Bademcik tedavisi, iltihaplanmaya bağlı olarak yapılan operasyonun adıdır. Bademcik iltihabı, boğazınızın arkasındaki iki doku kütlesi olan bademciklerinizin bir enfeksiyonu olarak da tanımlanabilir.

Bademcikler, vücudun filtresi gibi çalışmaktadır. Ağız ya da burun yoluyla alınan nefesin içerisinde bulunan ve ciğerlerimizde enfeksiyona neden olabilecek rahatsızlıklara karşı bizi korurlar. Bunun yanı sıra enfeksiyon ile mücadele için antikor üretimine de katkı sağlarlar. Ancak her zaman başarılı olamadıkları için zaman zaman onlar da enfeksiyon kapıp şişer ve yutkunma sırasında kişiyi rahatsız eder. Bu durumun sık tekrar etmesi kronikleşmesine yol açar ve bademciğin alınmasına neden olur. Bu nedenle bademcik tedavisi uygulanır. Yalnızca ameliyat yoluyla sorun çözüme kavuşur ve kişinin boğaz girişi bademcikten arındırılır.

Bademcik ameliyatı nasıl yapılır?

Bademcik ameliyatının farklı yol ve yöntemleri bulunmaktadır. Çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bademcik ameliyatı, 20 il 30 dakika arasında sürmektedir. Bademcik ameliyatı sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Bademcik ameliyatının genelinde tümü çıkarılır. Ancak bazı hastalar kısmi bademcik ameliyatından da fayda görebildiği için bir kısmı bırakılabilir. Bu tamamen doktorun kararıdır. Bademcik ameliyatları ise şu şekildedir:

Elektrokoter: Bu yöntemde bademcikleri almak ve sonrasında herhangi bir kanamayı durdurmak için ısı kullanılır.

Soğuk bıçak (çelik) Yöntemi: Bademcikler neşter ile alınır. Daha sonra dikişlerle veya elektrokoter ile kanamanın durması sağlanır.

Termal Welding: Bu yöntemde herhangi bir kesici alet kullanılmaksızın bademciklerin ısı yardımı ile alınması amaçlanmaktadır. Kanama miktarının çok az olması ile ameliyatı komplikasyonlarını en aza indiren ve iyileşme sürecini hızlandıran bu yöntem bademcik tedavisinde en çok kullanılan yöntemdir.

Bu yöntemlerin haricinde ise radyofrekans ablasyon teknikleri, bir karbon dioksit lazeri ve mikrodebrider kullanımı söz konusu olmaktadır.

Bademcik ameliyatı hangi yaştan itibaren yapılır?

Genel olarak bademcik ameliyatının herhangi bir yaşı bulunmamaktadır. Bademcikleri ile ilgili olarak sorunları olan hemen her çocuğa bu ameliyat yapılabilir. Ancak doktorlar çoğunlukla 3 ve üzeri yaşlarda bu operasyonu yapmak ihtiyacı hissediyorlar.

Bademcik ameliyatları genellikle çocuk denilecek yaşlarda olurken, zaman zaman yetişkinlik döneminde çıkan sorunlar nedeniyle bu zaman dilimi içerisinde de gerçekleşmektedir.

Bademcik tedavi edilmezse ne olur?

Bademciklerde sorun çıkması durumunda tedavi edilmesi gereklidir. Ancak bu durumdan kaçınıyorsanız bazı sorunları da göz önünde bulundurmayı kabul ediyorsunuz demektir. Bademcikler etrafı sürekli olarak bakterilerle çevrilidir ve ameliyat edilmediğinde şu sorunlara yol açar:

 • Şiddetli boğaz ağrısı
 • Boğuk ses
 • Salya akması
 • Ağız açmada zorluk

Dolayısıyla bu problemlerin önüne geçmek ve daha sağlıklı bir yaşam için sorun çıkartan bademciklerden ameliyat yoluyla kurtulabilirsiniz.

Bademcik ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Genellikle, bademcik iltihabı veya boğaz ağrısı ile sık sık hasta olanlar için bademcik ameliyatı bir tedavi seçeneğidir. Geçen yıl en az yedi bademcik iltihabı veya boğaz ağrısı yaşadıysanız (son iki yılda beş veya daha fazla vaka), bademcik ameliyatının sizin için bir seçenek olup olmadığı konusunda doktorunuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar