Bademcik ameliyatı fiyatları ne kadar?

Bademcikler; boğazın arka kısmında bulunan oval şekline benzeyen organlara verilen isimdir ve vücudun bir nevi savunma görevini görmektedirler. Bademcikler çeşitli sebeplerden dolayı iltihaplanma yapar ve büyüme gösterirler. Bademcik iltihaplanması veya büyüme yaşanması durumunda bademcik ameliyatı yapılmaktadır. Bademcik ameliyatına tonsillektomi adı verilmektedir ve ameliyatta bademciklerin alınması amaçlanmaktadır.

Bademcik TedavisiBademcik ameliyatı; kronik, şiddetli bademcik iltihabı ve bademcik büyümesi sonucu uygulanan bir operasyondur. Bademcik iltihabı kendini bazı belirtilerle gösterir ve onlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yutkunma güçlüğü
 • Ateş
 • Boğazda şişlik

Bademciklerin iltihaplanması fiziki muayenede boğazda beyazımsı ve sarı bir leke olarak da görülebilmektedir. Bazı durumlarda kronik olmayan bademcik iltihaplarında bademciklerde meydana gelen şişlikler kendiliğinden iyileşmekte ve kendiliğinden inmektedir. Kronikleşen durumlarda antibiyotik tedavisi ya da cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Her yaşta meydana gelebilen bademcik iltihabı yetişkinlere göre çocuklarda daha sık görülmektedir. Çocukların viral hastalıklara yakalanması bademciklerini de etkilemektedir. Bademcik ameliyatı ile hastada gelişebilecek diğer başka hastalıklar önlenmektedir ve bunlar;

 • Şişmiş bademcikler ile ilgili solunum problemleri
 • Bademciklerin kanaması
 • Sık ve yüksek sesli horlama
 • Bademcik kanseri
 • Uyku apnesi

Bademcik ameliyatı ile bademcikleri ile ilgili sorun yaşayan hastalar sorunlarından kurtulacak ve rahat nefes alıp verecektirler. Bademcik ameliyatında gelişen teknoloji ile beraber thermal welding sistemi kullanılmaktadır. Thermal welding, ameliyat esnasında ısı enerjisi vererek bademciklerin kanamasını engellemekte ve doku iyileşmesini sağlamaktadır. Bademcik operasyonu bir cerrahi işlem olduğu için genel anestezi kullanılmaktadır. Operasyon sırasında özel bir alet yardımı ile bademcikler diğer organlardan ayrılır ve ardından bademcikler alınmaktadır. Kanama ihtimaline karşı da az önce belirttiğimiz sistem kullanılarak risk oluşması engellenmektedir.  Bademcik ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz kulak burun boğaz servisi ile irtibata geçebilirsiniz.

Bu yazımızda bademcik ameliyatı fiyatları ne kadar, bademcik ameliyatı fiyatları hangi kriterlere göre belirlenmektedir ve bademcik ameliyatını sigorta karşılar mı sorunlarına detaylı cevaplar vereceğiz.

Bademcik ameliyatı fiyatları hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

Bademcik ameliyatı bademciklerin alınması ile sonuçlanmaktadır. Bademcik ameliyatı ile geniz eti ameliyatı da eş zamanlı olarak uygulanabilmektedir. Ameliyat masrafları hemen hemen herkesin ödeyebileceği bütçenin üzerinde olmaktadır. Bademcik ameliyatı fiyatları her hastanede aynı fiyatta olmamaktadır ve fiyatları belirleyen bazı kriterler vardır. Bademcik ameliyatı fiyatları; hastanın tıbbi durumuna ve işlemin yapılacağı hastaneye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Bademcik ameliyatını sigorta karşılar mı?

Bademcik ameliyatı olacak kişiler maliyetini de ameliyat risklerini düşündükleri kadar düşünmektedirler. Bademcik ameliyatı fiyatları işlemin yapılacağı hastaneye göre değişmektedir. Bademcik ameliyatı olacak kişilerin bağlı olduğu sigorta ameliyat ücretinin bir kısmını ödemektedir. Ameliyat maliyetinin bir kısmının sigorta tarafından ödenmesi kişiler için de çok yararlı olmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır

  Merkezimizden Fotoğraflar