Vücudumuza giren mikroplara karşı ilk savunma mekanizması olan lenfoid organlardan biri olan bademciklerin iltihaplanması ve bu sorunun sürekli devam etmesi sonrasında bademcik ameliyatı yapılmaktadır. Bademcik ameliyatı tonsillektomi olarak da bilinmektedir. Özellikle çocuklarında kronik bademcik iltihabı rahatsızlığı bulunan anne babalar tarafından, bademcik ameliyatı sonrasında kişide olumsuz etkisi olup olmayacağı merak edilmektedir. Bu yazımızda bademcik ameliyatı sonrasında bağışıklık sisteminin etkilenip etkilenmediğine cevaplar vereceğiz. Bademciğin ne olduğu hakkında bilgi almak için bademcik nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Bademcik ameliyatı bağışıklık sistemini olumsuz etkiler mi?

İnsan vücudundaki hiçbir organ için faydasız denilemez. Bademcikler mikroplara ilk karşı koyan vücudumuzun savunma organlarından biridir. Ancak tek başına değildir. Lenfatik sistemde bademcikler ile birlikte çalışan birçok lenfoid organ bulunmaktadır. Bu organlar hep birlikte mikroplara karşı vücudumuzun savunma mekanizmasını oluşturmaktadır. Bademcik iltihaplarının kronik hale gelmesiyle bu organımız vücudumuz için faydalı olması bir yana zararlı hale gelmektedir. Başta antibiyotik tedavisi ile giderilebilen bademcik enfeksiyonlarının, kronik hale geldiğinde yoğun antibiyotik kullanımından kaçınmak, vücudun hormonal yapısına vereceği zararlardan kurtulmak ve solunum sisteminde bozukluk olmaması için cerrahi müdahale ile çözülmeleri gerekmektedir. Bademcik ameliyatı sonrasında vücudun bağışıklık sistemi zarar görmez. Bağışıklık sistemi diğer lenfoid organlar vasıtası ile mikroplarla savaşmaya devam eder. Yetişkinlerde bademcik ameliyatı kronik bademcik iltihabı çok şiddetli yaşanmadığından az sayıdadır. Çocuklarda bademcik ameliyatı sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonlarından dolayı sıklıkla yapılmaktadır. Çocuklarda bademcik ameliyatı konusunda anne babaların muayene sırasındaki soruları ve internet aramalarına bakıldığında çocuğu bademcik ameliyatı olanlar aramaları ile daha önce bademcik ameliyatı geçiren ailelerin yorumlarına ve tavsiyelerine baktıkları görülmektedir. Bu yazımızda bademcik, bademcik ameliyatı ve bademcik ameliyatının bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Çocuğunuzda kronik bademcik iltihabı hastalığı bulunuyorsa ayrıntılı bilgi için kulak burun boğaz polikliniğimizden randevu almanızı öneriyoruz. Bademcik enfeksiyonlarının tedavisi için bir hekim görüşü almanız önemlidir. Tedavi edilmeyen bademcik enfeksiyonları kronik hale gelerek daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Bademcik ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için bademcik ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman kulak burun boğaz hekimleri ile hijyenik hastane ortamında bademcik ameliyatı imkanı sunmaktayız. Bademcik ameliyatı ve bademcik ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır

  Merkezimizden Fotoğraflar