Vajina dudak estetiği nedir? Nasıl yapılır?

Vajinal bölge, kadınların hem özgüvenini hem de cinsel yaşamını oldukça etkileyen bir bölgedir. Vajinal bölge çeşitli sebeplerden dolayı eski görünümünü kaybedebilir ve bu durum kişilerin yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Vajinal bölge görünümünden memnun olmayan kişiler estetik bir vajina bölgesine sahip olmak ve cinsel yaşamlarını aktif hale getirmek için vajinal estetik operasyonlara başvurmaktadır. Kadın cinsel organı; dış dudak, iç dudak, klitoris, vajina deliği ve idrar deliğinden oluşmaktadır, bütün bu yapıların geneline vulva denilmektedir. Vajina dudak estetiği iç dudak estetiği ve dış dudak estetiği olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır. Vajinal dudaklar her kişide aynı olmamakla beraber kimi insanda daha dolgun olurken kimi insan da ise daha zayıf olabilmektedir ve tamamen doğuştan kaynaklı bir durumdur. Dış dudakların dolgun olması estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturmakta beraber aynı zamanda sağlık açısından da olumsuz durumları beraberinde getirebilmektedir. Vajina dudak estetiği operasyonları arasında iç dudak küçültme, iç dudak kenar düzeltme, dış dudak küçültme ve dış dudak büyütme yer almaktadır. İç dudak estetiği; iç dudakların normal boyutunda ve normal görünümünde olmadığı durumlarda uygulanmaktadır. İç dudak estetiği ameliyatı, iç dudak küçültme adına yapılıyorsa kama çıkarma yöntemi kullanılmaktadır. Uygulanan kama yönteminde iç dudağın orta düzeyinden üçgen bir parça çıkarılır ve parça çıkarılınca geride kalan açık kısımlar dikilmektedir ve iç dudak yapısı küçülmektedir. İç dudak kenar düzeltme ameliyatı ise iç dudak kenarlarında bulunan fazla kısımların kesilerek alınması ile yapılmaktadır. Bu iki operasyon sonrası vajinal dudaklar hem estetik bir hal almakta hem de kişinin sosyal yaşamı normale dönmektedir. Vajinal dudak operasyonları arasında yer alan dış dudak büyütme operasyonu dış dudakların zayıf ve ince olması durumunda uygulanmaktadır. Dış dudak küçültme operasyonu ise tam tersi bir durum olarak dış dudakların normalden daha dolgun ve büyük olması durumunda uygulanmaktadır, dış dudak estetiği operasyonları vulvoplasti olarak adlandırılmaktadır.

Bu yazımızda vajina dudak estetiği nedir? Nasıl yapılır, vulva çeşitleri nelerdir sorularına cevaplar vereceğiz.

Vulva çeşitleri nelerdir?

Vajinal dudak estetikleri dudak yapısına göre belirlenmekte ve kişiler operasyon sonrası şikayet ettikleri görünümden kurtulmuş olacaktır. Asimetrik iç dudak, kıvrımlı dış dudak, baskın dış dudak, baskın iç dudak, küçük veya kapalı dudak ve görünür iç dudak vulva çeşitlerindendir. Aşağıda yer alan vulva çeşitleri hakkında kısa kısa bilgiler vereceğiz.

Asimetrik İç Dudak

Asimetrik iç dudak; sağ ve sol kısımda yer alan iç dudaklar biri diğerine göre daha aşağıda ve sarkık durumdadır.

Kıvrımlı Dış Dudak

Kıvrımlı dış dudak; dış dudaklar geriye doğru daire şeklindedir ve kıvrımlı bir haldedir.

Baskın İç Dudak

Kadınlar tarafından en çok şikayet edilen vulva türüdür ve iç dudaklar dış dudaklardan büyük olması nedeniyle estetik bir görünüm yoktur. Bu vulva türünde iç dudaklar dış dudaklardan dışarıdadır.

Baskın Dış Dudak

Baskın dış dudak görünümünde dış dudaklar iç dudaklardan daha baskındır ve aşağıya doğru sarkık şekildedir.

Küçük veya Kapalı Dudak

Bu vulva çeşidinde iç dudaklar tamamı ile dış dudakların içine gömük haldedir ve dış dudaklar düz bir görünümündedir.

Görünür İç Dudak

Görünür iç dudak çeşidinde iç dudaklar dış dudaklardan görünür şekildedir ve yanlara doğru yaslıdır.

Vajinal bölgenin görüntüsünden memnun olmayan ve bazı durumlardan şikayetçi olan kişiler vajina estetiği ile istedikleri ve arzu ettikleri vajina özelliklerine kavuşmaktadır. Vajina estetiği sonrası kişiler sonuçlardan son derece memnun kalmaktadır, hem sosyal yaşamları hem cinsel yaşamları aktif olarak devam etmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Vajinal Estetik Ameliyatlar

  Vajinal estetik ameliyatlar, kadınlarda cinsel bölgede bulunan, doğuştan var olan, normal doğum nedeniyle oluşan yada yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan dış görünüş sorunlarının giderilmesine, vajen kanalında oluşan genişlemelerin tedavi edilmesine yönelik ameliyatlardır. Genital bölgede ortaya çıkan bu gibi sorunlar kadınlarda idrar kaçırma gibi sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Vajinal estetik operasyonları genital bölgede ortaya çıkan yapısal bozuklukların düzeltilmesinin yanında, bu bölgede oluşan idrar kaçırma gibi problemlerin de tedavilerini içermektedir.  Bu operasyonlar sonrasında özgüven geri kazanılır, cinsel ilişki sırasında alınan haz artar. Başarılı bir vajinal estetik operasyonu sonucu problemler ortadan kaldırılarak, hastanın dar pantolon veya bikini gibi kıyafetleri rahatça giyebilmesi sağlanır.

  Tüm vajinal estetik operasyonları ameliyat riskleri açısından oldukça güvenlidir. Verdiği sonuçlar açısından ise hem hastalar hem de hekimler için oldukça yüz güldürücüdür. Başarı oranı en yüksek operasyonlardan olan Vajinal Estetik Operasyonları sonrasında, sonuçtan memnun kalmayan hasta sayısı yok denecek kadar azdır. En sık gerçekleştirdiğimiz genital estetik operasyonlar ise şunlardır ;

  • Labioplasti (Küçük dudakların şekil bozuklarının giderilmesi)
  • Klitoropeksi (klitorisin küçültülmesi)
  • Vajina daraltma
  • Kızlık zarı dikimi

  Labioplasti

  Dışarıdan görülen ve iç dudaklar olarak adlandırılan küçük dudaklar bazen doğuştan, bazen doğum sonrasında, bazen ise yaş ilerlemesine bağlı olarak şeklini kaybedebilmekte, büyüyerek sarkabilmektedir. Bu durum hastayı hem görüntü hem de his olarak rahatsız edebilir. Ayrıca dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetleri giyerken bu dudaklar dışarıdan belli olabilmekte, bu da hastayı rahatsız edebilmektedir. Labioplasti ile büyüyen ve şekli bozulan bu dudaklara doğal şekli verilmekte, hastada şikayete yol açan etkenler ortadan kaldırılmaktadır.

  genital estetik
  vajinal estetik

  Klitoropeksi

  Bazı kadınlarda klitoris üzerinde bulunan deri gereğinden daha kalın olabilmektedir. Bu derinin kalın olması klitorisin büyük görünmesine ve şekil bozukluğu oluşmasına neden olabilmektedir. Klitoropeksi bu kalın derinin alınarak klitorisin doğal formuna getirilmesini sağlayan operasyondur. Bu operasyon sayesinde cinsel ilişki esnasında alınan haz artar, dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetler giyildiğinde oluşan kötü görüntü ortadan kaldırılır.

  Vajina Daraltma

  Kadın cinsel organında bulunan kaslar hamilelik, normal doğum, ilerleyen yaş, kilo alımı, sigara kullanımı veya hormonal bozukluklar nedeniyle gevşeyebilmekte ve şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu durum ayrıca idrar kaçırmaya da sebebiyet verebilir. Kadının hem sosyal hayatını hem de özgüvenini etkileyen bu durum 15-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanan, hastanın operasyon esnasında ve sonrasında herhangi bir acı hissetmediği Vajina Daraltma Operasyonu ile ortadan kaldırılabilmektedir. Operasyonun ardından hasta hemen sosyal hayatına dönebilmektedir.

  vajinoplasti
  genital estetik ameliyatı

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı onarımı ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi uzun süreli onarımlar, diğeri kısa süreli onarımlardır. Uzun süreli onarımlar yakın zamanda cinsel birliktelik ihtimali olmayan hastalarda, kısa süreli onarımlar ise bir hafta içinde cinsel ilişkiye girecek olan hastalarda uygulanmaktadır.

  Uzun süreli onarımlar Flep Yöntemi olarak da bilinen yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemde vajina alt duvarından çıkarılan doku parçasının vajina yan duvarına dikilir. Böylece cinsel birliktelik esnasında bu doku yırtılarak kızlık zarı yırtılmasına benzer bir durum ve kanama oluşturmaktadır. Kısa süreli onarımda ise vajina içine atılan dikişler ile vajina ağzı daraltılmakta ve böylece cinsel birliktelik esnasında kanama ortaya çıkması sağlanmaktadır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Hasta aynı gün hastaneden çıkar. Dikişler kendiliğinden erir. Operasyonun ardından 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

  Hastalar bu operasyonun ardından bir iki saat sonra hastaneden ayrılabilir.  Ertesi gün sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Dikişler kendiliğinden 2-3 haftada düşer.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmem mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Bu işlem hastanın arzusuna göre lokal anestezi veya genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

  • Genetik
  • Çok sayıda normal doğum
  • Zor doğumlar
  • Doğum dikişlerinin enfeksiyon kapması veya açılması
  • İri bebek doğurma
  • İlerleyen yaş

  İşlem 30-45 dakika arasında sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar