Bademcik tedavisi, iltihaplanmaya bağlı olarak yapılan operasyonun adıdır. Bademcik iltihabı, boğazınızın arkasındaki iki doku kütlesi olan bademciklerinizin bir enfeksiyonu olarak da tanımlanabilir.

Bademcikler, vücudun filtresi gibi çalışmaktadır. Ağız ya da burun yoluyla alınan nefesin içerisinde bulunan ve ciğerlerimizde enfeksiyona neden olabilecek rahatsızlıklara karşı bizi korurlar. Bunun yanı sıra enfeksiyon ile mücadele için antikor üretimine de katkı sağlarlar. Ancak her zaman başarılı olamadıkları için zaman zaman onlar da enfeksiyon kapıp şişer ve yutkunma sırasında kişiyi rahatsız eder. Bu durumun sık tekrar etmesi kronikleşmesine yol açar ve bademciğin alınmasına neden olur. Bu nedenle bademcik tedavisi uygulanır. Yalnızca ameliyat yoluyla sorun çözüme kavuşur ve kişinin boğaz girişi bademcikten arındırılır.

Bademcik ameliyatı nasıl yapılır?

Bademcik ameliyatının farklı yol ve yöntemleri bulunmaktadır. Çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bademcik ameliyatı, 20 il 30 dakika arasında sürmektedir. Bademcik ameliyatı sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Bademcik ameliyatının genelinde tümü çıkarılır. Ancak bazı hastalar kısmi bademcik ameliyatından da fayda görebildiği için bir kısmı bırakılabilir. Bu tamamen doktorun kararıdır. Bademcik ameliyatları ise şu şekildedir:

Elektrokoter: Bu yöntemde bademcikleri almak ve sonrasında herhangi bir kanamayı durdurmak için ısı kullanılır.

Soğuk bıçak (çelik) Yöntemi: Bademcikler neşter ile alınır. Daha sonra dikişlerle veya elektrokoter ile kanamanın durması sağlanır.

Termal Welding: Bu yöntemde herhangi bir kesici alet kullanılmaksızın bademciklerin ısı yardımı ile alınması amaçlanmaktadır. Kanama miktarının çok az olması ile ameliyatı komplikasyonlarını en aza indiren ve iyileşme sürecini hızlandıran bu yöntem bademcik tedavisinde en çok kullanılan yöntemdir.

Bu yöntemlerin haricinde ise radyofrekans ablasyon teknikleri, bir karbon dioksit lazeri ve mikrodebrider kullanımı söz konusu olmaktadır.

Bademcik ameliyatı hangi yaştan itibaren yapılır?

Genel olarak bademcik ameliyatının herhangi bir yaşı bulunmamaktadır. Bademcikleri ile ilgili olarak sorunları olan hemen her çocuğa bu ameliyat yapılabilir. Ancak doktorlar çoğunlukla 3 ve üzeri yaşlarda bu operasyonu yapmak ihtiyacı hissediyorlar.

Bademcik ameliyatları genellikle çocuk denilecek yaşlarda olurken, zaman zaman yetişkinlik döneminde çıkan sorunlar nedeniyle bu zaman dilimi içerisinde de gerçekleşmektedir.

Bademcik tedavi edilmezse ne olur?

Bademciklerde sorun çıkması durumunda tedavi edilmesi gereklidir. Ancak bu durumdan kaçınıyorsanız bazı sorunları da göz önünde bulundurmayı kabul ediyorsunuz demektir. Bademcikler etrafı sürekli olarak bakterilerle çevrilidir ve ameliyat edilmediğinde şu sorunlara yol açar:

 • Şiddetli boğaz ağrısı
 • Boğuk ses
 • Salya akması
 • Ağız açmada zorluk

Dolayısıyla bu problemlerin önüne geçmek ve daha sağlıklı bir yaşam için sorun çıkartan bademciklerden ameliyat yoluyla kurtulabilirsiniz.

Bademcik ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Genellikle, bademcik iltihabı veya boğaz ağrısı ile sık sık hasta olanlar için bademcik ameliyatı bir tedavi seçeneğidir. Geçen yıl en az yedi bademcik iltihabı veya boğaz ağrısı yaşadıysanız (son iki yılda beş veya daha fazla vaka), bademcik ameliyatının sizin için bir seçenek olup olmadığı konusunda doktorunuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bademcik tedavisi, bademcikler ile ilgili sorunları gidermek için kullanılan tıbbi bir işlemdir. Bademcikler, boğazın arka tarafının her iki yanında yer alan iki küçük bezdir. Bu bezler zaman zaman sorun çıkartabilir ve kronik hale gelebilir.

Vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdırlar ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olurlar. Ancak bazen bademcikler enfeksiyon kapabilir veya büyüyebilir, bu da yutma güçlüğü, ağrı ve ağız kokusu gibi sorunlara neden olabilir.

Bademcik tedavisinde birkaç farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu noktada doktor tarafından yapılan tetkik doğrultusunda hangi yöntemin uygulanacağı tespit edilir ve bu konuda hasta net olarak bilgilendirilir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Hasta Bakımı Nasıl Olmalı?

Ameliyattan sonraki ilk haftada, hastalar ağrı ve yutma güçlüğü yaşamayı beklemelidir. Yumuşak bir diyete bağlı kalmalı ve baharatlı veya asitli yiyecekler gibi boğazı tahriş edebilecek yiyeceklerden kaçınmalıdırlar. Ayrıca sigara içmemeli ve alkol tüketimini sınırlamalıdırlar.

Hastalar ayrıca ameliyattan sonra en az iki hafta egzersiz veya ağır kaldırma gibi yorucu aktivitelerden kaçınmalıdır. Kanamaya neden olabileceğinden, burnu sümkürmekten veya öksürmekten kaçınmak da önemlidir.

Ameliyat bölgesinin temiz tutulması da önemlidir. Hastalar günde birkaç kez ağızlarını tuzlu su ile çalkalamalı ve havayı nemli tutmak için nemlendirici kullanmalıdır. Ateş, kızarıklık veya artan ağrı gibi herhangi bir enfeksiyon belirtisine dikkat etmek de önemlidir. Bu semptomlardan herhangi biri mevcutsa, hastalar derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bademcik Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Bademcik ameliyatı ile ilişkili en yaygın risklerden biri kanamadır. Bu, ameliyattan hemen sonra veya birkaç gün sonra ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, kanama ameliyathaneye dönüşü gerektirecek kadar şiddetli olabilir. Diğer bir risk ise, cerrahi bölgede oluşabilen ve antibiyotiklerle tedavi edilebilen enfeksiyondur.

Ağrı oluşumu da ameliyat sonrasında gözlenebilir. Hasta ameliyattan birkaç gün ila birkaç hafta sonra ağrı ve yutma güçlüğü yaşayabilir. Nadir durumlarda, hastalar boğazda kronik ağrı veya yutma güçlüğü yaşayabilir.

Anestezi ile ilgili komplikasyon riski de vardır. Bunlar alerjik reaksiyonları, mide bulantısını ve solunum problemlerini içerebilir. Bazı durumlarda bademcik ameliyatından sonra ortaya çıkan komplikasyonların altta yatan tıbbi durumlarla ilişkili olabileceğini de belirtmekte fayda var.

Bademcik Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Hastaların işlemden önce sorabileceği sorulardan biri de ameliyatın ne kadar süreceğidir. Bademcik ameliyatının prosedürünün uzunluğu, bireysel vakaya ve kullanılan cerrahi yönteme bağlı olarak değişebilir. Bademcikleri çıkarmak için bir neşter kullanımını içeren diseksiyon adı verilen geleneksel cerrahi yöntem tipik olarak yaklaşık 30 dakika ila bir saat sürer. Bazı durumlarda, özellikle bademcikler büyümüşse veya başka komplikasyonlar varsa, prosedür daha uzun sürebilir. Radyofrekans yöntemi kullanılarak uygulanan tedavi yönteminde ise bu durum 20 dakikaya düşebilir.

Bademcik Ameliyatı Olanlar

Bademcik ameliyatı olanlar kronik hale gelmiş ve sürekli olarak şişen bademciklere sahip kişilerdir. Doktorlar kronikleşmiş bademciği olanlara bu operasyonu mutlaka önerirler.

Bademcikler, boğazın arka kısmında yer alan lenf dokusundaki bezlerdir. Enfeksiyonlar, genellikle bakteriler veya virüsler nedeniyle bademcik iltihaplanmasına yol açar.

Bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, yutma zorluğu, ateş, genel halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterir. Tedavi genellikle dinlenme, bol sıvı tüketimi ve semptomları hafifletmeye yönelik ilaçlarla olur. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılır. Tekrarlayan bademcik iltihapları durumunda, cerrahi olarak bademciklerin çıkarılması (tonsillektomi) düşünülebilir.

Yetişkinlerde Bademcik Ameliyatı

Yetişkinlerde bademcik ameliyatı genellikle tekrarlayan enfeksiyonlar, büyük bademciklerin solunum problemlerine neden olması veya bademciklerin iltihaplanması durumunda düşünülebilir. Ameliyat, genellikle genel anestezi altında yapılır ve cerrahi yöntemle bademciklerin çıkarılmasını içerir. Ameliyat sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterir, ancak genellikle birkaç hafta sürer. İyileşme sürecinde, ağrı, yutma zorluğu ve hafif kanama görülebilir.

Çocuklarda Bademcik Ameliyatı

Çocuklarda bademcik ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılan tonsillektomi adı verilen cerrahi bir işlem ile gerçekleşir. Ameliyat, bademciklerin çıkarılmasını sağlayarak çocuğun sağlığını iyileştirmeyi amaçlar. Ameliyat sonrası, çocukta ağrı, hafif kanama ve yutma zorluğu gibi belirtiler görülebilir. İyileşme süreci bireyden bireye değişebilir.

Doktorun önerdiği ağrı kesiciler ve dinlenme, iyileşme sürecini destekleyebilir. Bademcik ameliyatı çocukların yaşam kalitesini artırabilir ve tekrarlayan enfeksiyonların sıklığını azaltabilir.

Kimler Bademcik Ameliyatı Olmalı?

Bademcik ameliyatı, genellikle tekrarlayan bademcik iltihapları, bademciklerin büyümesi nedeniyle solunum problemleri yaşayanlar veya sürekli boğaz ağrısı çekenler için düşünülebilir. Sık sık (örneğin yılda 7 kezden fazla) bademcik iltihabı geçirenler, antibiyotiklere dirençli bademcik iltihabı yaşayanlar veya bademciklerin solunumu engelleyecek kadar büyümesi durumunda ameliyat önerilebilir.

Bununla birlikte, herkes bademcik ameliyatı olmalı diye bir kural yoktur. Ameliyat kararı, bir KBB uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve teşhis konulmalıdır.

Bademcik Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler

Bademcik ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler, ameliyat öncesinde hastanın ve cerrahın hazırlıklarını içerir. Öncelikle, cerrahın önerdiği testleri yaptırmak önemlidir. Bu testler genellikle kan tahlilleri, EKG ve bazen röntgen gibi tetkikleri içerebilir. Ameliyat öncesinde belirli bir süre (genellikle birkaç saat) yemek yememe kuralına uymak gerekir. Sigara içiliyorsa, doktorun önerdiği süre boyunca sigara içilmemelidir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecini kolaylaştırmak için evde gerekli hazırlıklar yapılmalıdır.

Bademcik Ameliyatı Süreci ve Teknikleri Nelerdir?

Bademcik ameliyatı (tonsillektomi), genellikle genel anestezi altında gerçekleşen cerrahi bir prosedürdür. Ameliyat sırasında farklı teknikler kullanılabilir. Geleneksel olarak, cerrahlar genellikle bistüri (cerrahi bıçak) ve dikişlerle bademcikleri çıkarmışlardır. Ancak günümüzde, elektrokoter veya lazer gibi daha modern teknikler sıkça tercih edilmektedir. Elektrokoter, yüksek frekanslı elektrik akımını kullanarak bademcik dokusunu keser ve aynı zamanda kanamayı azaltır. Lazer teknolojisi ise bademcik dokusunu buharlaştırarak çıkarmak için kullanılabilir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme Önerileri

Bademcik ameliyatı sonrasında beslenme düzeni oldukça önemlidir. Bu noktada

 • Sıvı tüketimi
 • Yumuşak ve ince besinlerin tüketimi
 • Sıcak ve Baharatlı Yiyeceklerden Kaçınma

gibi konulara dikkat edebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Enver Avseren
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 14.11.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.