadır.

  genital estetik
  vajinal estetik

  Klitoropeksi

  Bazı kadınlarda klitoris üzerinde bulunan deri gereğinden daha kalın olabilmektedir. Bu derinin kalın olması klitorisin büyük görünmesine ve şekil bozukluğu oluşmasına neden olabilmektedir. Klitoropeksi bu kalın derinin alınarak klitorisin doğal formuna getirilmesini sağlayan operasyondur. Bu operasyon sayesinde cinsel ilişki esnasında alınan haz artar, dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetler giyildiğinde oluşan kötü görüntü ortadan kaldırılır.

  Vajina Daraltma

  Kadın cinsel organında bulunan kaslar hamilelik, normal doğum, ilerleyen yaş, kilo alımı, sigara kullanımı veya hormonal bozukluklar nedeniyle gevşeyebilmekte ve şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu durum ayrıca idrar kaçırmaya da sebebiyet verebilir. Kadının hem sosyal hayatını hem de özgüvenini etkileyen bu durum 15-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanan, hastanın operasyon esnasında ve sonrasında herhangi bir acı hissetmediği Vajina Daraltma Operasyonu ile ortadan kaldırılabilmektedir. Operasyonun ardından hasta hemen sosyal hayatına dönebilmektedir.

  vajinoplasti
  genital estetik ameliyatı

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı onarımı ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi uzun süreli onarımlar, diğeri kısa süreli onarımlardır. Uzun süreli onarımlar yakın zamanda cinsel birliktelik ihtimali olmayan hastalarda, kısa süreli onarımlar ise bir hafta içinde cinsel ilişkiye girecek olan hastalarda uygulanmaktadır.

  Uzun süreli onarımlar Flep Yöntemi olarak da bilinen yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemde vajina alt duvarından çıkarılan doku parçasının vajina yan duvarına dikilir. Böylece cinsel birliktelik esnasında bu doku yırtılarak kızlık zarı yırtılmasına benzer bir durum ve kanama oluşturmaktadır. Kısa süreli onarımda ise vajina içine atılan dikişler ile vajina ağzı daraltılmakta ve böylece cinsel birliktelik esnasında kanama ortaya çıkması sağlanmaktadır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Hasta aynı gün hastaneden çıkar. Dikişler kendiliğinden erir. Operasyonun ardından 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

  Hastalar bu operasyonun ardından bir iki saat sonra hastaneden ayrılabilir.  Ertesi gün sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Dikişler kendiliğinden 2-3 haftada düşer.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmem mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Bu işlem hastanın arzusuna göre lokal anestezi veya genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

  • Genetik
  • Çok sayıda normal doğum
  • Zor doğumlar
  • Doğum dikişlerinin enfeksiyon kapması veya açılması
  • İri bebek doğurma
  • İlerleyen yaş

  İşlem 30-45 dakika arasında sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar