Bademcik, boğazın hemen arkasına yerleşmiş olan dokulara verilen isimdir. Bademcikler filtre görevi gören bir başka parçadır. Vücudumuza giren bakteri, virüs ve enfeksiyonlara karşı savaşan bu elemanlar zaman zaman kişilere zor durumlar yaşatabilmektedir.

Bademcikler her ne kadar bakteri ve virüslerle savaşmak için antikor üretse de zaman zaman bu virüsler bademciklere üstün gelir ve iltihaplanarak şişmesine yol açar. Bu durumda kişiler özellikle yutkunmakta büyük sorun yaşarlar. Bademcik iltihabı genellikle çocuklarda sık görülür. Yılın belli dönemlerinde görülmesi sorun olmaz ancak bu durum kronikleşirse sorun teşkil edebilir.

Bademcik tedavisi için öncelikle ilaç kullanılmaktadır. Doktorunuzun yazdığı ilaçları dikkatli bir şekilde kullanmak genellikle tedaviye olumlu yanıt verilmesini sağlar. Ancak ilacın etkili olmadığı ve kronikleşmiş bademcik sorunlarında kesin çözüm ameliyattır. Yapılan cerrahi operasyonla bademcikler alınır ve kişi yaşamının sonuna dek bu problemle yeniden yüzleşmez.

Bademcik iltihabı için ne iyi gelir?

Bademcikler virüs ve bakteriler ile olan savaşını kaybettiğinde iltihaplanarak şişer. Bu durumu çözebilmek için kullanılacak birtakım uygulamalar bulunuyor. Bunların başında tuzlu su ile boğazda gargara yapmak geliyor. Tuzlu su iltihabı azaltır ve bademciklerin rahatlamasını sağlar. Eczanelerde satılan meyan pastilleri de bademcik iltihabı için kullanılabilir. Buzlu parçaları da bademcik iltihabını azaltmak için kullanılmaktadır. Aslında çok bilinen yanlışlardan birisi de soğuğun bademciği şişireceği yönündedir. Tam aksine şişliği azaltmak için kullanılır.

Bademcik olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bademcikler boğazın her iki yanında yer alan yuvarlak şekilli bezlerdir. Dolayısıyla dışarıdan bakıldığında rahatlıkla görülür. Kişi kendisinin bademciklerinin nerede olduğunu merak ediyorsa bu noktaya bakarak değerlendirme yapabilir.

Bademcik ağrısı nerelerde hissedilir?

Bademcikler virüs ve bakterilerin etkisi altına girdiğinde şişme eğilimi gösterirler. Boğazın her iki yakasında olduğu için de rahatlıkla yutkunurken hissedilirler. Kızarması ve şişmesi de bademcik ağrısının boğazda hissedilmesine neden olur. Ayrıca oluşan şişlik nedeniyle boyun bölgesinde dışarıdan da ağrı hissedilebilir. Boyna dokunulduğunda hassaslık gözle görülür biçimde hissedilir.

Bademcik ağrısı kaç gün sürer?

Bademcik ve dolayısıyla boğaz ağrısı birkaç gün sürebilir. Ancak kimi kişilerde bu durum 10 güne kadar da çıkabilmektedir. Eğer bir haftadan uzun sürüyorsa mutlaka kulak burun ve boğaz doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum kronikleşme eğilimi gösterebilir. Doktorunuz yapacağı muayene sonrasında izlenecek yol konusunda net bir harita çizebilir.

Bademcik şişmesi nasıl geçer?

Bademcik şişmesi normal şartlarda kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla bir hastalığa bağlı olarak gelişir ve o rahatsızlık sona erdiğinde ve sağlığınıza kavuştuğunuzda bu sorun çözüme kavuşur. Doktora gittiğinizde öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulaması ile sorun çözüme kavuşturulmaya çalışılır. Ancak boğazlarınızı yumuşak tutmak istiyorsanız bal ile hazırlanmış bitki çayları tüketerek sorunu biraz daha aza indirgeme şansına sahip olabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır

  Merkezimizden Fotoğraflar