Bademcik ameliyatı hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Bademcik ameliyatı kronik bademcik iltihaplarında bademciklerin cerrahi yolla alınmasına verilen addır. Bademcik iltihapları genellikle çocukluk çağlarında ortaya çıktığından dolayı anne babalar tarafından bademcik ameliyatı konusunda bazı çekinceler olabilmektedir. Bu yazımızda bademcik ameliyatı hakkında merak edilenler hakkında bilgiler vereceğiz. Bademciğin ne olduğu hakkında bilgi almak için bademcik nedir, bademcik ameliyatının nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak için bademcik tedavisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bademcik ameliyatı ne zaman yapılabilir?

Bademcik enfeksiyonları çok küçük yaşlardan itibaren yaşanabilmekte, ebeveynler tarafından bademcik ameliyatının en erken kaç yaşında yapılabileceği tarafımıza sorulmaktadır. Bademcik ameliyatlarının yapılabileceği en erken ideal yaş dört olarak önerilmektedir. Bu yaştan önce bademcikler ciddi solunum sorunlarına neden oluyorsa veya boğazı tıkayıcı boyutta ise bademcik ameliyatı yapılabilmektedir.

Bademcik ameliyatı sonrası hastanede kalınır mı?

Bademcik ameliyatı ameliyatından sonra komplikasyon gelişip gelişmediğini gözlemek için hastanın bir gece hastanede müşahede altında kalması önerilmektedir.

Bademcik ameliyatı gerekli mi?

Bademcik ameliyatı konusunda endişe duyan ebeveynler tarafından bademcik ameliyatına gerek olup olmadığı veya bademciklerin kendi kendine iyileşip iyileşmediği soruları sıklıkla sorulmaktadır. Bademcik enfeksiyonu ilk gerçekleştiklerinde medikal tedavi ile iyileşebilmekte, sık tekrarlaması durumunda kronikleşebilmektedir. Kronik hale gelen bademcik iltihapları hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürmekte, ciddi solunum ve yutma güçlükleri yaratabilmektedir. Bademcikler vücudumuza giren mikroplara karşı savunma mekanizmalarımızdan biri olduğu için yararlı olsalar da sık enfeksiyondan dolayı yarardan çok zarar verebilmektedir. Her bademcik enfeksiyonunda antibiyotiğe başvurmak yerine bademcik ameliyatı ile sorun çözülebilmektedir.

Bademcik ameliyatı sonrası tekrar bademcik şişer mi?

Bademcik ameliyatı sonrasında bademciklerin tekrar şişmesi durumu tonsillektomi haricinde bademcik dokusunun küçültülmesi durumlarında görülebilmektedir. Tonsillektomi adı verilen bademcik ameliyatı sonrasında bademciğin tekrar oluşması ve şişmesi olmamaktadır.

Bademcik ameliyatı kilo almaya sebep olur mu?

Bademcik ameliyatının kilo artışına neden olduğuna dair yanlış bir inanış mevcuttur. Bademcik ameliyatının kilo almayı kolaylaştırdığına yönelik bir çalışma bulunmamaktadır. Bademciklerin sık şişmesi yutma güçlüğünden dolayı çocuğun iştahının kesilmesine ve kilo kaybına neden olmaktadır. Bademciklerin alınması ile iştah normal seviyesine gelmekte, bir miktar kilo artışı iştah artmasına bağlı olarak olabilmektedir.

Bademcik ameliyatı riskli mi?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bademcik ameliyatının da bazı riskleri mevcuttur. Bademcik ameliyatı genelde çocukluk çağlarında yapıldığından dolayı anne babalar tarafından bademcik ameliyatı riskleri hakkında bazı çekinceler bulunmaktadır. Bademcik ameliyatının riskleri nispeten diğer operasyonlara göre daha azdır. Anesteziden kaynaklı genel riskler bu operasyonlar için de geçerlidir. Alanında uzman doktor kadrosuna sahip bademcik ameliyatı yapan hastaneler tarafından yapılacak bademcik ameliyatlarında başarı şansı çok yüksek olup, minimum risk ile yapılan operasyonlar sonrası hastalar kısa sürede normal yaşamlarına dönebilmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında bademcik ameliyatı imkanı sunmaktayız. Bademcik, bademcik ameliyatı ve bademcik ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz. Bademcik ve bademcik tedavisi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar