Boğazın arka kısmında bulunan ve ağzımızı açtığımızda görünen yapının adına bademcik adı veriliyor. Bademe benzemesi, boyut olarak ona yaklaşması sebebiyle bu ismi almıştır. Bademcikler vücudumuzun mikrop ve virüslere karşı ilk savunma mekanizmasıdır. Zaman zaman kronik olarak iltihaplanan bademcik sorunu yaşandığı bilinmektedir. Bu tip durumlarda ameliyatsız bademcik tedavisi ile sorun çözüme kavuşmaktadır.

Bazı durumlarda bu virüslere herhangi bir şekilde müdahalede bulunamayan ya da yok edemeyen bademcikler hastalık boyunca şişerek rahatsızlık verebilir. Ancak genel olarak hastalık sonunda inerek eski formuna kavuşur.

Bademcikler vücudun koruma mekanizması olsa da zaman zaman kronik bir şekilde şişip, inerek daha fazla rahatsızlık verebilir. Bu duruma kronik bademcik iltihabı adını veren uzman doktorlar bu sorunu çoğunlukla ameliyatla çözer. Operasyon yaptıkları hastaların bademciklerini alarak yeniden şişme ve inme gibi durumların yaşanmasının önüne geçen hekimler, son zamanlarda ameliyatsız bademcik tedavisi uygulamaktadırlar.

Plasma Yöntemiyle Bademcik Tedavisi

Plasma ya da radyofrekans yöntemi ile bademcik tedavisi son zamanların gözde operasyonları arasında yer almaktadır. Bu noktada ameliyatsız bademcik tedavisi olarak bilinen plasma ile 1998 yılında bu yana devam eden bir tedavi yöntemidir. Isı ile yapılan işlemler koter ya da lazer kadar yüksek sıcaklıklarda olmaması birçok hastanın daha rahat bir şekilde bunu tercih etmesine olanak tanıyor. Ameliyatsız bademcik tedavisi ağrı ve sızı yaymaması, çabuk iyileşmesi ile öne çıkıyor.

Plasma Yöntemiyle Bademcik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Plasma yöntemi ile yapılan bademcik tedavisinde hastaya radyofrekans aracılığıyla 40 ila 60 derecede sıcaklık uygulanır. Bölgede bulunan diğer dokuların zarar görmemesi için işlem büyük bir titizlikle yapılır. Bademcik ve çevresine sürekli olarak tuzlu su verilir ve böylece belirli bir alan işaretlenmiş olur. Aynı zamanda tuz iletken görevi de göreceği için bu aşamada kritiktir. Oluşturulan alana plasma bölgesi adı verilir. Bademcik ve çevresinde herhangi bir kanama yaşanmadan buharlaştırılan bademcik özel bir cihaz ile çekilerek bölgeden uzaklaştırılır ve işlem sona erer.

Plasma Yöntemiyle Bademcik Tedavisi Avantajları

Ameliyatsız bademcik tedavisinin en büyük artısı herhangi bir kanama olmaması ve bunun sonucunda ağrının oluşmamasıdır. Plasma yöntemi ile bölgede bulunan büyük damarlardan uzak durulur ve yara oluşturmadan süreç ilerler. Bu da aynı zamanda iyileşme süresini en aza indirir. Bu operasyonun bir diğer avantajı ise çevresindeki dokulara zarar vermemesidir. Ayrıca hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilip, sosyal yaşamlarına dönmeleri de sağlanır.

Plasma Yöntemiyle Bademcik Tedavisi İyileşme Süreci

Plasma yöntemi ile bademcik tedavisinde iyileşme süreci oldukça kısadır. Operasyon sırasında lokal olarak uyuşturulan bölge kısa süre sonra kendisine gelmeye başlar. Bu da iyileşme sürecini aşağıya çeker. Ameliyatlı tedavilerde iyileşme 2 hafta kadarken, ameliyatsız bademcik tedavisinde bu süre birkaç gündür.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır

  Merkezimizden Fotoğraflar