Bademciklerin büyümesi ve sık enfeksiyon geçirme sebebi ile yutma başta olmak üzere ağrı, ateş gibi birçok semptom göstermesi üzerine hastalığın ilerlememesi için cerrahi yolla alınması gerekebilmektedir. Tonsillektomi olarak da bilinen bademcik ameliyatı genellikle çocukluk çağlarında yapıldığından dolayı ebeveynler ameliyat öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında endişe duymaktadırlar.

Bademcik ameliyatları ile ilgili diğer endişe duyulardan biri de ameliyat sonrası bağışıklık sistemi üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmayacağıdır. Bademcik ameliyatının bağışıklık sistemine etkisi yazımızda bu konuya değinmiştik.

Bu yazımızda bademcik ameliyatı sonrasında hekimlerin çoğunlukla tavsiye ettiği dikkat edilmesi gerekenleri derledik.

Bademcik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bademcik ameliyatı kulak burun boğaz bilim dalının en basit uygulamalarından biridir. Aynı zamanda dikkat edilmediği takdirde çocuğa ameliyat sonrası en çok sorun yaratacak operasyonlardan biri de olabilmektedir. Bu alanı kapsayan çok daha büyük ameliyatlar sonrası hasta ağrı hissetmezken bademcik ameliyatı sonrası hasta ağrı hissedebilir. Ağrı şiddeti çocuklarda daha az olurken erişkinlerde bu ağrı artabilir. Ağrı dışında sorun yaratacak bir diğer husus ise çocuğun ağzında oluşacak kokudur. Hasta ameliyat sonrası katı besinler tüketemediği için ağzında beyaz bir tabaka oluşur. Ameliyat sonrası beslenme çok önemlidir. Ameliyat sonrası ilk saatte bir şey yiyip içirilmesi önerilmez. İki saate yaklaşıldığında hastaya sıvı ve soğuk yiyecek takviyesi başlatılır. Eğer hasta yiyip içmekte zorluk çekiyorsa sıvı takviyesi damardan yapılmalıdır. Bu işleme başvurmadan önce hasta 6 saate kadar bekletilebilir. Hastaya beyaz dondurma ve süt tüketilmesi önerilir. Ağrıyı ve kanamayı azalttığı için hastaya soğuk şeyler verilir. Devamında 2.ve 3.günlerde hastaya hala soğuk ve sulu gıdalar verilmeye devam edilir. Artık 3.günden sonra oda sıcaklığında olan, yumuşak makarna, pilav gibi yiyecekler yenilebilir. Fakat hasta yenmemesi gereken yani batma ihtimali olan yiyeceklerden kaçınmalıdır. Ameliyat sonrası iyileşme sürecine gelecek olursak bu süreç ortalama bir hafta diyebiliriz. Hasta bu süreç içerisinde yakından takip edilir. Hasta enfekte kişilerden uzak, enfeksiyon ortamından uzak bir hafta geçirmesi gerekir. Ayrıca hastaya bir hafta seyahat engeli verilebilir. Başka bir yere seyahati önerilmez. Bunun sebebi de hastayla iletişim halinde olunmak istenmesidir.

Bilgi verilen konular genel bilgiler olup, her operasyon kişiye özel olduğundan dolayı doktorunuz operasyon sonrası için size özel uyarılarda bulunabilir.

Kaliteli ve hızlı bir iyileşme süreci içi doktorunuzun önerilerine riayet etmeli, bademcik ameliyatı sonrası dikkat etmeniz gerekenleri yapmalısınız. Bademcik ameliyatı iyileşme süreci hakkında bilgi almak için bademcik ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman kulak burun boğaz doktorları ve cerrahi ekibimiz ile hijyenik hastane ortamında bademcik ameliyatı imkanı sunmaktayız. Bademcik ameliyatı, bademcik tedavisi ve bademcik ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır

  Merkezimizden Fotoğraflar