Bademcik ameliyatı hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Bademcik ameliyatı kronik bademcik iltihaplarında bademciklerin cerrahi yolla alınmasına verilen addır. Bademcik iltihapları genellikle çocukluk çağlarında ortaya çıktığından dolayı anne babalar tarafından bademcik ameliyatı konusunda bazı çekinceler olabilmektedir. Bu yazımızda bademcik ameliyatı hakkında merak edilenler hakkında bilgiler vereceğiz. Bademciğin ne olduğu hakkında bilgi almak için bademcik nedir, bademcik ameliyatının nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak için bademcik tedavisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bademcik ameliyatı ne zaman yapılabilir?

Bademcik enfeksiyonları çok küçük yaşlardan itibaren yaşanabilmekte, ebeveynler tarafından bademcik ameliyatının en erken kaç yaşında yapılabileceği tarafımıza sorulmaktadır. Bademcik ameliyatlarının yapılabileceği en erken ideal yaş dört olarak önerilmektedir. Bu yaştan önce bademcikler ciddi solunum sorunlarına neden oluyorsa veya boğazı tıkayıcı boyutta ise bademcik ameliyatı yapılabilmektedir.

Bademcik ameliyatı sonrası hastanede kalınır mı?

Bademcik ameliyatı ameliyatından sonra komplikasyon gelişip gelişmediğini gözlemek için hastanın bir gece hastanede müşahede altında kalması önerilmektedir.

Bademcik ameliyatı gerekli mi?

Bademcik ameliyatı konusunda endişe duyan ebeveynler tarafından bademcik ameliyatına gerek olup olmadığı veya bademciklerin kendi kendine iyileşip iyileşmediği soruları sıklıkla sorulmaktadır. Bademcik enfeksiyonu ilk gerçekleştiklerinde medikal tedavi ile iyileşebilmekte, sık tekrarlaması durumunda kronikleşebilmektedir. Kronik hale gelen bademcik iltihapları hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürmekte, ciddi solunum ve yutma güçlükleri yaratabilmektedir. Bademcikler vücudumuza giren mikroplara karşı savunma mekanizmalarımızdan biri olduğu için yararlı olsalar da sık enfeksiyondan dolayı yarardan çok zarar verebilmektedir. Her bademcik enfeksiyonunda antibiyotiğe başvurmak yerine bademcik ameliyatı ile sorun çözülebilmektedir.

Bademcik ameliyatı sonrası tekrar bademcik şişer mi?

Bademcik ameliyatı sonrasında bademciklerin tekrar şişmesi durumu tonsillektomi haricinde bademcik dokusunun küçültülmesi durumlarında görülebilmektedir. Tonsillektomi adı verilen bademcik ameliyatı sonrasında bademciğin tekrar oluşması ve şişmesi olmamaktadır.

Bademcik ameliyatı kilo almaya sebep olur mu?

Bademcik ameliyatının kilo artışına neden olduğuna dair yanlış bir inanış mevcuttur. Bademcik ameliyatının kilo almayı kolaylaştırdığına yönelik bir çalışma bulunmamaktadır. Bademciklerin sık şişmesi yutma güçlüğünden dolayı çocuğun iştahının kesilmesine ve kilo kaybına neden olmaktadır. Bademciklerin alınması ile iştah normal seviyesine gelmekte, bir miktar kilo artışı iştah artmasına bağlı olarak olabilmektedir.

Bademcik ameliyatı riskli mi?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bademcik ameliyatının da bazı riskleri mevcuttur. Bademcik ameliyatı genelde çocukluk çağlarında yapıldığından dolayı anne babalar tarafından bademcik ameliyatı riskleri hakkında bazı çekinceler bulunmaktadır. Bademcik ameliyatının riskleri nispeten diğer operasyonlara göre daha azdır. Anesteziden kaynaklı genel riskler bu operasyonlar için de geçerlidir. Alanında uzman doktor kadrosuna sahip bademcik ameliyatı yapan hastaneler tarafından yapılacak bademcik ameliyatlarında başarı şansı çok yüksek olup, minimum risk ile yapılan operasyonlar sonrası hastalar kısa sürede normal yaşamlarına dönebilmektedir.

Bademcik ameliyatı, genellikle bademciklerin iltihaplanması veya büyümesi nedeniyle yapılan cerrahi bir müdahaledir.

Bu prosedür, solunum yollarının ve yutma işlevinin iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilir. Bademcikler, vücudu enfeksiyonlara karşı korumakla görevlidir, ancak bazen kendileri enfekte olabilir. Ameliyat, tekrarlayan bademcik iltihapları veya solunum güçlüğü yaşayan hastalar için önerilebilir.

Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Gerekli Olur?

Bademcik ameliyatı, sık tekrarlayan bademcik iltihapları, büyük bademcikler nedeniyle solunum güçlüğü, uyku apnesi veya bademciklerin kanser şüphesi gibi durumlarda gerekebilir. Doktorlar, bireyin özgün sağlık durumuna bağlı olarak ameliyatın gerekliliğini belirler.

Bademcik Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

İlaç kullanımı, ameliyat öncesi açlık süresi, sigara ve alkol alımı gibi faktörlere dikkat etmelisiniz. Ayrıca ameliyat sonrası destek düzenlemelerini yapmalı ve iş veya okul düzeninizi planlamalısınız.

Bademcik Ameliyatında Hangi Anestezi Yöntemleri Kullanılır?

Bademcik ameliyatında farklı ameliyatlarda olduğu gibi iki tür anestezi kullanılır. Bunlardan ilki lokal anestezidir. Bu genel olarak yetişkinlere tavsiye edilir. Sadece ameliyat yapılacak bölge uyuşturulur ve hastanın tedavisi yapılır.

İkincisi ise genel anestezidir. Bu da çoğunlukla çocuklar için tasarlanır. Hasta tamamen uyutulur ve operasyon bu şekilde yapılır.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme Önerileri Nelerdir?

Bademcik ameliyatı sonrasında yeme içme düzenine bir süre dikkat etmek gerekiyor. Özellikle sıcak içecekler ve yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Ağır yağlı yemeklerden de iyileşme süreci boyunca uzak durmak oldukça önemlidir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Spor ve Fiziksel Aktivite

Bademcik ameliyatı sonrasında ilk günlerde spor ve aktivite yapmaktan kaçınmamız gerekiyor. Öncelikle istirahat edilmesi gerekiyor. Ancak bu süre zarfında dilerseniz hafif tempo ve kendinizi yormayacak düzeyde bir yürüyüş yapabilirsiniz.

İyileşme süreci ilerledikçe, hafif yürüyüşler gibi düşük yoğunluklu aktiviteleri yavaşça başlayabilirsiniz. Ancak yine de kendinizi sürekli olarak dinlemelisiniz ve zorlandığınız an bırakmalısınız. Bu dönemde sıvı tüketiminizi biraz artırmanız gerekiyor.

Bademcik Ameliyatının Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Bademcik ameliyatı çocuklar üzerinde ağrı ve rahatsızlık oluşturabilir. Ancak bu noktada doktorun önerdiği ağrı kesiciler bu durumu hafifletebilir. Ameliyat sonrası dönemde bademciklerin çıkarılmasından dolayı çocuklar yutma güçlüğü yaşayabilirler. Bademciklerin çıkarılması, tekrarlayan bademcik enfeksiyonlarını önler, bu da çocuğun daha az hastalanmasına yardımcı olabilir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Bademcik ameliyatı sonrasında doktorunuzun talimatlarına mutlaka uymalısınız. Bu dönem içerisinde yediğinize ve içtiğinize dikkat etmelisiniz. Ameliyat sonrasında enfeksiyon riski bulunduğu için mutlaka bu konuda kendinizi izlemelisiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Doktorunuzun önerdiği takip randevularına düzenli olarak katılmayı da kesinlikle aksatmamalısınız.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Ses Kalitesi Değişir mi?

Bademcik ameliyatı sonrasında ses kalitesi değişikliği gözlemlenebilir. Ancak bu durum kişiden kişiye değişebilir. Eğer ses kalitesinde değişiklik yaşanıyorsa bu durum geçicidir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Tekrar İltihaplanma Riski Nedir?

Bademcik dokusu alındıktan sonra iltihaplanma gerçekleşmese bile boğaz enfeksiyonu görülebilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında bademcik ameliyatı imkanı sunmaktayız. Bademcik, bademcik ameliyatı ve bademcik ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz. Bademcik ve bademcik tedavisi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

.

Bademcik ameliyatı ne zaman yapılabilir?

Bademcik ameliyatlarının yapılabileceği en erken ideal yaş dört olarak önerilmektedir. Bu yaştan önce bademcikler ciddi solunum sorunlarına neden oluyorsa veya boğazı tıkayıcı boyutta ise bademcik ameliyatı yapılabilmektedir.

Bademcik ameliyatı gerekli mi?

Bademcikler vücudumuza giren mikroplara karşı savunma mekanizmalarımızdan biri olduğu için yararlı olsalar da sık enfeksiyondan dolayı yarardan çok zarar verebilmektedir. Her bademcik enfeksiyonunda antibiyotiğe başvurmak yerine bademcik ameliyatı ile sorun çözülebilmektedir.

Bademcik ameliyatı riskli mi?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bademcik ameliyatının da bazı riskleri mevcuttur. Bademcik ameliyatı genelde çocukluk çağlarında yapıldığından dolayı anne babalar tarafından bademcik ameliyatı riskleri hakkında bazı çekinceler bulunmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Enver Avseren
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 10.10.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.