Vajina; çeşitli sebeplerden dolayı eski görünümünü kaybedebilir ve bu durum kişilerde psikolojik sorunlara yol açabilir. Güzel ve çekici görünmek kadınlar tarafından önem arz eden bir durumdur. Vajinanın genişlemesi, vajinanın sarkması gibi sorunlar ile karşı karşıya kalındığında genital estetik operasyonlarına başvurulur. Genital bölgenin deformite olması partnerler arasında cinsel yaşamı olumsuz etkilemektedir. Genital bölgenin kötü görüntü içinde olması kişi tarafından utanç duymasına sebeiyet vermektedir. Genital estetik operasyonları sonrası kişiler estetik bir görünüme sahip olmalarına ve cinsel yaşamlarının aktif olmasına olanak sağlamaktadır. Günümüzde genital estetik operasyonları adına uygulanan yöntemler; vajinoplasti, labioplasti kızlık zarı onarımı, monsplasti ve buna benzer yöntemlerdir. Genital estetik operasyonları uzman doktorlar tarafından ve steril şartlarda yapılmaktadır.

Bu yazımızda (hudoplasti) klitoris estetiği nedir, hudoplastiye neden ihtiyaç duyulur, hudoplasti nasıl yapılır, hudoplasti avantajları nelerdir, hudoplasti iyileşme süreci ne kadar sürer ve hudoplasti fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Hoodoplasty (hudoplasti) klitoris estetiği nedir?

Hudoplasti adı verilen klitoris estetiği; uygulanan vajinal estetik operasyonları arasında yer almaktadır ve amaç; klitorisin üst bölgesindeki cilt fazlalıklarının alınması ve o bölgedeki kırışıklıkların giderilmesidir. Tek başına yapılabildiği gibi labioplasti operasyonları ile de yapılmaktadır. Hudoplasti sorunu kötü bir görünüm vermesinin yanında kişilerin cinsel yaşamlarına da kötü etki bırakmaktadır. Klitoris estetiği sonrası hastalar estetik kaygı durumundan kurtulmakta ve cinsel hazza tekrar kavuşmaktadır.

Hudoplastiye neden ihtiyaç duyulur?

Hudoplasti problemi çeken kişiler cinsel yaşamlarında aktif halde değildirler ve utanma duygusu içindedirler. Hudoplasti operasyonuna klitoris üzerinde cilt fazlalığı olması nedeni ile ihtiyaç duyulur ve işlem sonrası bu sorun ortadan kalkmaktadır. Klitoriste şekil ve işlev bozukluğu varlığında partnerler cinsel ilişki sırasında yeterince haz alamaz ve yetersizlik durumu ortaya çıkmaktadır.

Hudoplasti nasıl yapılır?

Hudoplasti yani klitoris estetiği çoğunlukla labioplasti operasyonu esnasında yapılmaktadır. Labioplasti operasyonu ile iç dudaklar küçültülür ve estetik bir görünüm kazandırılır fakat klitoris üzerinde cilt katlantıları ve kırışıklıkları kalabilmektedir. Labioplasti işlemi esnasında yapıldığında mikropenis görünümü yani cilt fazlalığı ortadan kalkmaktadır.

Hudoplasti avantajları nelerdir?

Hudoplasti diğer tüm genital estetik operasyonların avantaj sağladığı gibi yaptıran kişilerde de birçok avantaj sağlamaktadır. Hudoplasti avantajları şunlardır:

 • Kişi operasyon sonrası estetik bir görünüme sahip olur.
 • Hastanın kötü giden cinsel yaşamı tekrar düzene girmektedir.
 • Uzman hekimler tarafından yapılması başarılı sonuçlar doğurmaktadır.
 • Operasyon sonrası herhangi bir iz kalmamaktadır.

Hudoplasti iyileşme süreci ne kadar sürer?

Hudoplasti iyileşme süreci labioplasti iyileşme süreci ile doğru orantılıdır. Labioplasti operasyonunda estetik dikiş kullanıldığından hudoplasti operasyonunda da estetik dikiş kullanılması işlemden sonra dikiş alımını engellemektedir. Dikişlerin kaybolması labioplasti işleminde olduğu gibi 15 gündür. Cinsel yaşama aktif olarak geri dönülmesi ise 3-4 haftayı bulmaktadır.

Hudoplasti fiyatları ne kadar?

Hudoplasti fiyatları hastada gelişen sorunun durumuna ve uygulamanın yapılacağı hastaneye göre değişmektedir. Vajina estetiği, vajina estetiği fiyatları, genital estetik ve hudoplasti fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiye hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinden ulaşabilir, daha fazlası için whatsapp irtibat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Vajinal Estetik Ameliyatlar

  Vajinal estetik ameliyatlar, kadınlarda cinsel bölgede bulunan, doğuştan var olan, normal doğum nedeniyle oluşan yada yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan dış görünüş sorunlarının giderilmesine, vajen kanalında oluşan genişlemelerin tedavi edilmesine yönelik ameliyatlardır. Genital bölgede ortaya çıkan bu gibi sorunlar kadınlarda idrar kaçırma gibi sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Vajinal estetik operasyonları genital bölgede ortaya çıkan yapısal bozuklukların düzeltilmesinin yanında, bu bölgede oluşan idrar kaçırma gibi problemlerin de tedavilerini içermektedir.  Bu operasyonlar sonrasında özgüven geri kazanılır, cinsel ilişki sırasında alınan haz artar. Başarılı bir vajinal estetik operasyonu sonucu problemler ortadan kaldırılarak, hastanın dar pantolon veya bikini gibi kıyafetleri rahatça giyebilmesi sağlanır.

  Tüm vajinal estetik operasyonları ameliyat riskleri açısından oldukça güvenlidir. Verdiği sonuçlar açısından ise hem hastalar hem de hekimler için oldukça yüz güldürücüdür. Başarı oranı en yüksek operasyonlardan olan Vajinal Estetik Operasyonları sonrasında, sonuçtan memnun kalmayan hasta sayısı yok denecek kadar azdır. En sık gerçekleştirdiğimiz genital estetik operasyonlar ise şunlardır ;

  • Labioplasti (Küçük dudakların şekil bozuklarının giderilmesi)
  • Klitoropeksi (klitorisin küçültülmesi)
  • Vajina daraltma
  • Kızlık zarı dikimi

  Labioplasti

  Dışarıdan görülen ve iç dudaklar olarak adlandırılan küçük dudaklar bazen doğuştan, bazen doğum sonrasında, bazen ise yaş ilerlemesine bağlı olarak şeklini kaybedebilmekte, büyüyerek sarkabilmektedir. Bu durum hastayı hem görüntü hem de his olarak rahatsız edebilir. Ayrıca dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetleri giyerken bu dudaklar dışarıdan belli olabilmekte, bu da hastayı rahatsız edebilmektedir. Labioplasti ile büyüyen ve şekli bozulan bu dudaklara doğal şekli verilmekte, hastada şikayete yol açan etkenler ortadan kaldırılmaktadır.

  genital estetik
  vajinal estetik

  Klitoropeksi

  Bazı kadınlarda klitoris üzerinde bulunan deri gereğinden daha kalın olabilmektedir. Bu derinin kalın olması klitorisin büyük görünmesine ve şekil bozukluğu oluşmasına neden olabilmektedir. Klitoropeksi bu kalın derinin alınarak klitorisin doğal formuna getirilmesini sağlayan operasyondur. Bu operasyon sayesinde cinsel ilişki esnasında alınan haz artar, dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetler giyildiğinde oluşan kötü görüntü ortadan kaldırılır.

  Vajina Daraltma

  Kadın cinsel organında bulunan kaslar hamilelik, normal doğum, ilerleyen yaş, kilo alımı, sigara kullanımı veya hormonal bozukluklar nedeniyle gevşeyebilmekte ve şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu durum ayrıca idrar kaçırmaya da sebebiyet verebilir. Kadının hem sosyal hayatını hem de özgüvenini etkileyen bu durum 15-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanan, hastanın operasyon esnasında ve sonrasında herhangi bir acı hissetmediği Vajina Daraltma Operasyonu ile ortadan kaldırılabilmektedir. Operasyonun ardından hasta hemen sosyal hayatına dönebilmektedir.

  vajinoplasti
  genital estetik ameliyatı

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı onarımı ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi uzun süreli onarımlar, diğeri kısa süreli onarımlardır. Uzun süreli onarımlar yakın zamanda cinsel birliktelik ihtimali olmayan hastalarda, kısa süreli onarımlar ise bir hafta içinde cinsel ilişkiye girecek olan hastalarda uygulanmaktadır.

  Uzun süreli onarımlar Flep Yöntemi olarak da bilinen yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemde vajina alt duvarından çıkarılan doku parçasının vajina yan duvarına dikilir. Böylece cinsel birliktelik esnasında bu doku yırtılarak kızlık zarı yırtılmasına benzer bir durum ve kanama oluşturmaktadır. Kısa süreli onarımda ise vajina içine atılan dikişler ile vajina ağzı daraltılmakta ve böylece cinsel birliktelik esnasında kanama ortaya çıkması sağlanmaktadır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Hasta aynı gün hastaneden çıkar. Dikişler kendiliğinden erir. Operasyonun ardından 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

  Hastalar bu operasyonun ardından bir iki saat sonra hastaneden ayrılabilir.  Ertesi gün sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Dikişler kendiliğinden 2-3 haftada düşer.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmem mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Bu işlem hastanın arzusuna göre lokal anestezi veya genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

  • Genetik
  • Çok sayıda normal doğum
  • Zor doğumlar
  • Doğum dikişlerinin enfeksiyon kapması veya açılması
  • İri bebek doğurma
  • İlerleyen yaş

  İşlem 30-45 dakika arasında sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar