Bademcik iltihabı nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Boğaz bölgesinde bulunan bademciklerin viral veya bakteriyel sebeplerden dolayı iltihaplanması özellikle çocukluk çağlarında çoğu insanın başına gelebilen bir durumdur. Bademcik iltihabı tonsilit olarak da bilinmektedir. Bademcik insan vücuduna ağız yoluyla giren mikroplara karşı ilk savunma mekanizmasıdır. Sık enfeksiyona maruz kalan bademciklerde sürekli şişme meydana gelebilmekte, bu durum bademcik iltihabı veya bademcik enfeksiyonu olarak değerlendirilmektedir. Bu yazımızda bademcik iltihabı, bademcik iltihabı belirtileri, bademcik iltihabı çeşitleri ve bademcik iltihabı tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. Bademciğin ne olduğu hakkında bilgi almak için bademcik nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Bademcik iltihabı neden olur?

Bademcikler mikroplara karşı vücudun ilk savunma mekanizmalarından biri olarak mikropla karşılaştığı durumlarda beyaz kan hücreleri oluşturmakla görevlidir. Kişiden kişiye hapşırma, öksürme gibi solunun sıvılarının aktarılması yoluyla bulaşan mikroplarla özellikle çocukluk çağında sıklıkla mikroplarla karşılaşan kişilerde bademcikler yüksek enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Bademcik enfeksiyonlarının sebepleri yüzde otuza yakın bakteri kaynaklı olmaktadır.

Bademcik iltihabı belirtileri nelerdir?

Bademcik iltihabının en önemli belirtileri boğaz ayrısı ve yutma güçlüğüdür. Bu belirtilerin yanında yüksek ateş, boyun veya çene altında ağrı, ağız kokusu, geniz akıntısı, baş ağrısı gibi belirtiler de bademcik iltihabı varlığını işaret edebilir. Özellikle küçük çocuklarda halsizlik, geçmeyen yüksek ateş, yutma güçlüğünden dolayı iştahsızlık belirtileri görülmesi halinde ihmal etmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

Bademcik iltihabı çeşitleri nelerdir?

Bademcik iltihapları akut bademcik iltihabı, kronik bademcik iltihabı ve rekürren bademcik iltihabı olmak üzere üç şekilde isimlendirilmektedir. Akut bademcik iltihabı; bademcik iltihabının iki günden iki haftaya kadar sürmesidir. Rekürren bademcik iltihabı; kişide yılda birkaç kez bademcik iltihabının gerçekleştiği durumları ifade eder. Kronik bademcik iltihabı; akut bademcik iltihabından daha uzun süren, ağız kokusu ve boğaz ağrısının geçmeyen bir hal alması ve boyunda lenf düğümlerinin oluşması durumu için kullanılan tabirdir. İlerlemiş bademcik iltihabı, kronik bademcik iltihabı olarak değerlendirilmektedir. Bu tarz ileri vakalarda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurarak bademcik enfeksiyonu tedavisine başlanmalıdır.

Bademcik iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Bademcik iltihabı tedavisi ilk ortaya çıktığı durumlarda medikal tedavi ile iyileştirilebilen bir rahatsızlıktır. Bademciklerin sık enfeksiyona maruz kalması ile kronik hale gelen bademcik enfeksiyonları hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürmekte ve medikal tedavi ile çözüm yolları yerine cerrahi tedavi gerekmektedir. Bademcik iltihabının medikal tedavisinde genellikle istirahat, sıvı alımı, gargara ve ilaç tedavisi önerilmektedir. Bademcik iltihapları kronik hale geldikten sonra ise sürekli antibiyotik kullanımından kaçınmak için bademcik ameliyatı ile hastalığın kalıcı çözümü amaçlanmaktadır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ve cerrahi ekibimiz ile hijyenik hastane ortamında bademcik enfeksiyonu tedavisi imkanı sunmaktayız. Medikal bademcik enfeksiyonu tedavisi, bademcik ameliyatı ve bademcik ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz. Bademcik enfeksiyonları ve bademcik tedavisi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar