Bademcik iltihabı tedavi yöntemleri nelerdir ?

Bademcik iltihabı halk arasında tonsilit olarak da bilinen oldukça yaygın bir şikayettir. Özellikle çocuk yaşlarda sık sık ortaya çıkar ve çocuğun hayatını olumsuz etkiler. Bademcik iltihabı çocukluk yaşlarında oluşabileceği gibi yetişkinlerde de görülebilir. bademcik iltihabı ilk etapta medikal olarak ilaçlarla tedavi edilir. Ancak bademcik iltihabı sürekli hale geldiyse ve çok kısa zaman aralıklarında tekrar tekrar görülüyorsa buna Kronik bademcik iltihabı denir ve cerrahi olarak tedavi edilir. Bademcik ameliyatında klasik yöntemin yanında son zamanlarda thermal welding adı verilen yöntem de kullanılmaktadır. Tüm cerrahi yöntemlerde bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınarak tedavi gerçekleştirilir.

Hangi durumlarda bademcik ameliyatı yapılır?

Bademcik ameliyatı özellikle sık sık ortaya çıkmaya başlayan ve artık kronikleşen bademcik iltihaplarından sonra düşünülmektedir. İlaçla tedavi edilmesi çok uzun süren ve sık sık ortaya çıkarak kişinin yaşam kalitesini bozan tonsilit, tonsillektomi adı verilen cerrahi operasyonla tamamen sonlandırılır.

Bademcik ameliyatı yöntemleri nelerdir?

Bademcik ameliyatı için 2 farklı yöntem vardır. Bunlardan birincisi klasik cerrahi yöntemdir. Diğer yöntem ise thermal welding olarak bilinen yöntemdir. Bademcik ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Ayrıca bademcik bölgesinde kan dolaşımı yüksek olduğu için operasyon esnasında ve operasyondan sonra kanama ortaya çıkabilmektedir. Thermal welding yönteminin avantajları da bu aşamada ortaya çıkmaktadır.

Thermal welding yöntemiyle bademcik ameliyatı nedir?

Thermal welding yöntemi tonsilit tedavisinde kullanılmaya başlanılan yeni bir yöntemdir. Bu yöntemin klasik cerrahi yönteme göre pek çok avantajı vardır. Thermal welding yönteminde ısı enerjisi ile bölgedeki kanama kontrol altına alınmaktadır. Ayrıca bu ısı enerjisi operasyondan sonraki iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. Klasik yöntemde bademcik ameliyatı sonrasında hastalar 10 gün kadar süren bir ağrı yaşabilmektedir. Thermal welding yöntemiyle yapılan tonsillektomi operasyonunda bu süre çok daha kısa olmaktadır. Bu yöntem ameliyat esnasında kanamayı kontrol almasının yanında, ameliyat sonrasında da kanama yaşanması ihtimalini oldukça azaltmaktadır. Bu yöntem tonsilit tedavisinde kullanılmaya başlanan en yeni, en etkili ve en konforlu tonsillektomi yöntemidir. Bademcik ameliyatı yöntemleri ve  bademcik ameliyatı fiyatları hakkında bilgiyi bizleri arayarak alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır

  Merkezimizden Fotoğraflar