Tıp literatüründe vajinoplasti olarak adlandırılan vajina sıkılaştırma; vajinanın çeşitli sebeplerden dolayı genişlemesi sonucu uygulanan bir işlemdir. Vajinanın genişlemesi kadının yaşamını olumsuz etkilemekte ve cinsel sorunlara yol açabilmektedir. Art arda doğum yapmış olmak, ince ve elastik bir deriye sahip olmak ve ilerleyen yaş gibi durumlar vajinanın genişlemesine sebebiyet vermektedir. Kadınlar, estetik bir görüntü elde etmek ve cinsel yaşamını rayına oturtmak için bu estetik operasyona başvurmaktadır. Uygun bir tedavi ile hem estetik bir görünüm hem de sağlıklı bir yaşam elde edilir.

Bu yazımızda vajina sıkılaştırma nasıl yapılır, vajina sıkılaştırma yöntemleri nelerdir ve vajina sıkılaştırmanın faydaları nelerdir gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Vajina sıkılaştırma nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Vajina sıkılaştırma operasyonu cerrahi ve lazer yöntemi ile yapılmaktadır. Ameliyat ile vajina sıkılaştırma, genel anestezi altında yapılmaktadır ve vajina iç dokusunun kesilmesi amaçlanır, eriyen dikiş ipleri kullanılarak dikiş atılmaktadır. Hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmez fakat ameliyat sonrası hafif ağrı oluşabilmektedir. Lazerle vajina sıkılaştırma operasyonu ise ağrısız ve kesi atılmadan yapılan bir operasyon olup hasta kursa sürede yaşamına geri dönebilmektedir. Lazerle vajina sıkılaştırma işlemi jinekolojik masada yapılmakta ve ağrısız bir işlem olduğu için hastaya anestezi verilmemektedir. İşlem sırasında kesi atılmadığı için kanama ve enfeksiyon riski bulunmamaktadır.

Vajina sıkılaştırma yöntemleri nelerdir?

Vajina sıkılaştırma adına birçok yöntem bulunmaktadır ve kadınlar vajina sıkılaştırma için doğal yöntemleri araştırmaktadır. Bu yöntemler arasında en çok araştırılanlar bitkisel vajina sıkılaştırma, ameliyatsız vajina sıkılaştırma, vajina sıkılaştırma kremi ve vajina sıkılaştırıcı yağlar olmaktadır. İnternet ortamında bu tür araştırmaları çok yapmaktadırlar. Cerrahi ve lazer yöntemi olarak iki şekilde vajina sıkılaştırma yöntemi bulunmaktadır. Hastalar cerrahi yöntemden çok lazer ile tedaviyi seçmektedir. Çünkü lazer ile tedavide kesi yapılmamakta ve ağrı ve enfeksiyon oluşmamaktadır.

Vajina sıkılaştırmanın faydaları nelerdir?

Vajina sıkılaştırmanın kişiye kazandırdığı birçok fayda vardır. Vajina sıkılaştırmanın faydalarından bazılar arasında aşağıdakiler sayılabilir;

 • Hastanın yaşam kalitesi artmaktadır.
 • Kadınlar estetik bir görünüme sahip olurlar.
 • İşlem sonrası hastanın cinsel yaşamı düzelmektedir.
 • Lazerle tedavi sağlanırsa hasta ağrı ve acıya maruz kalmamaktadır.
 • Lazerle tedavide hasta kısa sürede günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Vajina sıkılaştırma fiyatları ne kadar?

Vajina sıkılaştırma operasyonunun yanında vajina sıkılaştırma fiyatları da merak konusu olan bir diğer unsurdur. Fiyatların belirlenmesinde hastaya uygulanacak teknik etken maddedir. Hastanın muayene edilmesi ve muayene sonrası nasıl bir tedavi uygulanacağının belirlenmesi ile fiyatlar ortaya çıkmaktadır. Vajina sıkılaştırma fiyatları hakkında detaylı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinden öğrenebilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane şartlarında vajina sıkılaştırma imkanı sunmaktayız. Vajina sıkılaştırma ve diğer vajinal estetik uygulamaları ile ilgili ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Vajina sıkılaştırma hakkında merak ettiğiniz diğer konuları telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Vajinal Estetik Ameliyatlar

  Vajinal estetik ameliyatlar, kadınlarda cinsel bölgede bulunan, doğuştan var olan, normal doğum nedeniyle oluşan yada yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan dış görünüş sorunlarının giderilmesine, vajen kanalında oluşan genişlemelerin tedavi edilmesine yönelik ameliyatlardır. Genital bölgede ortaya çıkan bu gibi sorunlar kadınlarda idrar kaçırma gibi sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Vajinal estetik operasyonları genital bölgede ortaya çıkan yapısal bozuklukların düzeltilmesinin yanında, bu bölgede oluşan idrar kaçırma gibi problemlerin de tedavilerini içermektedir.  Bu operasyonlar sonrasında özgüven geri kazanılır, cinsel ilişki sırasında alınan haz artar. Başarılı bir vajinal estetik operasyonu sonucu problemler ortadan kaldırılarak, hastanın dar pantolon veya bikini gibi kıyafetleri rahatça giyebilmesi sağlanır.

  Tüm vajinal estetik operasyonları ameliyat riskleri açısından oldukça güvenlidir. Verdiği sonuçlar açısından ise hem hastalar hem de hekimler için oldukça yüz güldürücüdür. Başarı oranı en yüksek operasyonlardan olan Vajinal Estetik Operasyonları sonrasında, sonuçtan memnun kalmayan hasta sayısı yok denecek kadar azdır. En sık gerçekleştirdiğimiz genital estetik operasyonlar ise şunlardır ;

  • Labioplasti (Küçük dudakların şekil bozuklarının giderilmesi)
  • Klitoropeksi (klitorisin küçültülmesi)
  • Vajina daraltma
  • Kızlık zarı dikimi

  Labioplasti

  Dışarıdan görülen ve iç dudaklar olarak adlandırılan küçük dudaklar bazen doğuştan, bazen doğum sonrasında, bazen ise yaş ilerlemesine bağlı olarak şeklini kaybedebilmekte, büyüyerek sarkabilmektedir. Bu durum hastayı hem görüntü hem de his olarak rahatsız edebilir. Ayrıca dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetleri giyerken bu dudaklar dışarıdan belli olabilmekte, bu da hastayı rahatsız edebilmektedir. Labioplasti ile büyüyen ve şekli bozulan bu dudaklara doğal şekli verilmekte, hastada şikayete yol açan etkenler ortadan kaldırılmaktadır.

  genital estetik
  vajinal estetik

  Klitoropeksi

  Bazı kadınlarda klitoris üzerinde bulunan deri gereğinden daha kalın olabilmektedir. Bu derinin kalın olması klitorisin büyük görünmesine ve şekil bozukluğu oluşmasına neden olabilmektedir. Klitoropeksi bu kalın derinin alınarak klitorisin doğal formuna getirilmesini sağlayan operasyondur. Bu operasyon sayesinde cinsel ilişki esnasında alınan haz artar, dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetler giyildiğinde oluşan kötü görüntü ortadan kaldırılır.

  Vajina Daraltma

  Kadın cinsel organında bulunan kaslar hamilelik, normal doğum, ilerleyen yaş, kilo alımı, sigara kullanımı veya hormonal bozukluklar nedeniyle gevşeyebilmekte ve şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu durum ayrıca idrar kaçırmaya da sebebiyet verebilir. Kadının hem sosyal hayatını hem de özgüvenini etkileyen bu durum 15-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanan, hastanın operasyon esnasında ve sonrasında herhangi bir acı hissetmediği Vajina Daraltma Operasyonu ile ortadan kaldırılabilmektedir. Operasyonun ardından hasta hemen sosyal hayatına dönebilmektedir.

  vajinoplasti
  genital estetik ameliyatı

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı onarımı ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi uzun süreli onarımlar, diğeri kısa süreli onarımlardır. Uzun süreli onarımlar yakın zamanda cinsel birliktelik ihtimali olmayan hastalarda, kısa süreli onarımlar ise bir hafta içinde cinsel ilişkiye girecek olan hastalarda uygulanmaktadır.

  Uzun süreli onarımlar Flep Yöntemi olarak da bilinen yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemde vajina alt duvarından çıkarılan doku parçasının vajina yan duvarına dikilir. Böylece cinsel birliktelik esnasında bu doku yırtılarak kızlık zarı yırtılmasına benzer bir durum ve kanama oluşturmaktadır. Kısa süreli onarımda ise vajina içine atılan dikişler ile vajina ağzı daraltılmakta ve böylece cinsel birliktelik esnasında kanama ortaya çıkması sağlanmaktadır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Hasta aynı gün hastaneden çıkar. Dikişler kendiliğinden erir. Operasyonun ardından 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

  Hastalar bu operasyonun ardından bir iki saat sonra hastaneden ayrılabilir.  Ertesi gün sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Dikişler kendiliğinden 2-3 haftada düşer.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmem mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Bu işlem hastanın arzusuna göre lokal anestezi veya genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

  • Genetik
  • Çok sayıda normal doğum
  • Zor doğumlar
  • Doğum dikişlerinin enfeksiyon kapması veya açılması
  • İri bebek doğurma
  • İlerleyen yaş

  İşlem 30-45 dakika arasında sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar