Bademcik nedir?

Bademcik, ağız boşluğunda boğazın her iki yanında bulunan, vücuda ağız yoluyla giren mikropların toplanmasını sağlayan ve bağışıklık sistemini uyaran organımızdır. Bu yazımızda bademcik ve bademcik enfeksiyonları hakkında bilgiler vereceğiz. Bademcikler bağışıklık sisteminin ağız yoluyla bulaşan mikroplara karşı ilk savunma mekanizması olmakla birlikte, çocukluk döneminde daha önemlidir. Çocukluk döneminde kişinin çokça enfeksiyon hastalıkları ile karşılaşması, bademciklerin fonksiyonunun bozulmasına, bağışıklık sistemine yarar sağlamaktan ziyade zarar vermeye başlayabilmektedir. Bademciklerin fonksiyonunun bozulması ile enfeksiyon kaynağı haline gelen bademcikler, bademcik ameliyatı ile alınmak durumunda kalınabilir. Bademciklerin alınması bağışıklık sisteminde zafiyet yaratmaz, vücudun bademcikler gibi mikroplara karşı koyabilecek birçok savunma mekanizması bulunmaktadır.

Bademcik enfeksiyonu nedir?

Bademcik enfeksiyonları, bademciklerin görevini yapamaz hale gelmesiyle ortaya çıkar. Kronikleşen bademcik enfeksiyonları ile akut ataklar ve yüksek ateş görülür. Kişi solunum, yemek yeme gibi temel ihtiyaçlarını gidermekte zorluk yaşamaya başlar. Kronikleşen bu bademcik iltihapları kısa süreli antibiyotik tedavileri ile giderilebilmekte, uzun vadede antibiyotik kullanımının olumsuz etkilerinden kaçınmak için tonsillektomi adı verilen bademcik ameliyatı ile bademcikler alınmaktadır.

Bademcik ameliyatının gerekli olduğu durumlar nelerdir?

Bademcik ameliyatı için hastanemiz kulak burun boğaz servisinde yapılacak muayenede bademcik enfeksiyonu tanısı konulan hastalarımızda enfeksiyon sıklığı, şiddeti, solunuma etkileri gibi faktörler değerlendirilmekte, hastanın yaşı ve tıbbi durumuna göre bademcik ameliyatı yapılabilmektedir. Sık tekrarlayan bademcik iltihabı, solunum zorluğu, yutma güçlüğü, çene ve ağız yapısını bozan bademcik büyümeleri durumlarında bademcik ameliyatı önerilmektedir.

Bademcik ameliyatı ne zaman yapılabilir?

Bademcik ameliyatı özel durumlar dışında üç yaş üstü hastalar için önerilmektedir. Çok sık enfeksiyon ve uykuda solunum durması gibi hayati boyutta tehlikeli durumlar yoksa üç yaş altı çocuklarda bademcik ameliyatı önerilmemektedir.

Bademciklerin alınması bağışıklık sistemine zarar verir mi?

Vücudumuzda bademciklerin dışında boğaz çevresinde ve solunum yolunda mikroplara karşı savunma yapabilecek birçok lenfoid organ bulunmaktadır. Bunlar arasından sadece bademciklerin alınması bağışıklık sistemine zarar vermez, vücudun mikroplara karşı savunma mekanizmasını etkilemez. Buna karşın sürekli enfekte olan, yemek yeme, solunum gibi temel fonksiyonları etkileyen bademcikler, vücuda fayda yerine zarar verebilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde uzman hekimler tarafından hastane koşullarında bademcik ameliyatı imkânı sunuyoruz. Bademcik ameliyatı ve bademcik enfeksiyonları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır

  Merkezimizden Fotoğraflar