Bademcik iltihabı nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Boğaz bölgesinde bulunan bademciklerin viral veya bakteriyel sebeplerden dolayı iltihaplanması özellikle çocukluk çağlarında çoğu insanın başına gelebilen bir durumdur. Bademcik iltihabı tonsilit olarak da bilinmektedir. Bademcik insan vücuduna ağız yoluyla giren mikroplara karşı ilk savunma mekanizmasıdır. Sık enfeksiyona maruz kalan bademciklerde sürekli şişme meydana gelebilmekte, bu durum bademcik iltihabı veya bademcik enfeksiyonu olarak değerlendirilmektedir. Bu yazımızda bademcik iltihabı, bademcik iltihabı belirtileri, bademcik iltihabı çeşitleri ve bademcik iltihabı tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. Bademciğin ne olduğu hakkında bilgi almak için bademcik nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Bademcik iltihabı neden olur?

Bademcikler mikroplara karşı vücudun ilk savunma mekanizmalarından biri olarak mikropla karşılaştığı durumlarda beyaz kan hücreleri oluşturmakla görevlidir. Kişiden kişiye hapşırma, öksürme gibi solunun sıvılarının aktarılması yoluyla bulaşan mikroplarla özellikle çocukluk çağında sıklıkla mikroplarla karşılaşan kişilerde bademcikler yüksek enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Bademcik enfeksiyonlarının sebepleri yüzde otuza yakın bakteri kaynaklı olmaktadır.

Bademcik iltihabı belirtileri nelerdir?

Bademcik iltihabının en önemli belirtileri boğaz ayrısı ve yutma güçlüğüdür. Bu belirtilerin yanında yüksek ateş, boyun veya çene altında ağrı, ağız kokusu, geniz akıntısı, baş ağrısı gibi belirtiler de bademcik iltihabı varlığını işaret edebilir. Özellikle küçük çocuklarda halsizlik, geçmeyen yüksek ateş, yutma güçlüğünden dolayı iştahsızlık belirtileri görülmesi halinde ihmal etmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

Bademcik iltihabı çeşitleri nelerdir?

Bademcik iltihapları akut bademcik iltihabı, kronik bademcik iltihabı ve rekürren bademcik iltihabı olmak üzere üç şekilde isimlendirilmektedir. Akut bademcik iltihabı; bademcik iltihabının iki günden iki haftaya kadar sürmesidir. Rekürren bademcik iltihabı; kişide yılda birkaç kez bademcik iltihabının gerçekleştiği durumları ifade eder. Kronik bademcik iltihabı; akut bademcik iltihabından daha uzun süren, ağız kokusu ve boğaz ağrısının geçmeyen bir hal alması ve boyunda lenf düğümlerinin oluşması durumu için kullanılan tabirdir. İlerlemiş bademcik iltihabı, kronik bademcik iltihabı olarak değerlendirilmektedir. Bu tarz ileri vakalarda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurarak bademcik enfeksiyonu tedavisine başlanmalıdır.

Bademcik iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Bademcik iltihabı tedavisi ilk ortaya çıktığı durumlarda medikal tedavi ile iyileştirilebilen bir rahatsızlıktır. Bademciklerin sık enfeksiyona maruz kalması ile kronik hale gelen bademcik enfeksiyonları hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürmekte ve medikal tedavi ile çözüm yolları yerine cerrahi tedavi gerekmektedir. Bademcik iltihabının medikal tedavisinde genellikle istirahat, sıvı alımı, gargara ve ilaç tedavisi önerilmektedir. Bademcik iltihapları kronik hale geldikten sonra ise sürekli antibiyotik kullanımından kaçınmak için bademcik ameliyatı ile hastalığın kalıcı çözümü amaçlanmaktadır.

Bademcikler, boğazın arkasında, küçük dilin her iki yanında yer alan bir çift yumuşak doku kütlesidir. Özellikle kişinin sağlığını etkileyecek zararlı organizmaları vücuttan uzaklaştırmak amacıyla çalışan bademcikler zaman zaman kronikleşmiş bir şekilde sürekli olarak rahatsızlık oluşturabilir. Bu durumda kişiler bademcik tedavisi almalı ve sorunu ortadan kaldırmaya çalışmalıdır.

Bademcik iltihabı şeklinde görülen kronik rahatsızlık; boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ateş ve boyunda şişmiş lenf düğümleri gibi semptomlara neden olabilir. Hafif bademcik tedavisinde öncelikli olarak antibiyotik kullanımı ve sıvı tüketilmesi gibi araçlar kullanılır. Ancak sık tekrarlayan veya diğer adı ile kronikleşen bademcik iltihabı için ameliyat önerilir ve oluşan kronik durum kişinin hayatına bir daha etki etmeyecek şekilde ortadan kaldırılır.

Bademcik İltihabını İhmal Etmeyin

Bademcik iltihabı ihmal edilmemesi gereken bir sorundur. Sürekli olarak tekrarlama olasılığı yüksek bir rahatsızlık olan bu hastalık kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler ve yemek yerken, içecek tüketirken veya farklı bir durumda ciddi anlamda acı çekmenize yol açar. Dolaysıyla bademcik iltihabını ihmal etmeyin.

Bademcik iltihabının yaygın semptomları arasında boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ateş ve boyundaki şişmiş lenf düğümleri bulunur. Bu belirtileri görüyorsanız mutlaka uzman hekime başvuru yapmalısınız. Genel olarak, bademcik iltihabı tedavisi, durumun ciddiyetine ve altta yatan nedene bağlıdır.

Bademcik İltihabı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmezse bademcik iltihabı apse, ağrı ve hatta romatizmal ateş gibi komplikasyonlara yol açabilir. Nadir durumlarda, böbrek hasarı veya sepsise de neden olabilir. Bu nedenle bademcik iltihabını ihmal etmemek ve semptomlar devam ederse veya kötüleşirse tıbbi yardım almak önemlidir.

Bademcik iltihabı tedavi edilmezse nefes almakta güçlük sorunu da ortaya çıkabilir. Bademcikler hava yolunu tıkayacak kadar şişerse, uyku sırasında solunumun tekrar tekrar durup tekrar başladığı bir durum olan uyku apnesine yol açabilir. Bu da ilerleyen süreçlerde kalp hastalıklarını tetikleyebilir.

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Bademcik iltihabına iyi gelecek ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç öneri bulunuyor. Doktorlar ilk olarak hastaların çok fazla yorulmasını istemiyor. Dolayısıyla dinlenme süreci tedavinin en önemli aşaması olarak görülebilir. Bunu haricinde bol sıvı tüketilmesi de gerekebilir. Reçeteli ya da reçetesiz olarak satılan ve doktorunuzun önereceği ilaçların kullanımı da bademcik iltihabı tedavisi için oldukça önemlidir. Ayrıca eğer bakteriyel bir durum varsa antibiyotik de önerilebilir.

Bademcik İltihabı Doğal Yollarla Geçer mi?

Bademcik iltihabı için genellikle tıbbi yardım alınır. Muayene yapan doktor genellikle sorunu ilaç ile çözmeye çalışır. Ancak doğal yollar kullanılarak da bademcik iltihabının geçirilebilmesi mümkündür. Bu noktada en doğal yöntem bedenin kendi savaşını vermesidir. Bademcik iltihabı, vücudun bağışıklık sistemi iltihaplanmaya neden olan enfeksiyonla savaşırken doğal olarak düzelebilir. Ancak bu, birkaç günden haftalara kadar sürebilir ve bu süre zarfında rahatsız edici olabilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ve cerrahi ekibimiz ile hijyenik hastane ortamında bademcik enfeksiyonu tedavisi imkanı sunmaktayız. Medikal bademcik enfeksiyonu tedavisi, bademcik ameliyatı ve bademcik ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz. Bademcik enfeksiyonları ve bademcik tedavisi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır

  Merkezimizden Fotoğraflar