Kronikleşebilen ve akut ataklara sebep olabilen bademcik enfeksiyonları hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürmekte ve tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Bu yazımızda bademcik ameliyatı, bademcik ameliyatı iyileşme süresi ve bademcik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz. Bademciğin ne olduğu hakkında bilgi almak için bademcik nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Bademcik ameliyatı nasıl yapılır?

Kronikleşen bademcik enfeksiyonundan mustarip hastalar bademcik ameliyatının nasıl yapıldığı ve iyileşme süresi hakkında bilgi almak istiyorlar. Bademcik ameliyatları vücudumuza ağız yoluyla giren mikropların durdurulmasını sağlayan ilk savunma mekanizmasıdır. Bazı kişilerde bademcikler çok hassas olduğundan veya sık enfeksiyon hastalığı geçirilmesinden dolayı bademciklerin yapısının bozulması ile faydadan çok zarar vermeye başlayabilmektedir. Başlangıçta antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilen bu bölgedeki enfeksiyonlar kronikleşerek tedavi edilemez boyuta gelebilmekte, solunumu etkileyebilecek kadar önemli bir sorun halini almaktadır. Bademcik ameliyatı, tıptaki adı ile tonsillektomi bademciklerin tamamen veya bir bölümünün cerrahi müdahale ile alınmasıdır.

Bademcik ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Bademcik ameliyatı sonrası iyileşme, operasyonun başarısı, hastanın yaşı ve tıbbi durumuna göre değişkenlik göstermekle birlikte genel olarak bademcik ameliyatı sonrası hastalar aynı gün taburcu edilebilmektedir. Hastanın ameliyat sonrası ağrı, kanama gibi durumların izlenebilmesi için bir gün gibi kısa bir süre müşahede altında hastanede bulunması önerilebilmektedir. Bademcik ameliyatının tam olarak iyileşme süresi iki haftadır. Bu süre içerisinde doktorun reçete edeceği ilaçlar düzenli kullanılmalı, önerilerine uyulmalıdır. Bademcik ameliyatı iyileşme süresinin kısa ve konforlu bir iyileşme süreci için alanında uzman hekim kadrosuna sahip bademcik ameliyatı yapan hastaneler tercih edilmelidir.

Bademcik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bademcik ameliyatı sonrası hastalar ilk yirmi dört saat içerisinde istirahat etmelidir. Ameliyat sonrası ilk on beş gün sert gıdalar ve gazlı içecekler ve alkollü içecekler tüketilmemelidir. Bu süre içerisinde ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulması gerekir. Ameliyat sonrası yaş grubuna göre doktorunuzun önerileri size özeldir. Hastanemizde tonsillektomi operasyonu öncesi ve sonrası için hastalarımız ayrıntılı olarak bilgilendirilerek, kaliteli ve konforlu bir iyileşme süreci hedeflenmektedir.

Bademcikler, vücudumuzun içerisine virüslerin girmesini engelleyen yapının adıdır. Boğazımızın her iki kenarında bulunan yuvarlak yapılar bademe benzediği için bu ismi almıştır ve bu da halk tarafından benimsenmiştir.

Bademcikler bedenin ilk savunma kaleleri olarak iş yaparlar. Ağız ve burun yoluyla vücuda giren bakteri ve virüsleri yok eder ve bedenin savunmasını yaparlar. Ancak elbette bazı durumlarda onlar da yenilir ve iltihaplanarak şişerler. Bu durum çoğunlukla geçici olsa da bazı kişilerde kronik hale gelir ve bademciklerin alınması söz konusu hale gelir.

Bademcik iltihabı bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla okul çağlarında sınıftan bir öğrenciden görülmesi bir süre sonra birçok çocukta da bu hastalığın başladığını gösterir. Dolayısıyla önlem alınması gerekir. Antibiyotikler bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılır ve kişinin bademcikleri eskisi gibi sağlıklı ve işlevsel hale getirilir.

Bademcik ameliyatı, boğazın her iki yanında bulunan savuma mekanizmalarının alınması ve yeniden bu bölgenin iltihaplanmasının önüne geçilmesi için yapılır. Kısa süre içerisinde gerçekleşen bu operasyon sonrasında hasta çok kısa müşade altında tutulur ve daha sonra evine gönderilir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bademcik ameliyatı sonrasında evde bir süre istirahat önerilir. Bu dönem içerisinde genel olarak bir problem gözlenmez. Bu süre zarfında boğazda, kulaklarda ve boyunda ağrı görülebilir. Bunun için doktorunuz size ağrı kesici ilaç yazabilir. Yine bu dönem içerisinde bol bol sıvı almak oldukça önemlidir. Yutmak zaman zaman zor olabileceği için yumuşak ve kolay yutulabilir gıdaların tercih edilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca çok sıcak gıdaların da yaralara zarar vermemesi için bir süre terk edilmesi gerekebilir.

Bademcik ameliyatı sonrası ağrı kaç gün sürer?

Bademcik ameliyatı geçiren hastalarda ağrının görülmesi son derece doğaldır. Bu ağrılar boğaz ve çevresinde görülür ve zaman zaman kişileri endişelendirebilir. Bunun için doktor çeşitli ağrı kesicilerle tüm ağrılara son verebilir. Bademcik ameliyatı sonrasında ağrılar yaklaşık 2 hafta devam edebilir. Ancak bu ağrıların ilk günleri şiddetli ilerleyen günleri ise daha hafif bir şekilde geçer. Ağrı özellikle yutkunma sırasında yükselebilir.

Bademcik ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalı?

Bademcik ameliyatı sonrasında beslenme düzeni de bir süre değişir. Özellikle içerisinde katı gıdaların olduğu yemekler birkaç hafta yapılmasa ve tüketilmese çok daha sağlıklı olur. Süt, dondurma, muhallebi, çorba, makarna, haşlanmış yumurta, ekmek içi, sebze püresi bu dönem içerisinde tüketilecek gıdalar arasında yer alır.

Katı gıdaların menüde yer almamasının ana sebebi ise boğazın her iki yakasında olan bademciklerin alınması ve yaraların henüz ameliyat sonrasında varlığının devam etmesidir. Buna ek olarak acı, baharatlı veya ekşi gıdaların da tüketilmesine bir süre ara verilmesi gerekiyor. Alkol ve tütün kullanımı da yaraların iyileşme sürecinde kesinlikle tüketilmemesi gerekenler listesinde yer almalıdır.

İstanbul Güneşli’deki hastanemizde alanında uzman hekimler ile hijyenik hastane ortamında bademcik ameliyatı imkânı sunmaktayız. Bademcik enfeksiyonları, bademcik ameliyatı ve bademcik ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır

  Merkezimizden Fotoğraflar